KWC LogobyWIZAŻ logo

Dimethyl Ether właściwości i zastosowanie

Eter dimetylowy, Dimetyloeter

Dimethyl Oxide, Dimethylether, Methane Oxybis, Methoxymethane, Oxybis Methane, Oxybismethane, DME

Eter dimetylowy – co warto wiedzieć?

Eter dimetylowy (Dimethyl Ether) to organiczny związek chemiczny, który należy do grupy eterów. W temperaturze pokojowej przybiera postać bezbarwnego gazu. Na świecie wykorzystuje się go głównie przy produkcji paliwa, jednak w branży kosmetycznej znajduje swoje zastosowanie w produktach aerozolowych, np.: lakierach do włosów i suchych szamponach. Jako substancja czynna występuje również w preparatach do usuwania brodawek i kurzajek. Jest to związek łatwopalny, dlatego wszelkie produkty na jego bazie należy przechowywać z dala od wszelkiego rodzaju źródeł ciepła, zwłaszcza ognia. Bezbarwny gaz stosowany jest w kosmetykach także jako regulator lepkości oraz rozpuszczalnik.

Spis treści:

  • Właściwości eteru dimetylowego
  • Zastosowanie eteru dimetylowego
  • W jakich kosmetykach można znaleźć eter dimetylowy?
  • Eter dimetylowy – środki ostrożności
  • Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć eteru dimetylowego?
  • Efekty uboczne stosowania eteru dimetylowego
  • Eter dimetylowy – czy jest to składnik pochodzenia naturalnego?

Właściwości eteru dimetylowego

Eter dimetylowy to bezbarwny gaz wykorzystywany głównie jako paliwo silnikowe. Spala się niebieskim płomieniem i posiada charakterystyczny zapach. W wodzie rozpuszcza się umiarkowanie, podobnie jak w innych rozpuszczalnikach, takich jak alkohol, rozpuszczalniki organiczne czy eter. W kosmetyce wykorzystuje się go jako gaz pędny w produktach aerozolowych oraz do usuwania kurzajek poprzez metodę kriogeniczną, czyli z wykorzystaniem bardzo niskiej temperatury. Dodatkowo eter dimetylowy w kosmetykach powoduje, że ich konsystencja jest mniej lepka. W niskich temperaturach jest również dobrym rozpuszczalnikiem.

Eter dimetylowy jest łatwopalny. Spalanie się substancji może prowadzić do wytwarzania się dymów, które w dużym natężeniu działają drażniąco na skórę, oczy i drogi oddechowe. Uznaje się, że eter dimetylowy nie oddziałuje negatywnie na warstwę ozonową, dlatego też uważany jest za przyjazny środowisku. Ponadto energia, jaka jest potrzebna do produkowania organicznego związku chemicznego, wywodzi się z odnawialnych źródeł energii, takich jak wiatr czy słońce.

Zastosowanie eteru dimetylowego

Eter dimetylowy ma szerokie zastosowanie w aerozolowych kosmetykach, a także w chemii gospodarczej i farbach natryskowych. We wszystkich przypadkach używany jest jako propelent, czyli gaz wytłaczający, dzięki któremu zawartość produktu wydostaje się na zewnątrz. W kosmetykach pełni trzy podstawowe funkcje. Eter dimetylowy stosuje się jako:

  • propelant do aerozoli – tworzy ciśnienie w dozowniku, dzięki czemu zawartość produktu wydostaje się na zewnątrz,
  • rozpuszczalnik, w szczególności w niskich temperaturach,
  • regulator lepkości – powoduje, że formuła kosmetyku staje się mniej lepka, dzięki czemu łatwiejsza i przyjemniejsza w aplikacji.

W jakich kosmetykach można znaleźć eter dimetylowy?

Wiele produktów kosmetycznych, które wykorzystuje się na co dzień, ma w swoim składzie Dimethyl Ether. Wykorzystuje się go w takich kosmetykach jak:

  • lakiery do włosów,
  • suche szampony,
  • odżywki do włosów,
  • zapachy w sprayu,
  • utrwalacze do makijażu,
  • odświeżacze powietrza.

Dzięki zastosowaniu eteru dimetylowego w takich kosmetykach jak lakiery do włosów czy suche szampony produkt wydostaje się na zewnątrz opakowania w postaci lekkiej mgiełki, którą łatwo jest równomiernie rozprowadzić po całej fryzurze.

Eter dimetylowy – środki ostrożności

Ze względu na to, że eter dimetylowy to gaz skrajnie łatwopalny, zawierające go kosmetyki należy przechowywać z dala od otwartego ognia, źródeł iskrzenia i gorących powierzchni. Tego typu produktów nie należy również wrzucać do ognia, gdyż grozi to wybuchem, a co za tym idzie wydobywaniem się wraz z dymem szkodliwych dla zdrowia substancji. Długotrwały kontakt z nimi prowadzi do wystąpienia takich dolegliwości jak: łzawienie i pieczenie oczu, kaszel, zaczerwienienie spojówek, a nawet zawroty głowy, mdłości, drgawki i wymioty. Produkty zawierające eter dimetylowy oznaczone są piktogramem GHS, najczęściej grafiką płomienia w czerwono-czarnej ramce oraz hasłem ostrzegawczym „niebezpieczeństwo”.

W przypadku dostania się do oczu tej substancji należy przemyć je dużą ilością wody, najlepiej chłodnej. Jeśli oczy pieką i są mocno zaczerwienione, trzeba natychmiast umówić się do okulisty, gdyż mogło dojść np. do uszkodzenia rogówki.

Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć eteru dimetylowego?

Eter dimetylowy tworzy wybuchowe mieszanki nadtlenku z powietrzem i światłem oraz wchodzi w reakcję z utleniaczami, np.: kwasem siarkowym, chloranami, wodą królewską, kwasem azotowym czy azotanami. Spalanie się eteru dimetylowego powoduje wydzielanie się szkodliwego dla zdrowia człowieka dymu, który może powodować takie nieprzyjemne dolegliwości jak: podrażnienia i zaczerwienienia oczu, pieczenie i swędzenie.

Efekty uboczne stosowania eteru dimetylowego

Kosmetyków, które zawierają w swoim składzie eter dimetylowy, nie należy połykać i nie wolno narażać się na ich wdychanie przez dłuższy czas. Składnik może bowiem powodować dolegliwości takie jak bóle brzucha czy zawroty głowy. Może również podrażniać oczy i skórę. Długotrwałe wdychanie oparów lakieru do włosów czy suchego szamponu może także podrażniać drogi oddechowe, powodować napady kaszlu i drapanie w gardle. Z kosmetyków z nim w składzie powinny zrezygnować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.

Eter dimetylowy – czy jest to składnik pochodzenia naturalnego?

Eter dimetylowy wytwarza się z syntetycznego gazu, który produkuje się z takich surowców jak: gaz ziemny oraz węgiel brunatny i kamienny, odpady komunalne oraz z tworzyw sztucznych, biometanol i biogaz. Jest to substancja półsyntetyczna, nie naturalna.

Bezpieczeństwo i ostrzeżenia

Jest szkodliwy po połknięciu, a także nie należy się narażać na jego długotrwałe wdychanie.

Typ składnika

  • Substancja półsyntetyczna
  • Substancja różnego pochodzenia

Funkcja w kosmetyku

  • Propelant
  • Regulator lepkości
  • Rozpuszczalnik

Alergenne

1
Słabsze działanieSilne działanie

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie

Najpopularniejsze produkty z Dimethyl Ether

Jakiekolwiek aktywności, w szczególności: pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie, lub inne wykorzystywanie treści, danych lub informacji dostępnych w ramach niniejszego serwisu oraz wszystkich jego podstron, w szczególności w celu ich eksploracji, zmierzającej dotworzenia, rozwoju, modyfikacji i szkolenia systemów uczenia maszynowego, algorytmów lub sztucznej inteligencji jest zabronione oraz wymaga uprzedniej, jednoznacznie wyrażonej zgody administratora serwisu – Burda Media Polska sp. z o.o. Obowiązek uzyskania wyraźnej i jednoznacznej zgody wymagany jest bez względu sposób pobierania, zwielokrotniania, przechowywania lub innego wykorzystywania treści, danych lub informacji dostępnych w ramach niniejszego serwisu oraz wszystkich jego podstron, jak również bez względu na charakter tych treści, danych i informacji.
Powyższe nie dotyczy wyłącznie przypadków wykorzystywania treści, danych i informacji w celu umożliwienia i ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz umożliwienia pozycjonowania stron internetowych zawierających serwisy internetowe w ramach indeksowania wyników wyszukiwania wyszukiwarek internetowych
Więcej informacji znajdziesz tutaj.