Ekstrakt z nagietka lekarskiego (Calendula Officinalis Flower Extract) jest bardzo popularnym składnikiem kosmetycznym. Kwiat ten jest wykorzystywany w kosmetologii i medycynie od wielu lat. Wykorzystuje się go szeroko w produktach do pielęgnacji skóry i włosów, a także w maściach zwalczających stany zapalne.
Spis treści:
Ekstrakt z nagietka lekarskiego to bardzo cenna dla kosmetyki roślina, która ma szereg cennych właściwości, a mianowicie:
Ekstrakt z nagietka lekarskiego jest polecany zarówno dla cery trądzikowej, jak i skłonnej do podrażnień. Dobrze radzi sobie także z cerą dojrzałą, która wymaga dodatkowego nawilżenia. Na skórze tworzy niewidzialną warstwę okluzyjną, która kondycjonuje skórę.
Ekstrakt z nagietka lekarskiego ma bardzo dobroczynny wpływ na kondycję włosów i skóry.
Kosmetyki z tym składnikiem zastosowane do codziennej pielęgnacji będą działały przeciwzapalnie. Pomogą również pozbyć się łupieżu. Ekstrakt z nagietka nawilża i wygładza cerę, a także działa na nią kojąco. Dodatkowo przyspiesza gojenie się ran i łagodzi atopowe zapalenie skóry. Jest to cenny składnik, który można znaleźć w wielu kosmetykach do włosów, skóry czy paznokci.
Ekstrakt z nagietka lekarskiego znalazł szerokie zastosowanie w kosmetyce i lekach wspierających leczenie skóry. Można go znaleźć między innymi w:
Jest to składnik, który znajduje się w całych seriach do cery trądzikowej, suchej i dojrzałej. W zależności od produktu ekstrakt z nagietka jest wykorzystywany w różnych stężeniach. Jest to składnik naturalny, który można znaleźć w produktach pozbawionych syntetycznych substancji.
Z nagietka lekarskiego można samodzielnie przygotować kosmetyki. Należą do nich między innymi:
Olej z nagietka jest bardzo dobrym kosmetykiem. Działa nawilżająco, a także zmniejsza stan zapalny skóry. Można wykorzystać go do pielęgnacji włosów, masażu skóry, a także jako bazę do produkcji innych kosmetyków.
Do przygotowania oleju z nagietka będą potrzebne:
Olej z nagietka można przygotować na dwa sposoby – na zimno i na gorąco. Pierwsza metoda wymaga większej ilości czasu, ale pozyskuje się macerat lepszy jakościowo. Do szklanego, czystego słoika należy wsypać szklankę suszonych płatków z nagietka i zalać je olejem tak, aby je przykrywał z zapasem około 2 cm. Następnie słoik należy postawić na słonecznym parapecie okna i zostawić na 4 tygodnie. Po tym czasie trzeba odcedzić płatki i przelać olej do szklanej, zakręcanej buteleczki. Można go przechowywać przez rok.
Metoda na gorąco w pierwszej fazie przebiega podobnie jak metoda na zimno. Jest tylko taka różnica, że słoik z płatkami nagietka i olejem umieszcza się w rondlu z gorącą wodą. Należy go podgrzewać przez około cztery godziny na małym ogniu i od czasu do czasu mieszać płatki. Na koniec odcedza się je i przelewa do szklanej, zamykanej buteleczki.
W domowym zaciszu można zrobić maść nagietkową w bardzo prosty sposób. Pomoże ona przy stanach zapalnych skóry, a także nawilży ją i zmniejszy jej zaczerwienienia. Do jej przygotowania potrzebne będą:
Wszystkie składniki, z wyjątkiem olejku eterycznego, należy rozpuścić w kąpieli wodnej. Gdy mikstura osiągnie temperaturę pokojową, należy dodać do niej olejek eteryczny i dobrze wymieszać. Następnie przelewa się ją do plastikowych lub szklanych, zamykanych pojemników.
Brak jest informacji dotyczących tego, z czym nie należy łączyć ekstraktu z nagietka lekarskiego. W roku 2010 w raporcie Cosmetic Ingredient Review składnik ten został uznany za bezpieczną substancję do stosowania w kosmetykach.
Ekstrakt z nagietka lekarskiego jest składnikiem kosmetycznym pochodzenia naturalnego i roślinnego. Może być wykorzystywany w produktach przeznaczonych dla wegan. Można go w łatwy sposób samodzielnie przygotować w domu.
Brak jest informacji o efektach ubocznych stosowania kosmetyków z dodatkiem ekstraktu z nagietka lekarskiego. Wyciąg nie jest uważany za substancję, która mogłaby uczulać. Trzeba jednak zachować ostrożność, jeśli jest się alergikiem.
Nie stwierdza się, aby ekstrakt z nagietka lekarskiego miał jakikolwiek negatywny wpływ na środowisko. Jeżeli tylko roślina ta była pozyskiwana z terenów czystych ekologicznie, wyciąg można uznać za organiczny składnik kosmetyków.
W dużych stężeniach i często stosowany może nasilać trądzik, powodować wypryski i zaskórniki. Osoby uczulone na salicylany powinny wykonywać każdorazowo przed użyciem nowego produktu z tym składnikiem próbę uczuleniową.