Reklama

Domowe sposoby na zmarszczki to przede wszystkim maseczki DIY, które bez trudu przygotujecie samodzielnie, mieszając 2-3 naturalne składniki. Ich zadaniem jest nawilżenie, odżywienie i zregenerowanie skóry. Masaż z kolei ma zlikwidować napięcie mięśni, pobudzić krążenie krwi i limfy, wspomóc usuwanie toksyn i zwiększyć dotlenienie komórek. Nie zapominajcie też o diecie, w której nie może zabraknąć antyoksydantów i składników pobudzających syntezę kolagenu.

Reklama

Spis treści:

  1. Przyczyny powstawania zmarszczek
  2. Rodzaje zmarszczek
  3. Domowe sposoby na zmarszczki: maseczki
  4. Naturalne oleje na zmarszczki
  5. Samodzielny masaż twarzy na zmarszczki
  6. Ćwiczenia twarzy na zmarszczki mimiczne
  7. Dieta na zmarszczki
  8. Składniki kremów na zmarszczki
  9. Zapobieganie powstawaniu zmarszczek mimicznych

Przyczyny powstawania zmarszczek

Powstawanie zmarszczek jest procesem nieuchronnym, związanym z postępującym się starzeniem skóry. Rozpoczyna się już około 25. roku życia, bo to właśnie wtedy stopniowo spowalnia synteza kolagenu i elastyny (czyli najważniejszych białek strukturalnych), zmniejsza się też zawartość kwasu hialuronowego. Kwas ten odpowiada nie tylko za nawilżenie skóry, ale jest też naturalnym wypełniaczem, ponieważ zajmuje przestrzenie między komórkami. Z upływem lat coraz słabsze jest więc „rusztowanie” skóry, która w rezultacie łatwiej poddaje się działaniu grawitacji. Istniejące zmarszczki coraz bardziej się pogłębiają, pojawiają się też inne oznaki starzenia, np. opadające policzki.

Pojawianie się zmarszczek jest związane także z mimiką twarzy, czyli wyrażaniem emocji poprzez napinanie jej mięśni. Kiedy skóra jest młoda i jędrna, po wykonaniu określonego grymasu szybko powraca do stanu pierwotnego. Z czasem jednak, kiedy elastyczność spada, miejsca „zagięć” coraz bardziej się utrwalają. Dlatego też pierwsze zmarszczki zwykle szybciej pojawiają się u osób z żywą mimiką. Chodzi nie tylko o uśmiech, ale też np. marszczenie brwi czy mrużenie oczu.

Do szybszego powstawania zmarszczek i do pogłębiania istniejących w ogromnej mierze przyczyniają się również:

  • nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV, które zwiększa liczbę wolnych rodników atakujących i uszkadzających włókna kolagenowo-elastynowe (tzw. stres oksydacyjny);
  • stosowanie używek (w szczególności palenie papierosów);
  • znaczne wahania masy ciała, które negatywnie wpływają na elastyczność skóry;
  • dieta uboga w warzywa i owoce, które są skarbnicą antyoksydantów;
  • spanie w pozycjach, które pogłębiają zmarszczki (np. na brzuchu);
  • zapominanie o codziennym nawilżaniu skóry (zmarszczki szybciej pojawiają się i są bardziej widoczne na skórze suchej).

Zobacz także: Bardzo sucha skóra twarzy i ciała – jakie są jej przyczyny i w jaki sposób ją nawilżyć?

Rodzaje zmarszczek

Podstawowe rozróżnienie obejmuje zmarszczki grawitacyjne i zmarszczki mimiczne. Zmarszczki grawitacyjne są przede wszystkim skutkiem postępującej degradacji struktury skóry, która nie jest w stanie opierać się działaniu siły grawitacji. Przykładem mogą być zmarszczki w kącikach usta opadające ku dołowi, które nadają twarzy smutny wygląd, czy zmarszczki na szyi.

Jednak o wiele liczniejsza jest grupa zmarszczek mimicznych, do których zalicza się między innymi poziome zmarszczki na czole, linie wokół oczu („kurze łapki”), zmarszczki palacza czy zmarszczki królicze. Do ich powstania przyczynia się zarówno postępujące starzenie się skóry, jak i powtarzane ruchy mimiczne. Zmarszczkami, które zawierają w sobie pewne cechy zmarszczek mimicznych i grawitacyjnych, są zmarszczki marionetki.

Getty Images@Peter Finch

Domowe sposoby na zmarszczki: maseczki

Domowe sposoby na zmarszczki to między innymi maseczki DIY. Nie jest to jednak metoda, która sama pozwoli pozbyć się zmarszczek, zwłaszcza tych głębokich. Należy traktować je jako dopełnienie codziennej pielęgnacji anti-aging. Przygotowane maseczki możecie rozprowadzić tylko na twarzy bądź dodatkowo również na szyi i dekolcie. W takim przypadku jednak użyjcie większej ilości wskazanych składników. Maseczki, które pomogą spłycać istniejące zmarszczki i spowolnią starzenie skóry, to:

  • maseczka z białka jaja kurzego – białko jajka po zaschnięciu na skórze działa niczym naturalny napinający lifting, wystarczy je ubić lub roztrzepać i rozprowadzić na skórze, warto jednak dodać również kilka kropli soku z cytryny, który poprawi jej koloryt, oraz łyżeczkę odżywczego miodu;
  • maseczka z żelatyny – to dość nietypowa propozycja, jednak żelatyna jest bogata w aminokwasy glicynę i prolinę, składniki te stymulują syntezę kolagenu oraz wzmacniają barierę hydrolipidową skóry, maseczkę przygotujecie, mieszając łyżkę żelatyny z dwiema łyżkami gorącej wody, kiedy przestygnie, rozprowadźcie na skórze;
  • maseczka z siemienia lnianego – siemię lniane jest bogate w witaminy, minerały i nienasycone kwasy tłuszczowe, zawiera też substancje śluzowe, dlatego świetnie nawilża skórę, regeneruje i odżywia, dwie łyżki nasion lnu zalejcie szklanką wody i zagotujcie w garnuszku, kiedy wydzieli się śluz, odcedźcie nasiona, a powstały w ten sposób kisiel nałóżcie na skórę;
  • maseczka z kurkumy – przyprawa ta zawiera kurkuminę, składnik o silnym działaniu antyoksydacyjnym, przeciwzapalnym, rozjaśniającym, łyżeczkę kurkumy zmieszajcie z łyżką oleju roślinnego i rozprowadźcie na skórze;
  • maseczka ze smalcu gęsiego – smalec gęsi na zmarszczki to babciny sposób na ujędrnienie i nawilżenie skóry, wystarczy go rozprowadzić na skórze, tworząc w ten sposób warstwę okluzyjną, dlatego wcześniej warto wklepać np. serum nawilżające, smalec pozostawcie na godzinę i dokładnie zmyjcie.

Zobacz także: Domowe maseczki na twarz – TOP 9 przepisów na maski odmładzające, oczyszczające, nawilżające, na trądzik

Naturalne oleje na zmarszczki

Naturalny sposób na poprawę wyglądu skóry i zwiększenie jej jędrności są oleje roślinne. Wyróżniają się bardzo pozytywnym wpływem na stan skóry, szczególnie suchej i dojrzałej. W ich składzie znajdziecie przede wszystkim nienasycone kwasy tłuszczowe, ale też witaminy, zwłaszcza witaminę E, która jest jednym z najsilniejszych antyoksydantów. Możecie traktować je jako baza dla maseczek, łącząc je nie tylko ze wspomnianą kurkumą, ale też zmielonymi płatkami owsianymi czy zgniecionym bananem. Doskonale sprawdzą się również do olejowania twarzy. Wybór olejów jest ogromny, warto jednak kierować się rodzajem cery. Polecane są:

Samodzielny masaż twarzy na zmarszczki

Najlepsze efekty w zmniejszaniu widoczności zmarszczek da połączenie maseczek z masażem twarzy, który najlepiej wykonywać codziennie, nawet tylko przez kilka minut. Masaż rozluźnia mięśnie twarzy, których napięcie bardzo zwiększa stres, pobudza też krążenie krwi i limfy, dzięki czemu komórki skóry są lepiej dotlenione i odżywione. Z tego powodu masaż polecany jest również przy obrzękach i workach pod oczami. Możecie go wykonywać przy pomocy własnych dłoni i palców, jak i przy użyciu specjalnych gadżetów: kamienia gua sha czy wałeczków do twarzy z kwarcu bądź jadeitu.

Getty Images@Albina Gavrilovic

Bez względu na to, czy wybierzecie kamień gua sha czy wałeczek jadeitowy, musicie pamiętać o przestrzeganiu określonego sposobu (kierunku) prowadzenia ich po skórze. W przypadku gua sha zadbajcie też o dodatkowy poślizg, rozprowadzając na skórze olejek czy krem o bogatej formule. Obracającymi się wałeczkami możecie masować twarz „na sucho”.

Zalecane kierunki masażu twarzy widać dokładnie na poniższym filmie. Policzki masujcie od środka twarzy ku bokom, środek czoła ku górze, a miejsca nad łukami brwiowymi od środka czoła na zewnątrz. Na brodzie wybrany masażer prowadźcie także ku górze, najlepiej wzdłuż linii biegnącej obok kącika ust do płatków nosa. Nie zapominajcie też o żuchwie, masując ją od brody, wzdłuż żuchwy do ucha.

Zobacz także: Masaż twarzy rollerem - jak go używać krok po kroku i jakie daje efekty

Ćwiczenia twarzy na zmarszczki mimiczne

Coraz większe grono praktykujących ma joga twarzy. To domowy sposób na zmarszczki i poprawę owalu. Takie ćwiczenia wzmacniają mięśnie, dzięki czemu są one solidniejszym podparciem dla skóry i stawiają silniejszy opór grawitacji niż mięśnie słabe i zwiotczałe. Jak może wyglądać taki przykładowy „trening”?

  • palec środkowy i wskazujący przyłóżcie w miejscu między kącikiem ust i płatkami nosa, natomiast palec serdeczny i mały ułóżcie pod brodą, dociśnijcie lekko do twarzy i mocno rozciągnijcie, kierując je ku bokom, w tym czasie usta złóżcie w dzióbek;
  • złóżcie usta w dużą literę O, ale nie napinajcie zbyt mocno mięśni twarzy, utrzymajcie taką pozycję przez ok. 10 sekund, powtórzcie 3-5 razy;
  • palce wskazujące przyłóżcie przy wewnętrznych końcach łuków brwiowych i mocno dociśnijcie, następnie na przemian próbujcie zmarszczyć i rozluźnić brwi.
Getty Images@seb_ra

Dieta na zmarszczki

Dieta ma ogromny wpływ na wygląd skóry. Dostarczane w codziennym jadłospisie składniki, mogą ją nawilżać od wewnątrz, wspomagać procesy regeneracji i opóźniać proces starzenia. Podstawę stanowi wypijanie odpowiedniej ilości płynów, żeby zapewnić prawidłowe nawodnienie organizmu. Ilość ta uzależniona jest od prowadzonego trybu życia, jednak zwykle zaleca się ok. 2 litrów. W diecie nie może zabraknąć składników o działaniu antyoksydacyjnym, takich jak witamina E, witamina C i polifenole.

Doskonałym źródłem witaminy E są wspomniane oleje roślinne, które warto dodawać do posiłków, np. sałatek. Witaminy C szukajcie przede wszystkim w owocach i warzywach. Wbrew pozorom najwięcej jej jest nie w cytrusach, ale między innymi w papryce, kiwi, natce pietruszki. Co ważne, jest ona nie tylko przeciwutleniaczem, ale przede wszystkim jest niezbędna w procesie syntezy kolagenu. Owoce i warzywa to również źródła polifenoli, jednak zawiera je również zielona herbata czy kakao.

Składniki kremów na zmarszczki

Najbardziej widoczne rezultaty da połączenie wszystkich tych domowych sposobów na zmarszczki z systematycznym stosowaniem dobrego kremu przeciwzmarszczkowego. W ich składzie szukajcie substancji, które znane są z działania odmładzającego, ujędrniającego, antyoksydacyjnego. Są to przede wszystkim:

Zapobieganie powstawaniu zmarszczek mimicznych

Skóra dłużej zachowa młody wygląd, jeśli będziecie pamiętać o jej ochronie przed promieniowaniem UV. Codziennie rano wklepcie krem z filtrem, którego wysokość należy dostosować do pory roku. Latem najlepiej, aby było to SPF50, szczególnie jeśli wasza karnacja jest jasna. W chłodnym sezonie możecie zejść do SPF 20 lub 30.

Reklama

Nie pomijajcie też nawilżania skóry, ponieważ to właśnie na skórze przesuszonej i odwodnionej zmarszczki są bardziej widoczne (pojawiają się tzw. zmarszczki papierowe). Wybierzcie dobry krem i serum nawilżające. W przypadku cery tłustej i trądzikowej jednak dokładnie przyjrzyjcie się składowi i unikajcie substancji komedogennych.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane