KWC LogobyWIZAŻ logo

Thymus Vulgaris Oil właściwości i zastosowanie

Olejek z macierzanki pospolitej, Olejek tymiankowy

THYMUS VULGARIS (COMMON THYME) OIL, THYMUS VULGARIS (THYME) OIL, COMMON THYME ESSENTIAL OIL, THYMUS VULGARIS LEAF OIL, COMMON THYME OIL, THYMUS VULGARIS (COMMON THYME) ESSENTIAL OIL, THYMUS VULGARIS ESSENTIAL OIL

Olejek tymiankowy – właściwości kosmetyczne

Olejek tymiankowy (Thymus Vulgaris Oil) to olejek eteryczny pozyskiwany z kwiatów macierzanki pospolitej. Ma właściwości antyseptyczne i przeciwutleniające. Najlepiej sprawdza się w pielęgnacji skóry tłustej, mieszanej i trądzikowej. Jest składnikiem szamponów przeciwłupieżowych i stymulujących porost włosów.

Spis treści:

  • Olejek tymiankowy – właściwości
  • Zastosowanie olejku tymiankowego w kosmetykach
  • W jakich kosmetykach można znaleźć olejek tymiankowy?
  • Domowe kosmetyki z olejkiem tymiankowym
  • Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć olejku tymiankowego?
  • Czy olejek tymiankowy jest składnikiem pochodzenia naturalnego?
  • Efekty uboczne
  • Wpływ olejku tymiankowego na środowisko naturalne

Olejek tymiankowy – właściwości

Olejek tymiankowy jest lotną substancją zapachową pochodzącą z pospolitej rośliny powszechnie wykorzystywanej w kuchni i ziołolecznictwie – macierzanki pospolitej. Jego głównymi składnikami są terpeny – m.in. linalol, cyneol, kamfora i borneol. Właściwości antyseptyczne zawdzięcza głównie związkom takim jak tymol i karwakrol, które hamują enzymy prozapalne, zwalczają bakterie (także bakterie ropne) i grzyby. Olejek eteryczny pozyskiwany z tymianku ma także zdolność zwalczania wolnych rodników, wspomaga gojenie, poprawia ukrwienie skóry i wzmacnia cebulki włosów. Jest bezbarwną lub jasnożółtą cieczą o mocnym ziołowym, pikantnym zapachu. Nie rozpuszcza się w wodzie, ale można go dodać do fazy olejowej. Jest skuteczny przeciwko bakteriom gram-dodatnim (np. Staphylococcus aureus), bakteriom gram-ujemnym (np. Pseudomonas aeruginosa) i grzybom (Candida albicans).

Zastosowanie olejku tymiankowego w kosmetykach

Antyseptyczne właściwości olejku tymiankowego sprawdzają się w kosmetykach do codziennej higieny osobistej, takich jak płyny myjące czy pasty do zębów, a także w pielęgnacji cery problematycznej. Może być stosowany na infekcje skórne lub łupież.

Olejek tymiankowy w pielęgnacji skóry

Ten naturalny składnik jest silnym antyseptykiem i działa przeciwutleniająco. Polecany jest do cery tłustej i trądzikowej. Oczyszcza, chroni przed infekcjami bakteryjnymi i grzybiczymi, szkodliwym działaniem wolnych rodników i promieniowania słonecznego. Poprawia ukrwienie skóry i wyrównuje jej koloryt, a także ma delikatne działanie ściągające. Przyspiesza gojenie zmian wywołanych stanami zapalnymi, także ropnymi.

Olejek tymiankowy w pielęgnacji włosów

W połączeniu z olejem rycynowym wykazuje działanie przeciwłupieżowe. Zapobiega łojotokowi. Znajduje zastosowanie w kosmetykach, które stymulują porost łodygi włosa i przeciwdziałają łysieniu. Wzmacnia cebulki i poprawia ukrwienie skóry głowy. Ma także działanie fotoochronne – zapobiega utracie koloru włosów pod wpływem promieniowania słonecznego. Kilka kropel olejku eterycznego można dodać do szamponu lub odżywki.

Olejek tymiankowy jako składnik zapachowy

Ziołowy zapach olejku maskuje niepożądaną woń w kosmetykach, a także neutralizuje zapach potu lub zapach z jamy ustnej, dlatego może być składnikiem dezodorantów i pasty do zębów. Jest wykorzystywany w aromaterapii i olejkach do masażu. Należy go rozcieńczyć w oleju bazowym, np. kokosowym. Ma działanie relaksacyjne. Łagodzi napięcie mięśniowe i nerwowe.

W jakich kosmetykach można znaleźć olejek tymiankowy?

Olejek tymiankowy występuje w środkach do higieny osobistej oraz produktach do pielęgnacji skóry i włosów. Można go znaleźć w:

  • żelach i olejkach myjących,
  • tonikach,
  • mydłach w płynie,
  • kremach i serach dla cery tłustej lub trądzikowej,
  • szamponach przeciwłupieżowych,
  • odżywkach do włosów,
  • płynach do płukania ust i pastach do zębów,
  • kremach po goleniu,
  • preparatach do stóp,
  • dezodorantach.

Zalecane stężenie olejku eterycznego pozyskiwanego z tymianku to 0,1–1%.

Domowe kosmetyki z olejkiem tymiankowym

Olejki eteryczne zawsze należy rozcieńczyć przed użyciem i nie inaczej jest w przypadku substancji lotnej pozyskanej z tymianku. Można to zrobić poprzez wymieszanie jej z gotowym kremem, olejem do ciała, płynem oczyszczającym lub szamponem. Należy dodać około 13 kropli olejku na każde 100 ml kosmetyku, żeby otrzymać stężenie na poziomie 0,5%.

Składnik ten dobrze jest rozcieńczyć w roślinnym oleju bazowym, np. kokosowym, ze słodkich migdałów, morelowym czy z czarnego kminku. W ten sposób może stać się elementem mieszanki do masażu albo serum olejowego do twarzy i dekoltu. Warto wtedy dodać do niej też kwas salicylowy lub witaminę E.

Tworzy harmonię zapachową z innymi olejkami eterycznymi, np. z bergamotki, cytryny, rozmarynu, sosny, drzewa herbacianego, majeranku i lawendy.

Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć olejku tymiankowego?

Nie ma informacji na temat niekorzystnych interakcji olejku tymiankowego z innymi składnikami kosmetyków. Dobrze łączy się z olejami nośnikowymi i różnymi olejkami eterycznymi. Z reguły poleca się zestawiać je ze sobą w taki sposób, aby uzupełniały się pod względem właściwości leczniczych.

Czy olejek tymiankowy jest składnikiem pochodzenia naturalnego?

Thymus Vulgaris Oil jest olejkiem eterycznym pozyskiwanym z kwiatów i liści macierzanki pospolitej. Jest to roślina należąca do rodziny jasnowatych. W naturze rośnie głównie w zachodnich regionach basenu Morza Śródziemnego. Można go znaleźć też w Grecji, Turcji i Indiach. Olejek tymiankowy, podobnie jak inne olejki eteryczne, uzyskuje się poprzez destylację parą wodną. Pierwsza ekstrakcja daje mocny, ciemny płyn o korzennym zapachu, który często jest używany jako średnia nuta w perfumerii. Po drugim procesie destylacji uzyskuje się olejek o barwie złotej i jest to jego najczęściej stosowana forma. Jest substancją naturalną, odpowiednią dla wegan.

Efekty uboczne

Olejek tymiankowy jest substancją lotną o dosyć silnym działaniu. Nie wolno go stosować przy nadciśnieniu i w pierwszych miesiącach ciąży. Może podrażniać skórę – po zastosowaniu olejku może stać się przekrwiona i zaczerwieniona. Jest także potencjalnym alergenem. Przed jego użyciem warto wykonać próbę uczuleniową na niewielkim obszarze skóry i obserwować jej reakcję przez 24 godziny.

Wpływ olejku tymiankowego na środowisko naturalne

Olejki eteryczne są składnikiem pochodzenia naturalnego, dlatego mogłoby się wydawać, że nie mają negatywnego wpływu na środowisko. Istnieją jednak badania, które wykazały, że olejek tymiankowy nie jest łatwo biodegradowalny – szybkość rozkładu tej substancji wynosi mniej niż 60% w ciągu 28 dni. Produkcja olejków eterycznych wymaga ponadto ogromnych ilości surowca, dlatego warto sprawdzić, czy składniki wybranego kosmetyku pochodzą ze zrównoważonych upraw.

Typ składnika

  • Substancja pochodzenia naturalnego
  • Substancja roślinna

Funkcja w kosmetyku

  • Przeciwutleniacz, antyoksydant
  • Substancja aktywna
  • Substancja antybakteryjna
  • Substancja antymikrobowa
  • Substancja antyseptyczna, przeciwzapalna
  • Substancja bakteriobójcza, bakteriocyd
  • Substancja grzybobójcza, fungicyd
  • Substancja kondycjonująca
  • Substancja lecznicza
  • Substancja ochronna
  • Substancja odżywcza
  • Substancja przeciwłojotokowa
  • Substancja przeciwłupieżowa, wzmacniająca cebulki, stymulująca porost włosów

Alergenne

2
Słabsze działanieSilne działanie

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie

Najpopularniejsze produkty z Thymus Vulgaris Oil

Jakiekolwiek aktywności, w szczególności: pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie, lub inne wykorzystywanie treści, danych lub informacji dostępnych w ramach niniejszego serwisu oraz wszystkich jego podstron, w szczególności w celu ich eksploracji, zmierzającej dotworzenia, rozwoju, modyfikacji i szkolenia systemów uczenia maszynowego, algorytmów lub sztucznej inteligencji jest zabronione oraz wymaga uprzedniej, jednoznacznie wyrażonej zgody administratora serwisu – Burda Media Polska sp. z o.o. Obowiązek uzyskania wyraźnej i jednoznacznej zgody wymagany jest bez względu sposób pobierania, zwielokrotniania, przechowywania lub innego wykorzystywania treści, danych lub informacji dostępnych w ramach niniejszego serwisu oraz wszystkich jego podstron, jak również bez względu na charakter tych treści, danych i informacji.
Powyższe nie dotyczy wyłącznie przypadków wykorzystywania treści, danych i informacji w celu umożliwienia i ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz umożliwienia pozycjonowania stron internetowych zawierających serwisy internetowe w ramach indeksowania wyników wyszukiwania wyszukiwarek internetowych
Więcej informacji znajdziesz tutaj.