klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
ćwiczenia na uda i łydki w domu
iStock
Styl życia

Proste ćwiczenia na uda i łydki, które możesz zrobić w domu

Najlepsze ćwiczenia na uda i łydki, które bez problemu wykonasz w domu- przysiady sumo, wykroki, ośle wspięcia, skoki na skakance. Sprawdźcie, jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia w domu, aby wyszczuplić uda i łydki.

Ćwiczenia na uda i łydki wzmocnią nasze mięśnie, wyszczuplą nogi i pomogą nam się odpowiednio rozciągnąć. Aby był efektywne, należy je wykonywać poprawnie technicznie i regularnie. Tego typu ćwiczenia powinniśmy wykonywać minimum 3 razy w tygodniu przez około 20 minut. Należy pamiętać, że jeśli zależy nam na wyszczupleniu ud i łydek, nie wystarczą same ćwiczenia wzmacniające. Niezbędny będzie również trening cardio lub interwały oraz ujemny bilans kaloryczny.

ćwiczenia na uda i łydki w domu

Ćwiczenia na seksowną sylwetkę

Najlepsze ćwiczenia na uda w domu

Aby wysmuklić i wzmocnić mięśnie ud, powinniśmy wykonywać różnorodne ćwiczenia, które aktywują wszystkie mięśnie tego obszaru. Najbardziej rozwinięte są mięśnie czworogłowe i dwugłowe uda, dlatego właśnie na nich powinniśmy skupić największą uwagę. Nie musicie się bać o to, że rozbudujecie zbyt mocno mięśnie, przez co nie będą one szczupłe i kobiece. Kobiety dużo trudniej rozbudować masę mięśniową niż mężczyzną, a dodatkowo jest do tego niezbędne dość duże obciążenie.

Przysiady klasyczne

W przysiadzie klasycznym angażowane są przede wszystkim mięsień czworogłowy uda, mięśnie kulszowo-goleniowe i mięsień pośladkowy.

 1. Stajemy prosto z wyprostowanymi plecami, a dłonie splatamy z tyłu głowy.
 2. Stopy stawiamy w lekkim rozkroku na szerokości bioder.
 3. Wciągamy brzuch i napinamy łopatki.
 4. Wykonujemy przysiad do pozycji poniżej kąta prostego tak, by kolana nie wystawały przed stopy, a pięty nie oderwały się od podłoża.
 5. Wracamy do pozycji wyjściowej.

Pamiętaj, by kolana skierowane były lekko na zewnątrz, plecy pozostały proste, a głowa utrzymana była w jednej linii z plecami.

Przysiady sumo

Przysiady sumo nie tylko aktywują w ruch mięśnie czworogłowe uda i pośladkowe, tak jak w przypadku przysiadów klasycznych, ale i mięśnie dwugłowe uda.

 1. Ustawiamy się w pozycji podobnej jak w przysiadzie klasycznym. Jedyna różnica jest taka, że stopy ustawiamy w dużej odległości i powinny być one skierowane zdecydowanie na zewnątrz.
 2. W tym przysiadzie warto zastosować dodatkowe obciążenie. Ciężar w postaci hantla, butelki wody lub innego przedmiotu, który łatwo można utrzymać w dłoniach, utrzymujemy na wyprostowanych ramionach i ma być on skierowany ku ziemi.
 3. Następnie wykonujemy przysiad, jednocześnie zginając się w stanie kolanowym i biodrowym oraz wypychając kolana na zewnątrz.
 4. Powracamy do początkowej pozycji.

Pamiętaj, aby trzymać stabilnie tułów w jednej linii, a kolana utrzymywać w prostej linii ze stopami.

Wypady w przód i w tył

Wypady w przód

 1. Stopy ustawiamy na szerokość bioder.
 2. Robimy duży krok w przód.
 3. Uginamy kolano, aż udo i łydka stworzą kąt prosty.
 4. Wracamy do poprzedniej pozycji i wykonujemy wypad drugą nogą.

Wypady w tył

 1. Stopy ustawiamy równolegle identycznie jak przy wypadzie w przód.
 2. Robimy duży krok w tył, jednocześnie uginając przednie kolano do kąta prostego.
 3. Wracamy do poprzedniej pozycji i podobnie wykonujemy ćwiczenie, tym razem drugą nogą.

Unoszenia nóg w klęku podpartym

 1. Ustawiamy się w klęku podpartym.
 2. Wyprostowujemy nogę i podnosimy do wysokości biodra.
 3. Wykonujemy pulsowanie, delikatnie podnosząc i obniżając nogę.
 4. Wracamy do początkowej pozycji i powtarzamy ćwiczenie drugą nogą.

Zobacz także: Ćwiczenia na brzuch dla początkujących - jak ćwiczyć w domu?

Najlepsze ćwiczenia na łydki w domu

Ćwiczenia na łydki są bardzo często pomijane w domowym treningu, co jest dużym błędem. Mięśnie łydek angażowane są w niektóre ćwiczenia innych części ciała. Jeśli ich odpowiednio nie wzmocnimy, mogę ulec kontuzji podczas tych ćwiczeń. W dodatku smukłe łydki świetnie wyglądają zarówno w jeansach, jak i krótkich sukienkach!

Wznosy na palcach

 1. Wznosy na palcach są jednym z najprostszych i najbardziej skutecznych ćwiczeń na łydki.
 2. Stajemy w pozycji wyjściowej. Łydki ustawiamy na szerokość bioder, prostujemy się i spinamy ciało.
 3. Odrywamy pięty od podłogi i unosimy ją w górę na kilka centymetrów.
 4. Następnie opuszczamy piętę tak, by nie dotknęła podłoża. Dzięki temu utrzymamy spięcie mięśnia łydki.
 5. Ponownie powtarzamy ćwiczenie.

Ośle wspięcia

Ośle wspięcia są ćwiczeniem, które wzmacniają, rozciągają i budują wszystkie mięśnie łydki

 1. Stajemy na podwyższeniu. Może być to podest do fitnessu lub inna płaska powierzchnia.
 2. Śródstopie stawiamy na samym końcu podestu, a tułów pochylamy nieco do przodu, aby utrzymać równowagę.
 3. Prostujemy nogi i mocno spinamy mięśnie nóg.
 4. Wykonujemy wspięcia na palcach, a następnie opuszczamy pięty pod poziom podestu.
 5. Ponownie wykonujemy ćwiczenie.

Wchodzenie po schodach

Wchodzenie po schodach to idealne ćwiczenie dla osób, które mieszkają w bloku lub piętrowym domku jednorodzinnym. Pamiętaj jednak, że aby wysmuklić łydki, należy stawiać na stopniu tylko czubek stopy. To ćwiczenie należy wykonywać bardzo ostrożnie i powoli, aby nie narazić się na kontuzje. 

Skakanie na skakance

Nieco trudniejszym ćwiczeniem jest skakanie na skakance. Dzięki skakance nie tylko wzmocnimy łydki, ale również pozbędziemy się tkanki tłuszczowej. Skakankę bierzemy w dłonie, łokcie uginamy i układamy blisko ciała. Postawa ciała powinna być prosta, a mięśnie spięte. Przy skakaniu na skakance pracujemy jedynie dłońmi, a barki i ramiona zostają nieruchome. Skaczemy jedynie kilka centymetrów ponad podłoże, nie kładziemy na nim całych stóp, a tylko palce.

Komentarze
uda pośladki
Fotolia
Styl życia Skuteczne ćwiczenia na bryczesy
Wymodelowanie dolnych partii ciała nie należy do najłatwiejszych zadań, zwłaszcza, gdy zmagamy się z nagromadzeniem tłuszczu w jednym, konkretnym miejscu. Właśnie takie są bryczesy, czyli tkanka tłuszczowa skumulowana po zewnętrznej stronie ud. Na szczęście odpowiednimi ćwiczeniami jesteśmy w stanie w znacznym stopniu ją zniwelować. Zobaczcie w jaki sposób!
Katarzyna Mordalska
luty 15, 2016

Ćwiczenie 1: przysiady w rozkroku Do zwykłych przysiadów nogi ustawiamy na szerokość bioder. W przypadku tego ćwiczenia należy je ustawić nieco szerzej. Wykonuj przysiady, zachowując kąt 90 stopni w kolanach. Pamiętaj, by kolana utrzymywać w pozycji nad stopami, a w momencie przysiadu pośladki wypychać do tyłu. Najlepiej sprawdź, jak prawidłowo robić przysiady . Wykonaj kilka serii w systemie 3 po 15 powtórzeń. Ćwiczenie 2: przysiad z unoszeniem nogi w bok Pozycja podobna jak w ćwiczeniu 1, jednak nogi możesz trzymać nieco bliżej, dla zachowania równowagi. Innowacją w tym ćwiczeniu jest uniesienie wyprostowanej nogi w bok po każdym przysiadzie. Nie zginaj nogi w kolanie, unieś ją do boku na taką wysokość, na jaką potrafisz. Wykonaj kilka serii w systemie 3 po 15 powtórzeń, pamiętając o obu stronach ciała. Ćwiczenie 3: unoszenie nogi w bok Jeśli powyższe ćwiczenie sprawia Ci kłopot w związku z problemem z utrzymaniem równowagi, zrezygnuj z przysiadów i wykonuj same uniesienia nogi do boku. W tym ćwiczeniu możesz przytrzymać się krawędzi stołu lub biurka. Dla zwiększenia efektywności treningu, sięgnij z czasem po ciężarki na nogi . Wykonaj kilka serii w systemie 3 po 15 powtórzeń, pamiętając o obu stronach ciała. Ćwiczenie 4: unoszenie bioder W pozycji leżącej unieś biodra ku górze i zastygnij na kilka sekund w takiej pozycji. Utrzymuj ciało w jednej linii – będzie do łatwiejsze dzięki spięciu mięśni brzucha. Dostosuj tempo ćwiczeń do własnych możliwości. Wykonaj kilka serii w systemie 3 po 15 powtórzeń, pamiętając o obu stronach ciała. Ćwiczenie 5: wykopy w bok Ustaw się w pozycji klęku podpartego – dłonie pod barkami, plecy proste. Unoś zgiętą nogę do boku, a następnie wykonaj wyprost, ponownie zegnij nogę i wróć do pozycji wyjściowej. Wykonaj kilka serii w systemie 3 po 15 powtórzeń, pamiętając o obu...

Przeczytaj
szczupłe uda
Fotolia
Styl życia Skuteczne ćwiczenia na szczupłe uda w 5 minut dziennie?
Krótkie spódniczki i dopasowane spodnie sprawiają, że nie czujesz się komfortowo? Uda to ta część ciała, na wyszczupleniu której zależy Ci najbardziej? Sprawdź propozycje ćwiczeń na szczupłe uda, które będą dla Ciebie odpowiednie!
Katarzyna Mordalska
wrzesień 15, 2015

Odstęp, czy inaczej mówią, "przerwa" między udami zależy od budowy naszego ciała, więc nie zawsze będzie możliwe osiągnięcie takiego efektu. To, co jednak z całą pewnością może zrobić każda z nas, to wyszczuplić, wysmuklić i ujędrnić uda przy pomocy prostych ćwiczeń.   Ćwiczenia na jędrne uda – jaki trening wybrać? Jeśli chodzi o treningi, które pomogą wyszczuplić uda, to świetnie sprawdzą się wszystkie ćwiczenia dla gruszki , gdyż właśnie kobiety o tym typie figury mają dość masywne uda. Walkę o utratę centymetrów w tej partii ciała doskonale wspomogą ćwiczenia cardio, jak bieganie, jazda na rowerze, a także pływanie. Ćwiczenia siłowe natomiast z powodzeniem możesz wykonywać w domu. Ćwiczenia na uda w domu                        Przyjmij pozycję klęku podpartego. Ćwiczenie polega na unoszeniu ugiętej nogi w górę. Kąt w kolanie powinien wynosić 90 stopni, a podeszwa stopy powinna być skierowane w górę. Nogę zarówno unosimy, jak i opuszczamy z pełną świadomością napiętych mięśni. Nie pozwól, by noga swobodnie opadała. Pamiętaj o prostych plecach i, w miarę możliwości, napiętym brzuchu. Wykonaj 3 serie po 15 powtórzeń na każdą nogę. Z czasem zwiększaj liczbę serii, a na nogi dołóż obciążenie. Zaletą opisanego ćwiczenia jest to, że nie obciąża kolan. Jeśli jednak nie masz z nimi problemów, najskuteczniejsze w walce o szczupłe uda będą tradycyjne przysiady – sprawdź, jak prawidłowo wykonywać przysiady . Ćwiczenia na uda – efekty Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że regularne ćwiczenia przynoszą efekty już po 3 tygodniach. I wcale nie musi to być morderczy trening, by zauważyć poprawę jędrności skóry i utratę centymetrów. Obok ćwiczeń na inne partie ciała, wykonywałam regularnie opisane powyżej ćwiczenie (unoszenie nóg w klęku podpartym z obciążeniem 1,5...

Przeczytaj
ćwiczenia na plecy w domu
iStock
Styl życia Ćwiczenia na plecy, które możesz zrobić w domu
Ćwiczenia na plecy w domu są niezwykle ważne przy siedzącym trybie życia. Zapewnią nam prawidłową postawę, wyszczuplą optycznie talię i zapobiegną problemom z kręgosłupem. Jakie ćwiczenia na plecy można zrobić w domu?
Aneta Zygmuntowicz
marzec 30, 2020

Ćwiczenia na plecy w domu są bardzo proste i niepotrzebne nam są dodatkowe sprzęty. Trening pleców osoby początkującej będzie się skupiał przede wszystkim na rozciągnięciu i wzmocnieniu wszystkich partii mięśni. Z czasem można również dodać obciążenie, dzięki któremu delikatnie rozbudujemy te partie i optycznie wyszczuplimy talię. Najważniejsze jednak jest to, że przy regularnych ćwiczeniach poprawimy naszą postawę i zapobiegniemy problemom z kręgosłupem w przyszłości. Jak ćwiczyć plecy w domu? Ćwiczenia na plecy powinny być złożone i różnorodne. Wykonywanie jednego lub dwóch ćwiczeń nie sprawi, że plecy będą odpowiednio rozbudowane i wzmocnione. Niezbędny będzie plan treningowy, który będzie kompleksowy i uwzględni wszystkie partii mięśni. Początkowo warto się skupić na ćwiczeniach, które rozciągają i wzmacniają mięśnie , dopiero z czasem wprowadzamy większe obciążenie. Ze względu na to, że mięśnie pleców są podatne na kontuzje, przed każdym treningiem należy wykonać rozgrzewkę . Skłony i skręty tułowia oraz krążenia ramion rozgrzeją nasz mięśnie, stawy i ścięgna, dzięki czemu unikniemy bolesnych urazów. Zobacz także: Jak zrobić trening cardio w domu? Efekty ćwiczeń na plecy w domu Podstawowe ćwiczenia na plecy w domu pozwolą wzmocnić mięśnie i poprawią naszą postawę . Po pewnym czasie zauważysz, że mięśnie delikatnie się zarysowują, a cała sylwetka wydaje się smuklejsza i wyższa. Jeśli delikatnie rozbudujemy mięśnie pleców, nasza talia wyda się optycznie węższa. Dzięki temu nasza figura zyska pożądany kształt klepsydry. Ćwiczenia na plecy są niezwykle ważne przy siedzącym trybie życia. Regularne treningi uchronią nas przez problemami z kręgosłupem. Proste ćwiczenia na plecy w domu Plank boczny Kładziemy się bokiem do podłogi i podpieramy się na łokciu. Druga rękę układamy wzdłuż ciała lub...

Przeczytaj
ćwiczenia na cellulit na udach i pośladkach
Styl życia Najlepsze ćwiczenia na cellulit
Wykonując proste ćwiczenia takie, jak przysiady, nie tylko wyszczuplisz sobie pośladki i uda, ale też zmniejszysz widoczność pomarańczowej skórki. Te ćwiczenia na cellulit wykonasz w domu, nie korzystając z żadnych specjalnych sprzętów!
Matylda Nowak
czerwiec 07, 2020

Jeśli tak jak większość mieszkanek naszej planety masz pomarańczową skórkę, wiosnę i lato witasz pewnie z mieszanymi uczuciami. Jak każdy cieszysz się piękną pogodą, ale z niepokoi cię perspektywa założenia bikini czy szortów. Na szczęście wykonując proste ćwiczenia na cellulit w zaciszu własnego domu możesz dorobić się zgrabnej pupy, smukłych ud i idealnie gładkiej skóry na nich. ;-) Fot.: iStock Zobacz także:  Cellulit wodny i cellulit tłuszczowy to nie to samo! Jak je odróżnić? Ćwiczenia na cellulit na pośladkach i udach Ze względu na charakterystyczne dla kobiet umiejscowienie tkanki tłuszczowej pomarańczowa skórka najczęściej pojawia się na udach i pośladkach. I nie jest ją łatwo stamtąd "wykurzyć"! W ujędrnieniu i wygładzeniu skóry w tych miejscach pomogą antycellulitowe peelingi i kremy , masażery i szczotkowanie na sucho . Ale bez ćwiczeń nie możemy liczyć na naprawdę znacząca zmianę . W szybkim spalaniu tłuszczu i co za tym idzie wyraźnym zmniejszeniu widoczności pomarańczowej skórki pomoże nam trening interwałowy . Niestety, jeśli nie możesz pochwalić się niezłą wydolnością, takie intensywne ćwiczenia będą dla ciebie prawdziwą udręką. W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem jest wykonywanie ćwiczeń na cellulit, które stopniowo i stosunkowo bezboleśnie rzeźbią oaz wygładzają uda i pośladki .  Ćwiczenia dobrze jest poprzedzić rozgrzewką. Najlepiej jest wykonać 15-20 pajacyków, a następnie przez dwie minuty biec w miejscu wysoko podnosząc kolana . Po takiej rozgrzewce rozpoczynamy właściwe ćwiczenia.  Ćwiczenia na cellulit ud i pośladków – przysiady Rozstawiamy nogi na szerokość bioder, pilnując żeby stopy dobrze przylegały do podłogi. Następnie wykonujemy przysiad, zginają nogi w kolanach i wypychając biodra do tyłu. Żeby to ćwiczenie przyniosło oczekiwane rezultaty, musimy pilnować, żeby zgięte...

Przeczytaj