KWC LogobyWIZAŻ logo

Butyrospermum Parkii Butter Unsaponifiables właściwości i zastosowanie

Niezmydlalna frakcja masła shea

BUTYROSPERMUM PARKII UNSAPONIFIABLES, SHEA BUTTER UNSAPONIFIABLES, SHEA BUTTER UNSAPONIFIABLE FRACTION, UNSAPONIFIABLE SHEA BUTTER, UNSAPONIFIABLES BUTYROSPERMUM PARKII,

Masło shea w produktach kosmetycznych – działanie, właściwości, zastosowanie

Masło shea (Shea Butter) to jeden z najpopularniejszych składników kosmetycznych. Znane jako masło karite, pochodzi z orzechów drzewa o nazwie Masłosz Parka. Rośnie ono wyłącznie w Afryce, osiągając wysokość do 25 metrów. Masło shea ma dobroczynny wpływ na skórę, dlatego na dobre trafiło do bazy składników wielbicieli naturalnych kosmetyków. Natłuszcza, regeneruje, a także chroni naskórek przed szkodliwym działaniem czynników środowiskowych. Poza tym jest znane w kuchni. W Afryce i Europie, do której przywędrowało niedawno, wykorzystuje się je do smażenia. Zawartość wielu składników odżywczych to największy walor tego komponentu.

Spis treści:

  • Właściwości masła shea
  • Zastosowanie masła shea w kosmetyce
  • W jakich kosmetykach można znaleźć masło karite?
  • Z jakimi składnikami kosmetyków nie należy łączyć masła shea?
  • Czy masło shea jest składnikiem pochodzenia naturalnego?
  • Efekty uboczne stosowania masła shea w kosmetykach
  • Wpływ masła shea na środowisko

Właściwości masła shea

Masło shea od lat jest jednym z najbardziej znanych olejów roślinnych. Do niedawna wielbiły go wyłącznie Afrykanki, które go używają do pielęgnacji i w gastronomii. Jakiś czas temu masło shea, zwane także karite, przywędrowało do Europy. Zainteresowali się nim koneserzy naturalnych kosmetyków, ponieważ ma szereg właściwości odżywczych. W regionach europejskich jest częściej wykorzystywane w kosmetyce niż w kuchni. Docenia się jego działanie na skórę i włosy.

Drzewo masłowe, z którego owoców pozyskiwane jest masło shea, uważa się za symbol długowieczności. Pozyskany olej zawiera tłuszcze i witaminy, mające istotny wpływ na ludzki organizm. Ważnym składnikiem masła karite jest kwas stearynowy, który nawilża i odżywia. Wśród innych kwasów znajdują się także palmitynowy, linolenowy oraz oleinowy. Wszystkie są komponentami masła shea. To dzięki nim ma ono właściwości łagodzące i nawilżające, które przydadzą się osobom ze schorzeniami dermatologicznymi.

Dobroczynne działanie na skórę i włosy masło zawdzięcza też witaminom. Obecne w jego składzie A, E i F są szczególnie ważne dla osób z cerą dojrzałą. Ich działanie sprawia, że naskórek szybciej się regeneruje, a drobne zmarszczki spłycają. Dzięki masłu shea obniża się wrażliwość skóry na promienie UV.

Zastosowanie masła shea w kosmetyce

Masło shea od lat wykorzystuje się w kosmetyce. Może być ono odrębnym składnikiem lub komponentem jednego z produktów. Stosuje się je nie tylko na skórę, lecz i na włosy. Tak samo, jak w przypadku naskórka, masło na włosy ma działanie odżywcze i nawilżające. Jest zatem idealne do skóry suchej i wrażliwej oraz mocno zniszczonych i przesuszonych kosmyków. Można z niego zrobić kojącą maskę lub po prostu olejować nim włosy. Będą one wyglądać na zdrowe i odzyskają swój blask.

Masło shea wykorzystuje się również do podtrzymania opalenizny, ochrony przed promieniowaniem słonecznym lub łagodzenia podrażnień. Jest pomocne między innymi w leczeniu atopowego zapalenia skóry i rozmaitych schorzeń dermatologicznych, zwłaszcza tych przebiegających z uszkodzeniami skóry oraz ze świądem. Docenia się też jego działanie przeciwzmarszczkowe. Dzięki witaminie A w składzie masło pobudza produkcję kolagenu i elastyny, wygładzając drobne zmarszczki i uelastyczniając naskórek. Skóra jest jędrna, wygładzona i wyraźnie odżywiona.

W maśle karite znajduje się również witamina E. To silny antyoksydant, który opóźnia procesy starzenia i ma właściwości odżywcze. Nie bez znaczenia jest też zawartość witaminy F, będącej mieszaniną wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Są one niezbędne do utrzymania skóry w dobrej kondycji. Witamina F łagodzi stany zapalne, ograniczając nadmiar wydzielanego sebum. Poza tym chroni skórę przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych i przyspiesza gojenie się ran.

W jakich kosmetykach można znaleźć masło karite?

Masło karite to składnik wielu kosmetyków do pielęgnacji. Można je znaleźć m.in. w:

  • balsamach nawilżających i regenerujących do ciała,
  • balsamach brązujących oraz podtrzymujących opaleniznę,
  • pomadkach do ust,
  • kremach do rąk i stóp,
  • kremach nawilżających i natłuszczających do twarzy,
  • kremach przeciwzmarszczkowych,
  • emulsjach myjących do twarzy,
  • masłach do ciała.

Jak wiadomo, masło shea stanowi odrębny produkt. Można z niego stworzyć domowe kosmetyki do pielęgnacji, dodając jedynie substancje zapachowe lub inne niezbędne składniki, w zależności od potrzeb. Samo w sobie ma charakterystyczny orzechowy zapach, który utrzymuje się po aplikacji na skórę.

Z jakimi składnikami kosmetyków nie należy łączyć masła shea?

Nie ma informacji, jakoby masła shea nie można było łączyć z innymi składnikami. Warto jednak zwrócić uwagę na rodzaj produktu, który kupujemy. Do wyboru jest masło rafinowane lub nierafinowane. To pierwsze ma mniej wartości odżywczych, lecz jest trwalsze. Drugie zaś ma zapach, większą ilość witamin i właściwości leczniczych, ale też więcej alergenów. Ma ono również krótszą datę ważności.

Czy masło shea jest produktem pochodzenia naturalnego?

Masło shea jest produktem pochodzenia naturalnego. Pozyskuje się je na dwa sposoby: metodą tradycyjną lub syntetycznie. Wytwarzając je ręcznie, należy pamiętać o odpowiedniej temperaturze do tego - 70 stopni C. Dzięki temu zachowa ono wszelkie składniki aktywne, które są cenne dla skóry.

Efekty uboczne stosowania masła shea w kosmetykach

Masło shea jest komponentem całkowicie bezpiecznym, lecz wysoka zawartość witamin w jego składzie może powodować reakcje alergiczne. Choć w miarę dobrze się wchłania, nierzadko pozostawia na powierzchni skóry tłusty film. Z tego względu może brudzić i plamić ubrania, dlatego nie powinno się go aplikować w nadmiarze. Masłem shea można smarować skórę małych dzieci. Mogą je stosować także kobiety w ciąży i karmiące piersią. Jest ono szczególnie polecane osobom z wrażliwą, przesuszoną i podrażnioną skórą.

Wpływ masła shea na środowisko

Masło karite to naturalny składnik kosmetyków. Mimo że nie zawsze jest pozyskiwane metodą tradycyjną, nic nie stoi na przeszkodzie, aby sięgały po nie osoby, które nie akceptują produktów odzwierzęcych. Nie wskazano, aby masło shea wpływało negatywnie na środowisko.

Typ składnika

  • Substancja pochodzenia naturalnego
  • Substancja roślinna

Funkcja w kosmetyku

  • Emolient
  • Filtr UV, Pochłaniacz UV
  • Substancja aktywna
  • Substancja kojąca, łagodząca, substancja wzmacniająca naczynia krwionośne
  • Substancja lecznicza
  • Substancja natłuszczająca
  • Substancja nawilżająca
  • Substancja odżywcza
  • Substancja zmiękczająca

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie

Najpopularniejsze produkty z Butyrospermum Parkii Butter Unsaponifiables