Olejek cynamonowy znalazł zastosowanie w kosmetykach, w szczególności tych, stosowanych w chłodniejsze dni. Ma aromatyczny zapach, który kojarzy się z ciepłem. Jest olejkiem eterycznym, pozyskiwanym z cynamonowca cejlońskiego. Posiada jasnożółtą barwę i słodki zapach. Wpływa pozytywnie nie tylko na ciało, ale samopoczucie.
Spis treści:
Olejek cynamonowy znany przede wszystkim ze względu na swój aromatyczny zapach. Ma bardzo dobre właściwości prozdrowotne, w tym jest doskonałym składnikiem różnego rodzaju kosmetyków. Do jego głównych właściwości można zaliczyć:
Olejek stosowany jest w aromaterapii, a także jest stosowany jako dodatek do kosmetyków pielęgnacyjnych.
Olejek cynamonowy znalazł zastosowanie w kosmetykach jako substancja zapachowa, a także pielęgnująca skórę. Poza tym działa na skórę dezynfekująco i przeciwzapalnie. Dzięki jego właściwościom przeciwdziałającym powstawaniu cellulitu jest stosowany w kosmetykach, które zwalczają pomarańczową skórkę. Działa regenerująco na skórę i opóźnia procesy jej starzenia się. Zapobiega rozwojowi bakterii i grzybicy. Należy jednak pamiętać, że powinien być stosowany w odpowiednim stężeniu, aby nie powodować podrażnień skóry.
Olejek cynamonowy można znaleźć w wielu kosmetykach. Są to między innymi:
Na bazie olejku można przygotować różne kosmetyki domowej roboty. Najprostszym zabiegiem jest przygotowanie rozgrzewającej kąpieli do stóp na jesienno-zimowe dni. Potrzebne będą:
Do miski należy wlać oliwę z oliwek wymieszaną z olejkiem cynamonowym. Do miski nalać ciepłej wody i zanurzyć stopy. Będzie to przyjemna, aromatyczna i rozgrzewająca kąpiel dla stóp.
Olejek cynamonowy można wykorzystać także jako dodatek do już istniejących kosmetyków, by nadać im nową, lepszą jakość. Można dodawać go do masek do włosów i skóry głowy. Wystarczą 2-3 krople olejku cynamonowego dodanego do porcji przygotowanej maski. Dzięki temu kosmetyk wniknie głębiej i poprawi ukrwienie skóry głowy.
Można przygotować także domowy olejek do masażu, który będzie miał właściwości antycellulitowe. Potrzebne będzie:
Przed przystąpieniem do masażu należy połączyć olejek bazowy z olejkiem cynamonowym. Regularnie stosowany będzie przynosił efekty.
Nie został uznany za substancję niebezpieczną według klasyfikacji przepisów chemicznych. Międzynarodowe Stowarzyszenie ds. Substancji Zapachowych uważa, że olejek cynamonowy jest składnikiem bezpiecznym, gdy stosuje się go w kosmetykach w stężeniu do 1%. W większym stężeniu może działać drażniąco na skórę.
Brak jest informacji na temat tego, z jakimi składnikami kosmetyków nie należy łączyć olejku cynamonowego. Ważne jest za to, aby nie stosować go w postaci nierozcieńczonej bezpośrednio na skórę. Trzeba zawsze go rozcieńczyć z jakimś olejem bazowym, np. z olejem z awokado czy słodkich migdałów.
Olejek cynamonowy jest składnikiem kosmetycznym pochodzenia naturalnego. Pozyskuje się go w wyniku destylacji parą wodną, kory drzewa – cynamonowca cejlońskiego. Może być stosowany w kosmetykach wegańskich.
Składniki olejku cynamonowego mogą być silnymi alergenami, dlatego konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności przy stosowaniu na skórę tego olejku. Bezpiecznym stężeniem dla skóry jest 1%. Nawet w bezpiecznym stężeniu olejek cynamonowy może wywołać jednak podrażnienie i alergię skóry. Dlatego konieczne jest zrobienie próby uczuleniowej przed zastosowaniem olejku. Wystarczy nanieść kosmetyk na niewielki fragment skóry w niewidocznym miejscu i odczekać 24 godziny. Jeśli nie pojawi się podrażnienie, ani nie wystąpi alergia, można stosować dany kosmetyk.
Nie zaleca się stosowania się olejku cynamonowego u kobiet w ciąży, gdyż może on wywoływać przedwczesny poród. Nie należy także stosować go w okolicach oczu ani u dzieci i niemowląt.
Brak jest dostępnych informacji na temat wpływu kosmetyku na środowisko naturalne. Z racji jego roślinnego pochodzenia można przyjąć, że ma neutralny wpływ na środowisko naturalne.
Olejek może powodować podrażnienie skóry. Należy ograniczyć stężenie stosowanie olejku do 1%, ponieważ może podrażniać skórę - zalecenie IFRA (Międzynarodowe Stowarzyszenie d/s Substancji Zapachowych).