Cytrynian potasu (Potassium Citrate) jest substancją pochodzenia syntetycznego. Znajduje szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu. Wskazuje na to fakt, że jest wykorzystywany m.in. przy produkcji suplementów diety, odczynników chemicznych czy środków gaśniczych. Sięgają po niego również producenci kosmetyków. Jest on stosowany głównie jako składnik bazowy, który wpływa na konsystencję gotowego produktu, a także jego trwałość. Warto też wiedzieć, czy ten składnik ma jakikolwiek wpływ na skórę, a także środowisko naturalne.
Spis treści:
Cytrynian potasu to nazwa zwyczajowa soli potasowej kwasu 2-hydroksy-1,2,3-propanotrikarboksylowy. Jednak na kosmetykach należy szukać nazwy INCI, czyli Potassium Citrate. Jest on stosowany do produkcji kosmetyków z uwagi na wpływ na ich przydatność do użytku. Nie ma on wpływu na skórę, w żaden sposób nie poprawia jej kondycji ani struktury. Wykorzystuje się go ze względu na to, że:
Cytrynian potasu to substancja, która znalazła szerokie zastosowanie w kosmetyce. Można go znaleźć w składzie produktów różnego rodzaju, zarówno pielęgnacyjnych, jak i stylizacyjnych czy do makijażu. Z uwagi na to, że może być bezpiecznie stosowany w okolicach oczu, często znajduje się w produktach kosmetycznych przeznaczonych właśnie do pielęgnacji i odżywienia tego obszaru – np. kremach, żelach czy serach, a także płatkach kosmetycznych. Cytrynian potasu nie podrażnia błon śluzowych i skóry, dlatego jest też składnikiem produktów myjących, w tym przeznaczonych dla dzieci. Może być wykorzystany w kosmetykach dla kobiet w ciąży. Warto pamiętać o tym, że jest on stosowany w recepturach ze względu na swoje działanie wiążące jony metali, które przedłuża zdatność produktu do użycia, a także go stabilizuje. Cytrynian potasu nie ma większego wpływu na to, jak kosmetyk będzie oddziaływał na skórę czy włosy.
Cytrynian potasu jest składnikiem, który można znaleźć w wielu różnorodnych kosmetykach. Najczęściej są to produkty do pielęgnacji różnych części ciała. Do najczęściej wymienianych kosmetyków zawierających cytrynian potasu zalicza się m.in.:
Cytrynian potasu można znaleźć też w niektórych kosmetykach kolorowych przeznaczonych do makijażu, np. podkładach czy szminkach.
Cytrynian potasu ma formę białego proszku, który dodaje się do fazy wodnej kosmetyków. Jest on bezwonny, ma kwaskowaty smak. Stężenie w gotowym produkcje powinno wynosić od 0,1% do maksymalnie 2%. Warto pamiętać o tym, aby przechowywać proszek w odpowiednich warunkach. Powinien być on szczelnie zamknięty, chroniony przed wilgocią, gdyż bardzo łatwo chłonie wodę. Miejsce jego przechowywania powinno być zacienione i chłodne. Przy zastosowaniu cytrynianu potasu warto mieć na uwadze to, że jest to substancja dobrze rozpuszczalna w wodzie, natomiast słabo rozpuszcza się w alkoholach. Chcąc przygotować kosmetyki z nim w składzie, warto postępować zgodnie z gotowymi recepturami kosmetycznymi.
Cytrynian potasu jest substancją uznaną za bezpieczną do stosowania w produktach kosmetycznych. Wynika to z raportu CIR (Cosmetic Ingredient Review). Składnik ten nie jest kwalifikowany jako potencjalnie niebezpieczny dla ludzkiego organizmu i środowiska. Nie zalicza się go do substancji drażniących skórę i oczy czy mogących wywoływać reakcje alergiczne. Warto jednak pamiętać, że u niektórych osób może wystąpić nadwrażliwość. Są to jednak sytuacje jednostkowe. Cytrynian potasu stosowany w kosmetykach nie kumuluje się w organizmie. Nie ma działania toksycznego. Również substancja w czystej postaci nie jest uznawana za niebezpieczną. To wynika z przepisów chemicznych. Bezpieczeństwo tego składnika potwierdza także ECHA (Europejska Agencja Chemikaliów).
Cytrynian potasu jest substancją, która może być bezpiecznie łączona z innymi składnikami kosmetycznymi. Nie wchodzi z nimi w interakcje, które mogłyby zmienić działanie produktu czy wpłynąć na jego stabilność, a także spowodować reakcje niepożądane na skórze.
Cytrynian potasu jest substancją, która na potrzeby produkcji kosmetyków czy innego wykorzystania w przemyśle pozyskiwana jest syntetycznie. Występuje ona jednak naturalnie w roślinach, szczególnie w owocach cytrusowych. Może być składnikiem produktów przeznaczonych dla wegan, ponieważ nie ma pochodzenia odzwierzęcego.
W przypadku kosmetycznego zastosowania cytrynianu potasu nie odnotowuje się skutków ubocznych. Nie ma on działania alergizującego czy drażniącego. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jest to też substancja stosowana w produktach chemii gospodarczej czy suplementach diety. Przed użyciem takich środków należy się zapoznać z potencjalnymi skutkami ubocznymi.
Nie ma informacji na temat tego, aby cytrynian potasu miał jakikolwiek negatywny wpływ na środowisko naturalne. Jest składnikiem obojętnym dla wód czy gruntów.