Fiołek trójbarwny (Viola tricolor L.), popularnie nazywany bratkiem, to roślina ozdobna i jednocześnie cenny surowiec. Ekstrakt z fiołka trójbarwnego (INCI: Viola Tricolor Extract) wykazuje szereg właściwości mających pozytywny wpływ na cały organizm. W kosmetyce jest szczególnie ceniony za działanie oczyszczające skórę, przeciwzapalne i regulujące pracę gruczołów łojowych. Ekstrakt z fiołka trójbarwnego można znaleźć głównie w produktach do cery dojrzałej, naczynkowej i trądzikowej.
Spis treści:
Ekstrakt z fiołka trójbarwnego działa zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Cenny jest ze względu na liczne właściwości, m.in.:
Ponadto zawarta w fiołku trójbarwnym witamina C i rutyna stymulują syntezę kolagenu, dzięki czemu głębsze warstwy skóry ulegają zagęszczeniu, a cała jej struktura staje się bardziej zwarta i jędrna.
Właściwości fiołka trójbarwnego są szeroko stosowane w medycynie tradycyjnej oraz naturalnej dzięki działaniu: moczopędnemu, napotnemu, detoksykującemu, przeciwzapalnemu oraz wspomagającemu odchudzanie.
Obecne w ekstrakcie z bratka pochodne kwasu salicylowego (m.in. wiolutozyd) działają przeciwzapalnie, łagodząco, zmniejszają produkcję sebum oraz widoczność porów, co jest wykorzystywane w produktach przeznaczonych dla skór tłustych i trądzikowych. Ponadto saponiny, które rozpuszczają tłuszcze i doskonale myją, czynią z bratka idealny składnik przeciwzapalnych i dogłębnie oczyszczających toników i żeli do twarzy.
Zawarte w fiołku rutyna, witamina C i flawonoidy są silnymi przeciwutleniaczami, które pomagają w walce z wolnymi rodnikami, dzięki czemu hamują procesy starzenia się skóry. Opóźnianie zmian degeneracyjnych i synteza kolagenu to powody, dla których ekstrakt z fiołka trójbarwnego jest szczególnie chętnie używany w produktach anti-aging oraz do cer dojrzałych. Rutyna ma także zastosowanie w żelach, kremach i tonikach do cery z rozszerzonymi naczynkami. Działa przeciwwysiękowo i uszczelniająco.
Dzięki zawartości polifenoli kosmetyki z ekstraktem z fiołka trójbarwnego wykazują skuteczne działanie w walce z przebarwieniami oraz opuchlizną i zasinieniem, szczególnie w postaci kremów i kompresów pod oczy.
Ekstrakt z bratka ma szerokie zastosowanie w kosmetykach, szczególnie do cer dojrzałych, trądzikowych i naczynkowych. Można go znaleźć w:
Ekstrakt z fiołka trójbarwnego sprawdza się również w produktach do pielęgnacji cer wrażliwych, atopowych, ze skłonnością do podrażnień, rumienia i egzemy.
Z bratka najłatwiej jest sporządzić napar i stosować go w formie okładów lub jako dodatek do kojących kąpieli. Można również przemywać nim twarz, ale trzeba pamiętać, że przechowywanie tej ziołowej mikstury dłużej niż 1 dzień powoduje, że traci ona większość cennych właściwości. Bratek po zaparzeniu ma bardzo delikatny zapach i słomkowożółty kolor.
Samo przemywanie skóry domowym naparem z bratka nie usunie trądziku. Może jedynie wspomóc jego leczenie oraz delikatnie rozjaśnić przebarwienia, załagodzić podrażnienie, opuchliznę i zaczerwienienia. Najlepiej stosować go regularnie minimum przez 3–4 tygodnie.
Sposób przygotowania naparu z fiołka trójbarwnego: 1–2 łyżki sproszkowanego bratka zalać 1–2 szklankami gorącej wody, odstawić pod przykryciem i przecedzić po 30 minutach. Napar należy przechowywać w szczelnie zamkniętej butelce z ciemnego szkła, najlepiej w lodówce. Tak przygotowaną miksturą po ostudzeniu można przemywać oczyszczoną skórę twarzy, dekoltu i szyi.
Zastosowanie bratka w saszetkach będzie dobrym pomysłem na kojący kompres na zmęczone i opuchnięte oczy. Wystarczy zalać niewielką ilością wrzątku 2 saszetki i po ostudzeniu nałożyć na powieki na mniej więcej 30 minut.
Napar z fiołka trójbarwnego sprawdzi się jako dodatek do ziołowej kąpieli. W tym celu najlepiej zaparzyć 10–15 łyżek sproszkowanego ziela bratka w 500 ml wrzątku, odstawić na 30 minut, przecedzić i wlać do wanny wypełnionej wodą. Taka ziołowa kąpiel zadziała odprężająco, kojąco i tonizująco na całe ciało.
Brak informacji dotyczących interakcji ekstraktu z fiołka trójbarwnego z jakimikolwiek składnikami kosmetyków. Jest to substancja bezpieczna w stosowaniu. Jednak należy pamiętać o łączeniu go z innymi składnikami pochodzenia roślinnego.
Fiołek trójbarwny stosowany zewnętrznie, a więc w postaci kosmetyków, nie niesie żadnych zagrożeń. Mimo to zalecane jest, by osoby ze skłonnością do alergii wykonały test uczuleniowy przed pierwszym zastosowaniem preparatu. Ekstrakt z bratka nie wykazuje działania fotouczulającego.
Bratek jest powszechnie występującą rośliną na terenie Europy i Azji. Ekstrakt z fiołka trójbarwnego to bezsprzecznie składnik pochodzenia naturalnego.