Cytryniec chiński (Schisandra Chinensis) to roślina, która powszechnie występuje w środowisku górskim. Najczęściej można ją znaleźć w Chinach, Japonii, Korei i wschodnich terenach Rosji. Można się z nią spotkać także w krajach europejskich czy w Ameryce Północnej. Tutaj jednak traktowana jest bardziej jako roślina ozdobna. Jej właściwości są znane i cenione od setek lat. Szczególnie chętnie wykorzystywana była w tradycyjnej medycynie chińskiej. Obecnie doceniane są również jej właściwości kosmetyczne, a także wysoka zawartość substancji, w tym witaminy E, które korzystnie wpływają na skórę i włosy. Jednak to nie jedyne zalety, które sprawiają, że warto sięgać po kosmetyki z dodatkiem ekstraktu z cytryńca chińskiego.
Spis treści:
W kosmetyce najbardziej ceniony jest ekstrakt pozyskiwany z owoców cytryńca chińskiego. Korzystnie wpływa on na wygląd skóry, a także spowalnia procesy starzenia się jej. Do kosmetyków różnego rodzaju dodawany jest z uwagi na swoje działanie:
Ekstrakt ten może być także wykorzystywany jako wspomaganie terapii dermatologicznych. Przede wszystkim w leczeniu atopowego zapalenia skóry. Warto tutaj podkreślić również fakt, że cały czas trwają badania, których celem jest poszerzenie wiedzy na temat kosmetycznych i prozdrowotnych właściwości tej rośliny. Może okazać się zatem, że w przyszłości będzie on wykorzystywany w o wiele szerszym zakresie niż dotychczas.
Z uwagi na swoje właściwości ekstrakt z cytryńca chińskiego znajduje szerokie zastosowanie w różnorodnych kosmetykach. Najczęściej można go znaleźć w produktach typu anti-aging, gdyż wspomaga walkę z wolnymi rodnikami. Wysoka zawartość antyoksydantów umożliwia spowolnienie procesów starzenia się skóry. Wskazuje się również na to, że może być stosowany w produkcji kosmetyków wspomagających redukcję tkanki tłuszczowej oraz wyszczuplających. Jest także używany do ochrony skóry przed promieniowaniem słonecznym. Można go znaleźć również w preparatach odżywczych i nawilżających, przeznaczonych w szczególności do skóry wrażliwej i suchej. Tutaj wskazuje się na właściwości łagodzące tego ekstraktu. Natomiast ze względu na jego działanie rozjaśniające można się spodziewać go w składzie produktów rozświetlających oraz wyrównujących koloryt skóry. Coraz częściej stosowany jest także w kosmetykach do oczyszczania skóry czy do demakijażu, takich jak pianki, toniki czy mleczka.
Ekstrakt z cytryńca chińskiego jest stosowany przede wszystkim w kosmetykach do ciała i twarzy. Można go znaleźć w takich produktach jak:
Składnik ten znajduje również zastosowanie w produkcji kosmetyków do włosów. W szczególności dotyczy to szamponów i odżywek.
Ekstrakt z cytryńca chińskiego, który mógłby posłużyć do domowej produkcji kosmetyków, jest obecnie w Polsce produktem dość trudno dostępnym. Jednak jeśli się go uda zakupić, można nim wzbogacać gotowe kosmetyki. W sklepach można znaleźć inne produkty z cytryńca, w tym oleje i hydrolaty, które mają zbliżone działanie. Przed ich użyciem należy dokładnie zapoznać się ze sposobem ich zastosowania w kosmetykach.
Ekstrakt pozyskiwany z cytryńca chińskiego jest substancją, której zastosowanie w medycynie i kosmetyce cały czas jest poddawane badaniom. Jest ona obecnie uznana za bezpieczną przez CosIng, czyli Cosmetics Ingredient Database. Jest to baza danych dotycząca składników kosmetycznych należąca do Komisji Europejskiej.
Nie ma danych na temat tego, aby ekstrakt z cytryńca chińskiego wchodził w interakcje z innymi składnikami kosmetyków. Można go zatem wykorzystywać bezpiecznie do tworzenia różnego rodzaju produktów do pielęgnacji skóry.
Ekstrakt z cytryńca chińskiego jest składnikiem pochodzenia roślinnego, można zatem używać go do produkcji kosmetyków wegańskich. Jest on również składnikiem kosmetyków uznawanych za bio czy eko.
Ekstrakt uzyskiwany z cytryńca chińskiego jest środkiem uznanym za bezpieczny i niewywołujący efektów ubocznych czy alergii. Trzeba jednak pamiętać, że tak jak każdy naturalny składnik kosmetyków może u niektórych osób powodować objawy takie jak wysypka czy podrażnienie. Zdarza się to jednak bardzo rzadko i raczej w przypadku bardzo wrażliwej skóry. Należy mieć też na uwadze fakt, że jest to środek cały czas poddawany badaniom naukowym. Dlatego stosując go, warto śledzić informacje podawane przez wiarygodne źródła np. CosIng czy CIR, czyli Cosmetic Indirend Review.
Nie ma informacji na temat tego, by wpływał on w jakikolwiek sposób na środowisko naturalne. Surowiec ten najczęściej pozyskiwany jest z upraw znajdujących się w krajach azjatyckich. Dlatego też warto, o ile jest to możliwe, upewnić się, że jest to produkt certyfikowany, pochodzący ze sprawdzonych i odpowiednio prowadzonych upraw.