Siarka to pierwiastek naturalnie występujący w ludzkim organizmie. Ma właściwości antybakteryjne, reguluje wydzielanie sebum. Dlatego siarka jest cenionym składnikiem kosmetyków, leków i suplementów diety. Dowiedz się, w jaki sposób siarka działa na skórę, włosy i paznokcie.
Spis treści:
Siarka to pierwiastek naturalnie występujący w przyrodzie, który pozyskujemy z minerałów i gazów wulkanicznych. Ma bardzo charakterystyczny zapach. Surowiec, z którego korzysta przemysł kosmetyczny, ma formę ciała stałego o jasnożółtym zabarwieniu. W medycynie wykorzystuje się jej działanie wewnątrz komórek, natomiast w kosmetyce stosowana jest zewnętrznie – z równie dobrym skutkiem. Co więcej, siarka jest niezbędna do utrzymania dobrej kondycji skóry, włosów i paznokci, do wytwarzania kolagenu i keratyny, czyli białek budujących włosy, skórę i paznokcie.
Siarka jako składnik kosmetyczny ma właściwości:
Reguluje też pracę gruczołów łojowych w skórze, co sprawia, że często obecna jest w składach kosmetyków przeciwtrądzikowych, a także tych przeznaczonych dla osób cierpiących na dermatozy.
Siarka bierze udział w regeneracji naskórka – ma działanie złuszczające i zmiękczające. Podnosi elastyczność skóry, sprawia, że staje się ona zdecydowanie gładsza. Wsparcie naturalnego procesu odnowy naskórka pozwala utrzymać równomierny koloryt skóry.
Właściwości bakteriobójcze siarki mają zastosowanie w kosmetykach przeciwtrądzikowych. Zapobiega rozwojowi bakterii, przez co hamuje powstawanie stanów zapalnych na skórze. Dodatkowo pierwiastek ten ma zdolność do regulowania wydzielania sebum przez gruczoły łojowe, dlatego leczenie trądziku przy pomocy siarki przynosi dobre efekty. Te właściwości mają zastosowanie również w przypadku problemów ze skórą głowy. Siarka jest ważnym składnikiem szamponów przeciwłupieżowych i preparatów hamujących łojotok na skórze głowy.
Kąpiele siarkowe są jednym z tradycyjnych elementów balneoterapii. Zaleca się je osobom borykającym się z poważnymi dolegliwościami skóry takimi jak: łuszczyca, atopowe zapalenie skóry czy łojotokowe zapalenie skóry.
Ze względu na silne działanie kosmetyki zawierające siarkę nie będą odpowiednie dla osób o skórze suchej, wrażliwej i skłonnej do podrażnień. W przypadku podrażnionej cery trądzikowej zaleca się stosowanie preparatów punktowych z siarką. Naniesienie kosmetyku bezpośrednio na zmiany trądzikowe pomaga w ich szybkim gojeniu, natomiast nie powoduje wysuszenia i podrażnienia skóry na całej twarzy.
Siarka w kosmetykach - jakie produkty mogą ją zawierać:
Najczęściej jest ona składnikiem serii kosmetycznych dla cery trądzikowej. Mydła i żele siarkowe to jedne z najskuteczniejszych kosmetyków do pielęgnacji skóry w okresie dojrzewania. Stosowanie ich codziennie zmniejsza istniejące zmiany trądzikowe i zapobiega powstawaniu nowych. Działanie antybakteryjne siarki sprawia, że do toników dla skóry trądzikowej nie trzeba dodawać już alkoholu, który działa wysuszająco i drażniąco.
Kremy matujące i produkty punktowe na niedoskonałości również mogą zawierać siarkę. Reguluje ona pracę gruczołów łojowych i zapobiega nadmiernemu wydzielaniu sebum. Dlatego stosowanie kosmetyków pielęgnacyjnych z tym składnikiem daje efekt zwężenia porów i zmatowienia powierzchni skóry.
Siarka znajduje się również w składzie dermokosmetyków wspomagających leczenie łojotokowego zapalenia skóry i łuszczycy. Szampony, peelingi trychologiczne czy wcierki zawierające siarkę zapewniają delikatne złuszczenie warstwy zrogowaciałego naskórka i łoju z owłosionej skóry głowy. Ustabilizowanie pracy gruczołów łojowych za pomocą kosmetyków z siarką pomaga w leczeniu farmakologicznym wstydliwych problemów ze skórą na głowie. Należy zwrócić uwagę na fakt, że tego typu dolegliwości osłabiają włosy. Nieleczone łojotokowe zapalenie skóry głowy jest przyczyną łysienia.
Kąpiele siarkowe stosowane są głównie w leczeniu sanatoryjnym, ale w warunkach domowych również można z nich korzystać. W aptekach i sklepach zielarskich dostępne są na przykład żele siarczkowe do przygotowania domowej balneoterapii.
Siarka działa silnie wysuszająco i nie ma potrzeby łączenia jej z innymi składnikami o podobnym działaniu np. alkoholem. Może to prowadzić do powstawania silnych podrażnień i zaburzenia naturalnego procesu nawilżania skóry.
W ostatnim czasie bardzo dużo mówi się o tym składniku. Siarka organiczna występuje również pod nazwą MSM lub metylosiarczan czy metylosulfonylometan. Są to związki siarki, które naturalnie występują w przyrodzie, więc właściwości będą tutaj dokładnie takie same. Różnica polega na tym, że siarka organiczna jest bezwonnym, krystalicznym proszkiem, natomiast siarka pozyskiwana z minerałów ma nieprzyjemny zapach i żółtawe zabarwienie.
Siarka w czystej postaci będzie działać drażniąco na błony śluzowe i oczy. Natomiast jako składnik kosmetyczny nie wykazuje takiego działania. Mogą ją stosować osoby cierpiące na alergie skórne i atopowe zapalenie skóry. Jedynym przeciwwskazaniem do stosowania kosmetyków z siarką jest sucha i wrażliwa skóra ze skłonnością do podrażnień.
Tak, w naturze występuje w postaci gazów wulkanicznych lub minerałów.
Jako składnik naturalnie występujący w przyrodzie nie ma negatywnego wpływu na środowisko. Jest to surowiec biodegradowalny.
Siarka w formie koloidalnej może być komedogenna.