Mydlnica lekarska (Saponaria officinalis) ma wiele wartościowych właściwości zdrowotnych i leczniczych. Może być stosowana zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Bardzo często jest wykorzystywana jako naturalny składnik kosmetyków. Trzeba jej używać rozsądnie, gdyż w nadmiernych ilościach może powodować podrażnienia, a nawet być trująca.
Spis treści:
Najczęściej wykorzystywaną częścią ziela mydlnicy lekarskiej jest jej korzeń (tzw. kłącze). Można przygotowywać z niego produkty zarówno do zastosowania wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Przy stosowaniu wewnętrznym należy zachować szczególną ostrożność i robić to pod kontrolą lekarza, gdyż niezwykle łatwo o zatrucie pokarmowe.
Kłącze mydlnicy lekarskiej zawiera saponiny, które mają charakter mydlący i odtłuszczający. W czasach, zanim zostało wynalezione mydło, używało się naparu z tej części rośliny do kąpieli i prania. Saponiny zawarte w mydlnicy lekarskiej działają zmiękczająco i wpływają na zmniejszenie napięcia powierzchniowego wody, dzięki czemu ekstrakt jest dobrym środkiem myjącym. W mydlnicy lekarskiej można znaleźć także sole mineralne, węglowodany i glikozydy.
Kosmetyki, które mają w swoim składzie mydlnicę lekarską, lepiej się pienią, a także nie podrażniają skóry. Mają szczególne właściwości pielęgnacyjne dla skóry tłustej. Będą działać normalizująco na pracę gruczołów łojowych. Mydlnica lekarska ma podobne zastosowanie w szamponach. Zapobiega przetłuszczaniu się włosów i powstawaniu łupieżu. Wzmacnia je i przeciwdziała ich wypadaniu. Trzeba jednak uważać, by produktów z mydlnicą lekarską nie stosować zbyt długo. Mogą one bowiem po dłuższym czasie przyczynić się do przesuszenia włosów i skóry głowy. Mydlnica lekarska zawarta w kremach nadaje skórze miękkość i gładkość, a dodatkowo sprawia, że produkt będzie się bardzo dobrze rozsmarowywał.
Ekstrakt z tej rośliny znalazł swoje zastosowanie także w kosmetykach do pielęgnacji twarzy. Działa on:
Wyciąg z mydlnicy lekarskiej chroni skórę przed niekorzystnym wpływem środowiska, łagodzi trądzik, wypryski i podrażnienia, a także zwalcza nawracającą opryszczkę.
Mydlnica lekarska jest bardzo często dodawana do różnych kosmetyków. Zyskała popularność jako łagodny środek myjący i jest chętnie wybierana przez osoby, które chcą mieć w swoim domu naturalne kosmetyki i detergenty. Można znaleźć ją na przykład w składzie:
Na bazie ekstraktu można przygotować wiele kosmetyków do pielęgnacji ciała i włosów. Podstawowy preparat stanowi odwar z mydlnicy lekarskiej. Aby go przygotować, potrzebne będą:
Suszony korzeń należy zalać wodą i pozostawić na kilka godzin, aby nasiąknął. Następnie trzeba doprowadzić miksturę do wrzenia i gotować ją przez kilka minut. Taki odwar stanowi podstawowy szampon do włosów. Należy jednak pamiętać o tym, że będzie się pienił tylko, gdy zostanie podgrzany. Aby go wzbogacić, można do niego dodać np. liście pokrzywy, rumianku, łopianu czy korę dębu.
Odwar z mydlnicy lekarskiej z dodatkiem ziół można również wykorzystać do nasiadówek podczas chorób kobiecych. Taka kąpiel przynosi również ukojenie podczas leczenia schorzeń na tle reumatycznym. Odwar można wykorzystać jako płukankę do przetłuszczających się włosów.
Z mydlnicy lekarskiej można wykonać szampon do włosów domowej roboty. Do jego podstawowej wersji potrzebne będą:
Korzeń mydlnicy należy zalać wrzątkiem, a następnie przykryć powstały w ten sposób napar i zostawić go na 15 minut. Następnie odcedza się go, a po wystygnięciu dodaje sok z cytryny. Miksturę należy przelać do buteleczki. Przed użyciem trzeba ją wstrząsnąć, aby uzyskać pianę.
Szampon można wzbogacić poprzez dodanie do naparu 2 łyżek łopianu czy wybranego przez siebie olejku eterycznego. Taki kosmetyk można z powodzeniem stosować również jako mydło do rąk lub żel do mycia twarzy.
Z mydlnicy lekarskiej można przygotować także domowy tonik do oczyszczania twarzy. Wystarczy zalać 2 łyżki korzenia mydlnicy szklanką wody i gotować na małym ogniu przez około 10 minut. Gdy wywar ostygnie, należy go przecedzić i przelać do małej buteleczki. Tak przygotowany tonik można przechowywać w lodówce przez około tydzień. Działa na skórę normalizująco i reguluje procesy wydzielania sebum.
Brak jest informacji o substancjach, z którymi nie należy łączyć ekstraktu z mydlnicy lekarskiej. Nie ma doniesień o niepożądanych połączeniach tego składnika z innymi.
Mydlnica lekarska jest rośliną, dlatego uważa się ją za składnik pochodzenia naturalnego. Może być stosowana przez wegan.
Ekstrakt z mydlnicy lekarskiej jest substancją, która rzadko powoduje uczulenia lub alergie. Należy jednak pamiętać, że stosowany zbyt często może prowadzić do nadmiernego przesuszenia skóry, dlatego podczas stosowania należy obserwować reakcje skórne.
Mydlnica lekarska ma neutralny wpływ na środowisko. Jest biodegradowalna i nie zagraża życiu organizmów żywych. W Polsce rośnie nad brzegami rzek, a także przy drogach. Ważne, aby do produkcji kosmetyków były wykorzystywane rośliny pochodzące z certyfikowanych i kontrolowanych upraw.
Substancja trująca po spożyciu.