Olejek goździkowy ma charakterystyczny, korzenny zapach. Najczęściej jest kojarzony z kuchenną przyprawą, która nadaje daniom specyficznego aromatu. Znalazł także szerokie zastosowanie w kosmetyce. Poleca się go do pielęgnacji skóry tłustej i problematycznej.
Spis treści:
Zawiera w swoim składzie wiele cennych substancji. Mówi się o tym, że jest ich około 100. Ma korzenny, balsamiczny zapach. Olejek goździkowy jest bogaty w kwasy omega-3, witaminy A, C oraz K, kwas solny, a także pierwiastki – wapń, magnez potas, sód i fosfor. Stosowany jest bardzo chętnie w stomatologii, ale również w kosmetyce.
Do najważniejszych właściwości kosmetycznych olejku goździkowego należą:
Olejek goździkowy znalazł zastosowanie między innymi w kosmetykach:
Można go znaleźć w kosmetykach takich jak:
Można przygotować domowe kosmetyki z olejkiem goździkowym, a także wzbogacić o niego już posiadane kosmetyki.
Dobrą praktyką jest dodanie około 2-3 kropel olejku do kremu, którego stosuje się do codziennej pielęgnacji. Dzięki temu pory skóry ściągną się, a skóra będzie wygładzona i miękka w dotyku. Taki zabieg pomoże też zwalczyć plamy potrądzikowe. Trzeba jednak uważać, jeżeli ma się skórę wrażliwą.
Na bazie tego produktu można stworzyć swój własny środek do demakijażu. Potrzebna będzie mała buteleczka oleju jojoba i 2 krople olejku goździkowego. Dzięki temu skóra będzie dobrze oczyszczona z makijażu i zdezynfekowana.
Jest uważany za bezpieczny składnik kosmetyczny. Ponadto nie został uznany przez przepisy chemiczne za substancję niebezpieczną.
Trzeba jednak pamiętać o tym, że jest silnie działającym olejkiem, dlatego konieczne jest wykonanie próby uczuleniowej przed jego zastosowaniem. Nie można go także używać bezpośrednio na skórę. Konieczne jest jego połączenie z olejkiem bazowym, by go rozcieńczyć.
Brak jest informacji dotyczących tego, z jakimi składnikami kosmetycznymi nie łączyć olejku goździkowego. Jest on substancją, która nie wchodzi w interakcje z innymi komponentami będących w formule produktów do pielęgnacji.
Jest składnikiem pochodzenia naturalnego, roślinnego. Otrzymuje się go z pąków kwiatowych goździkowca korzennego poprzez proces destylacji pąków parą wodną. Może on trwać nawet przez 24 godziny. Pozyskany olej mogą stosować weganie, którzy nie akceptują produktów odzwierzęcych.
Olejek goździkowy jest bezpieczny do stosowania po rozcieńczeniu z olejem bazowym, np. olejem ze słodkich migdałów. Podobnie jak inne olejki eteryczne, olejek goździkowy może wywoływać reakcje alergiczne po zetknięciu się ze skórą. Mogą wystąpić zaczerwienienie, podrażnienie skóry czy inne skórne reakcje alergiczne, np. wysypka. Przed pierwszym zastosowaniem olejku należy zrobić próbę uczuleniową. Nanieść go na niewielką powierzchnię skóry. Jeśli nie wystąpi podrażnienie w ciągu 24 godzin, można stosować ten olejek.
Nie powinno się stosować olejku goździkowego u osób chorujących przewlekle, a także u małych dzieci. Nie został przebadany jego wpływ na kobiety w ciąży i rozwijające się w jej łonie dziecko, dlatego nie zaleca się stosowania tego olejku w czasie trwania ciąży.
Brak jest podanych informacji na temat wpływu tego produktu na środowisko naturalne. W związku z jego naturalnym, roślinnym pochodzeniem, można przyjąć, że ma neutralny wpływ na środowisko naturalne.
Składnik sklasyfikowany jako silny alergen. Nie należy nakładać czystego olejku na skórę bez uprzedniego rozcieńczenia. Nawet po rozcieńczeniu 2 kropli tego olejku na 15ml oleju bazowego i użyciu na skórę całego ciała, przenika do krwi i wywołuje działanie ogólne, nierzadko także niepożądane skutki uboczne. Olejek goździkowy jest toksyczny po spożyciu, a nierozcieńczony może podrażniać skórę, jest jednym z najsilniejszych olejków eterycznych występujących w naturze. Dotyczy dużych stężeń: Nie stosować u dzieci. Chronić przed dziećmi. Kobietom w ciąży zaleca się konsultację z lekarzem przed użyciem olejku. Po użyciu olejku nie należy wystawiać skóry na słońce, wskazana ochrona przeciwsłoneczna, filtry UV.