Olejek eteryczny z trawy cytrynowej (Cymbopogon Schoenanthus Oil) występuje w wielu kompozycjach zapachowych, ale służy także jako składnik produktów do pielęgnacji skóry i włosów. Ma właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwutleniające. Reguluje także wydzielanie sebum, dzięki czemu oczyszcza i odświeża skórę tłustą i trądzikową.
Spis treści:
Olejek lemongrasowy to jasno- lub ciemnożółta klarowna ciecz rozpuszczalna w tłuszczach. Łatwo się utlenia, dlatego należy go przechowywać w lodówce. Ma aromat świeżej zielonej cytryny, który zawdzięcza dużej zawartości cytralu (75–85%), a także nuty kwiatowe, przyprawowe i ziemiste. Inne terpeny znajdujące się w jego składzie to m.in. eugenol, geraniol, limonen i linalol. Olejek z trawy cytrynowej to bogactwo witamin A, B i C i E, kwasu foliowego, fosforu, magnezu, manganu, miedzi, cynku, potasu, wapnia i żelaza. Ma właściwości przeciwzapalne, przeciwgrzybicze i bakteriostatyczne. Jest stosowany przeciwko gronkowcom Staphylococcus aureus (także jego szczepowi wrażliwemu na metycylinę) i Staphylococcus saprophyticus, Escherichia coli oraz Klebsiella pneumoniae.
Olejki eteryczne słyną z właściwości zapachowych. Wykorzystuje się je w aromaterapii i perfumiarstwie. Maskują przykre wonie w kosmetykach. Nie inaczej jest w przypadku olejku z trawy cytrynowej, który na dodatek pomaga utrwalić inne cytrusowe nuty w kompozycjach zapachowych. Ponieważ ma działanie antybakteryjne i reguluje wydzielanie sebum, najlepiej sprawdza się w pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej, a także ułatwia walkę z łupieżem i łojotokiem.
Olejek z trawy cytrynowej zwalcza wolne rodniki, dzięki czemu może opóźniać starzenie się skóry. Sprawia, że jest ona ściągnięta i rozjaśniona. Odświeża ją, oczyszcza i chroni przed rozwojem szkodliwych mikroorganizmów. Ogranicza wydzielanie łoju i potu. Pobudza krążenie, a także zmniejsza obrzęki.
Ponieważ olejek lemongrasowy działa antyseptyczne i ogranicza łojotok, wykorzystuje się go w produktach do pielęgnacji przetłuszczających się włosów oraz skóry głowy podatnej na łupież. Skutecznie ją oczyszcza i odświeża. Nie bez znaczenia jest tutaj także jego przyjemny, cytrusowy zapach. Wzmacnia włosy, stymuluje ich porost i nadaje im zdrowy połysk.
Olejek z trawy cytrynowej występuje w wielu produktach do pielęgnacji skóry i włosów, nie tylko ze względu na jego świeży zapach, ale także właściwości przeciwbakteryjne i kondycjonujące. \
Można go znaleźć w:
Olejek eteryczny z trawy cytrynowej usuwa także bakterie z jamy ustnej oraz zapobiega próchnicy i chorobom dziąseł, dlatego może być składnikiem płynów do płukania ust. Jego przyjemny aromat wpływa na świeżość oddechu.
Olejków eterycznych nie można stosować bezpośrednio na skórę. Muszą zostać rozcieńczone w fazie olejowej kosmetyku w odpowiednich proporcjach. Są przynajmniej trzy sposoby na wykorzystanie olejku z trawy cytrynowej w domowych warunkach:
Nuty zapachowe, z którymi idzie w parze trawa cytrynowa, to na przykład bazylia, eukaliptus, lawenda, mięta pieprzowa, rozmaryn, tymianek i wetiwer.
Zawartość terpenów, głównie cytralu, sprawia, że olejek z trawy cytrynowej jest substancją potencjalnie drażniącą i alergizującą. Można go używać tylko w określonych stężeniach, które zostały oznaczone przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Substancji Zapachowych. Wynoszą:
Olejek z trawy cytrynowej nie powinien być wykorzystywany w pielęgnacji dzieci poniżej drugiego życia oraz kobiet w ciąży i matek karmiących.
Nie ma informacji na temat niekorzystnych interakcji olejku lemongrasowego z innymi składnikami kosmetyków. Najlepiej jest łączyć go z olejkami eterycznymi o podobnym działaniu prozdrowotnym.
Substancja ta powstaje na skutek destylacji parą wodną rośliny Cymbopogon Schoenanthus – gatunku trawy z rodziny wiechlinowatych. Jest składnikiem pochodzenia naturalnego. Może być wykorzystywana w produkcji kosmetyków przeznaczonych dla wegan, ponieważ nie zawiera żadnych substancji odzwierzęcych.
Olejek z trawy cytrynowej ma potencjał alergizujący i drażniący. Nie jest polecany dla cery wrażliwej i suchej. Przed pierwszym użyciem kosmetyku z tym składnikiem powinno się wykonać próbę uczuleniową, która polega na przetestowaniu substancji na niewielkim obszarze czystej i suchej skóry (na przykład za uchem lub na nadgarstku). Należy obserwować swoja reakcję przez 24 godziny.
Olejek eteryczny z trawy cytrynowej, chociaż jest naturalną substancją, ze względu na zawartość terpenów jest toksyczny dla organizmów wodnych. Pod tym względem nie jest przyjazny dla środowiska, ale z drugiej strony stanowi naturalny środek owadobójczy, co sprawia, że jest naturalną alternatywą dla szkodliwych pestycydów.
Substancja sklasyfikowana jako groźny alergen. Nie należy nakładać czystego olejku na skórę bez uprzedniego rozcieńczenia. Nawet po rozcieńczeniu 4-6 kropli na 15ml oleju bazowego i użyciu na skórę całego ciała, olejek przenika do krwi i wywołuje działanie ogólne, nierzadko także niepożądane skutki uboczne. Dotyczy wysokich stężeń: Olejek nierozcieńczony może podrażniać skórę. Nie stosować u dzieci. Chronić przed dziećmi. Kobietom w ciąży zaleca się konsultację z lekarzem przed użyciem olejku. Po użyciu olejku nie należy wystawiać skóry na bezpośrednie działanie słońca. Zalecane filtry UV.