KWC LogobyWIZAŻ logo

Potassium Alum właściwości i zastosowanie

Ałun potasowy

ALUMINUM POTASSIUM SALT (2:1:1) DODECAHYDRATE SULFURIC ACID, ALUMINUM POTASSIUM SULFATE, EXSICCATED ALUM, POTASSIUM ALUMINUM SULFATE, DODECAHYDRATE, ALUM POTASSIUM, ALUMINUM POTASSIUM ALUM, ALUMINUM POTASSIUM DISULFATE, ALUMINUM POTASSIUM SULFATE

Ałun potasowy – co to jest? Jak go używać?

Ałun (Potassium alum) jest minerałem pochodzącym ze skał granitowych. W Polsce można go znaleźć w jego środowisku naturalnym, na terytorium Dolnego Śląska. Jest kruchy, dobrze rozpuszcza się w ciepłej wodzie. Jest on stosowany w produkcji kosmetyków, a także w farmacji. Ma swoich zwolenników i przeciwników, głównie z uwagi na zawartość soli aluminium w składzie.

Spis treści:

  • Właściwości ałunu
  • Zastosowanie ałunu w kosmetykach
  • Jak stosować kosmetyki z ałunem?
  • Czy ałun jest bezpieczny?
  • Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć ałunu?
  • Efekty uboczne stosowania ałunu potasowego
  • Czy ałun jest pochodzenia naturalnego?
  • Wpływ ałunu na środowisko naturalne

Właściwości ałunu

Ałun to substancja pochodzenia naturalnego, z której można tworzyć wiele kosmetyków. W jego składzie można znaleźć nie tylko związki glinu, ale także potasu, sodu, amonu, żelaza, chromu czy manganu. Najbardziej popularny jest ałun potasowy. Wykazuje on działanie:

  • ściągające,
  • antybakteryjne,
  • bakteriobójcze,
  • dezynfekujące,
  • przeciwzapalne,
  • łagodzące,
  • niweluje nieprzyjemne zapachy.

Dawniej czysty ałun był wykorzystywany do łagodzenia podrażnień skóry, jakie powstawały po goleniu. Ma on właściwości tamowania krwawienia, dlatego jest przydatny podczas skaleczeń czy pojawienia się niewielkich ran. Obecnie ma on więcej zastosowań w kosmetyce. Ałun w sztyfcie jest wygodny w stosowaniu. Można używać go do łagodzenia skóry po ukąszeniu owadów czy podrażnień po nadmiernej ekspozycji słonecznej.

Zastosowanie ałunu w kosmetykach

Ałun potasowy może występować w kilku formach, takich jak kostka, proszek czy sztyft. Dzięki temu może być wykorzystywany do tworzenia wielu rodzajów kosmetyków. Składnik ten sprawdza się w pielęgnacji cery trądzikowej, ponieważ zmniejsza niedoskonałości, wysuszając je. Powinien być stosowany jedynie punktowo, aby nie podrażniać całej twarzy. Również można go nałożyć na opryszczkę wargową, dzięki czemu przyspieszy gojenie się jej. Ałun jest tanim składnikiem, dlatego często jest wykorzystywany w produkcji kosmetyków. Najczęściej stosuje się go w czystej formie, jednak może stanowić składnik:

  • kremów do stóp,
  • maści,
  • zasypek przeciwpotnych.

Najpopularniejszymi kosmetykami z ałunu są antyperspiranty. Dzięki temu, że jest to składnik, który dobrze się rozpuszcza pod wpływem ciepła, łatwo go nałożyć na skórę. Ałun hamuje rozwój bakterii, które są odpowiedzialne za powstawanie nieprzyjemnego zapachu. Warto zaznaczyć, że nie jest to bloker potu, a produkt, który hamuje brzydką woń. Z racji na to, że nie ma on żadnego zapachu, można go łączyć z substancjami zapachowymi czy perfumami. Antyperspiranty i dezodoranty z ałunem mogą być w formie sztyftu, sprayu, kryształu, proszku bądź w kostce.

Ałun w proszku jest wykorzystywany do kąpieli przeciwpotnych w celu moczenia stóp. Rozpuszcza się go również w wodzie i stosuje do płukania jamy ustnej. Dzięki temu można pozbyć się przykrego zapachu. Ałun potasowy w kostce służy natomiast do stosowania w miejscach, które nadmiernie się pocą.

Jak stosować kosmetyki z ałunem?

Ałun występuje najczęściej w formie kryształu. Przed jego użyciem należy wierzch zwilżyć wodą. Dzięki temu delikatnie rozpuści się i ułatwi nakładanie na skórę. Ałun najczęściej jest stosowany jako antyperspirant. Cenią go osoby, które sięgają po naturalne kosmetyki, bez substancji pochodzenia syntetycznego. Ogromną zaletą ałunu jest to, że jest on bardzo wydajny. Przy codziennym stosowaniu może wystarczyć nawet na kilka lub kilkanaście miesięcy. Stosowany pod pachy nie brudzi ubrań, a dodatkowo można go nakładać po goleniu, ponieważ łagodzi skórę i podrażnienia.

Mniej popularnym zastosowaniem ałunu jest tamowanie nim krwi. Substancja ta po nałożeniu na skórę delikatnie szczypie, ale hamuje krwawienie. Warto go mieć przy sobie podczas golenia, jako szybki sposób na zacięcie skóry. Dodatkowo dezynfekuje on skórę. Ałun na rany może być w postaci kamienia, wielkości niewielkich zapałek, do jednorazowego stosowania.

Czy ałun jest bezpieczny?

Ałun nie przenika przez ściany komórkowe w gruczołach, działa jedynie na powierzchni skóry. Mimo że istnieje grupa przeciwników soli aluminium w kosmetykach, ałun jest bezpiecznym składnikiem, którego biodostępność jest niewielka. Osoby, które nie chcą używać antyperspirantów z solami aluminium, mogą sięgnąć po kosmetyki na bazie kremu.

Kobiety w ciąży i karmiące piersią często zwracają uwagę na kosmetyki, jakie stosują w tym okresie. Ałun ma w sobie aluminium, a wiele ciężarnych go unika. Nie ma przeciwwskazań do stosowania tego składnika w ciąży, jednak każda kobieta powinna samodzielnie podjąć tę decyzję. Alternatywą dla ałunu są antyperspiranty na bazie sody oczyszczonej, glinki czy skrobi ziemniaczanej.

Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć ałunu?

Nie ma informacji na temat niekorzystnych połączeń kosmetycznych z ałunem. Najczęściej występuje on w czystej postaci, np.kryształu, gdzie nie jest z niczym łączony.

Efekty uboczne stosowania ałunu potasowego

Ałun jest substancją, która nie powoduje alergii. Mogą go stosować cierpiący na nadpotliwość dłoni, stóp czy pach. Osoby ze skórą wrażliwą, skłonną do alergii mogą używać go codziennie. Ałun stosowany na wypryski ma działanie mocno wysuszające, dlatego powinno się go stosować jedynie punktowo i nie przez długi czas. Może być wykorzystywany jedynie doraźnie. Nie powinny go używać osoby mające alergię na glin lub aluminium.

Czy ałun jest pochodzenia naturalnego?

Ałun jest produktem pochodzenia naturalnego. Może być stosowany przez wegan, gdyż nie jest substancją pochodzenia zwierzęcego.

Wpływ ałunu na środowisko naturalne?

Z uwagi na to, że ałun jest składnikiem pochodzenia naturalnego, nie ma on negatywnego wpływu na środowisko.

Typ składnika

  • Substancja pochodzenia naturalnego

Funkcja w kosmetyku

  • Substancja aktywna
  • Substancja antyseptyczna, przeciwzapalna
  • Substancja dezodorująca
  • Substancja ściągająca

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie

Najpopularniejsze produkty z Potassium Alum

Jakiekolwiek aktywności, w szczególności: pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie, lub inne wykorzystywanie treści, danych lub informacji dostępnych w ramach niniejszego serwisu oraz wszystkich jego podstron, w szczególności w celu ich eksploracji, zmierzającej dotworzenia, rozwoju, modyfikacji i szkolenia systemów uczenia maszynowego, algorytmów lub sztucznej inteligencji jest zabronione oraz wymaga uprzedniej, jednoznacznie wyrażonej zgody administratora serwisu – Burda Media Polska sp. z o.o. Obowiązek uzyskania wyraźnej i jednoznacznej zgody wymagany jest bez względu sposób pobierania, zwielokrotniania, przechowywania lub innego wykorzystywania treści, danych lub informacji dostępnych w ramach niniejszego serwisu oraz wszystkich jego podstron, jak również bez względu na charakter tych treści, danych i informacji.
Powyższe nie dotyczy wyłącznie przypadków wykorzystywania treści, danych i informacji w celu umożliwienia i ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz umożliwienia pozycjonowania stron internetowych zawierających serwisy internetowe w ramach indeksowania wyników wyszukiwania wyszukiwarek internetowych
Więcej informacji znajdziesz tutaj.