KWC LogobyWIZAŻ logo

Ruscus Aculeatus Root Extract właściwości i zastosowanie

Ekstrakt z korzenia myszopłocha kolczastego (ruszczyka kolczastego)

RUSCUS ACULEATUS (BOX HOLLY) ROOT EXTRACT, BOX HOLLY ROOT EXTRACT, BUTCHERBROOM (RUSCUS ACULEATUS) EXTRACT, BUTCHERBROOM EXTRACT, EXTRACT OF BUTCHERBROOM, EXTRACT OF RUSCUS ACULEATUS, RUSCO EXTRACT, RUSCUS ACULEATUS (BOX HOLLY), RUSCUS ACULEATUS EXTRACT

Ruszczyk kolczasty (ekstrakt z korzenia) – co to jest?

Ruszczyk kolczasty lub myszopłoch kolczasty (Ruscus aculeatus) popularność w branży kosmetycznej i medycynie zawdzięcza przede wszystkim swojemu kłączu. Uzyskany z niego ekstrakt zawiera między innymi saponiny, które działają przeciwzapalne i ściągająco. Jest popularnym składnikiem kremów do twarzy, ponieważ pomaga uporać się z cieniami pod oczami i problemami cery naczynkowej.

Spis treści:

  • Ruszczyk kolczasty – właściwości
  • Zastosowanie ekstraktu z korzenia ruszczyka kolczastego
  • W jakich kosmetykach można znaleźć ekstrakt z korzenia ruszczyka kolczastego?
  • Ruszczyk kolczasty i jego odmładzające właściwości
  • Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć ekstraktu z korzenia ruszczyka kolczastego?
  • Efekty uboczne stosowania ekstraktu z korzenia ruszczyka kolczastego
  • Ekstrakt z korzenia ruszczyka kolczastego – czy jest to składnik pochodzenia naturalnego?

Ruszczyk kolczasty – właściwości

Ruszczyk kolczasty to wiecznie zielony krzew, który pochodzi z basenów Morza Śródziemnego i Morza Czarnego, ale rozprzestrzenił się również na wiele innych rejonów świata. W Polsce można go spotkać jako roślinę ogrodową. Właściwości obkurczające naczynia krwionośne tej substancji były znane już w starożytności.

Roślina ta ma małe, żółtobiałe lub zielonkawe kwiaty, struktury przypominające liście zwane gałęziakami i czerwone owoce podobne do jagód, ale jej najważniejszymi częściami są korzeń i kłącze. Ekstrakt z ruszczyka kolczastego (INCI Ruscus Aculeatus Root Extract) otrzymuje się z jego zgrubiałego pędu podziemnego, który zawiera najwięcej cennych składników. Są to:

  • saponiny steroidowe (4–6%) – m.in. neo-ruskogenina i ruskogenina,
  • flawonoidy,
  • fitosterole,
  • kwasy tłuszczowe,
  • triterpeny,
  • kumaryny,
  • alkaloidy,
  • kwas glikolowy.

Wyciąg z korzenia myszopłocha kolczastego uzyskuje się za pomocą ekstrakcji wodnej lub alkoholowej. Jego właściwości często są wykorzystywane w formułach, w których występuje także kwas askorbinowy, hesperydyna i wyciąg z nostrzyka żółtego.

Zastosowanie ekstraktu z korzenia ruszczyka kolczastego

Wyciąg z kłącza ruszczyka kolczastego jest składnikiem odpowiednim dla cery suchej, wrażliwej, naczynkowej, tłustej, trądzikowej i dojrzałej. Każdej z nich przynosi pewne korzyści.

Cera sucha, wrażliwa i alergiczna

Kosmetyki z ruszczykiem kolczastym są delikatne i bezpieczne do stosowania przez alergików. Koją podrażnienia oraz zmniejszają zaczerwienienia, świąd i obrzęki, zwłaszcza w okolicach oczu. Ekstrakt z myszopłochu jest często jednym ze składników kremów, które nawilżają i wygładzają skórę.

Cera naczynkowa

U osób z tego typu cerą naczynia krwionośne znajdują się płytko pod skórą i często pękają, co skutkuje pojawianiem się tzw. pajączków. Twarz jest wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych, takich jak nagła zmiana temperatury, stres czy suche powietrze. Wyciąg z kłącza ruszczyka kolczastego nie tylko łagodzi podrażnienia i nawilża, ale także obkurcza naczynia krwionośne, hamuje przepuszczalność naczyń włosowatych i pobudza mikrokrążenie, dzięki czemu redukuje zaczerwienienia i inne problemy związane z cerą naczynkową.

Cera trądzikowa lub tłusta

Ruszczyk kolczasty ma właściwości przeciwzapalne, co sprawia, że jest ważnym składnikiem produktów do walki z trądzikiem. Ma działanie ściągające – zwęża pory, czyli ujścia gruczołów łojowych, dzięki czemu ułatwia kontrolę nad tłustą cerą.

Cera dojrzała lub zmęczona

Wyciąg z ruszczyka kolczastego pomaga wygładzić, ściągnąć i nawilżyć skórę, która wykazuje pierwsze oznaki starzenia się. Kremy z ekstraktem z tej rośliny leczniczej radzą sobie także z problemem cieni pod oczami, które pojawiają się na skutek zmęczenia i niewyspania lub jako konsekwencja procesu starzenia się. Naczynka pod skórą stają się wtedy bardziej widoczne, a ruszczyk kolczasty zwęża je i zapobiega stanom zapalnym.

Ciało

Ruszczyk kolczasty to składnik wielu produktów przeznaczonych do niwelowania uczucia tzw.”ciężkich nóg”. Można go znaleźć w żelach i kremach do pielęgnacji kończyn dolnych. Jest także jednym ze składników produktów antycellulitowych. Działa przeciwzapalnie i przeciwzakrzepowo. Usprawnia przepływ limfy, dlatego pomarańczowa skórka jest mniej widoczna.

W jakich kosmetykach można znaleźć ekstrakt z korzenia ruszczyka kolczastego?

Składniki zawarte w kłączu ruszczyka kolczastego mają właściwości, które sprawiają, że ekstrakt z tej rośliny wpływa na wygląd i zdrowie skóry. Działa ściągająco i przeciwzapalnie oraz pobudza mikrokrążenie, ale nie dotyczy to jedynie twarzy. Tę substancję można znaleźć w kosmetykach ujędrniających piersi i w balsamach antycellulitowych. Poza tym wyciąg z ruszczyka kolczastego znajduje się w:

  • kremach, maskach i tonerach nawilżających,
  • serach przeciwzmarszczkowych,
  • kremach i płatkach pod oczy,
  • mleczkach do demakijażu,
  • balsamach do ciała
  • kosmetykach antycellulitowych,
  • maści do ciała.

Nie określono maksymalnej dopuszczalnej zawartości wyciągu z ruszczyka kolczastego w kosmetykach. Najczęściej występuje w stężeniach od 0,1 do 0,5%

Ruszczyk kolczasty i jego odmładzające właściwości

Wykazano, że regularne stosowanie ekstraktu z ruszczyka kolczastego może mieć działanie odmładzające na skórę. Ruskogenina, czyli jedna z saponin steroidowych zawartych w kłączu tej rośliny, hamuje działanie elastazy. Jest to enzym, który rozkłada włókna kolagenowe i elastynę, czyli podstawowe białka tkanki łącznej. Powstrzymanie tego autodestrukcyjnego procesu w efekcie spowalnia procesy starzenia się skóry.

Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć ekstraktu z korzenia ruszczyka kolczastego?

Nie ma informacji na temat szkodliwych interakcji wyciągu z korzenia ruszczyka kolczastego z innymi składnikami kosmetyków.

Efekty uboczne stosowania ekstraktu z korzenia ruszczyka kolczastego

Chociaż ruszczyk kolczasty łagodzi podrażnienia skóry i objawy alergii, jak każda substancja roślinna może wywołać niepożądaną reakcję. Może pojawić się zaczerwienienie, podrażnienie i swędzenie skory. Przed użyciem kosmetyków z wyciągiem z tej rośliny warto wykonać test na niewielkim obszarze skóry.

Ekstrakt z korzenia ruszczyka kolczastego – czy jest to składnik pochodzenia naturalnego?

Wyciąg z ruszczyka kolczastego, zwanego też myszopłochem, uzyskuje się z wysuszonego i rozdrobnionego podziemnego kłącza tej rośliny, za pomocą ekstrakcji wodnej lub alkoholowej (alkoholem etylowym). Proces ten nie zagraża środowisku naturalnemu. Ekstrakt jest łatwo biodegradowalny i nie ulega bioakumulacji. Jest odpowiedni dla wegan, ponieważ nie zawiera substancji pochodzenia zwierzęcego.

Typ składnika

  • Substancja pochodzenia naturalnego
  • Substancja roślinna

Funkcja w kosmetyku

  • Substancja aktywna
  • Substancja kojąca, łagodząca, substancja wzmacniająca naczynia krwionośne
  • Substancja kondycjonująca
  • Substancja ściągająca
  • Substancja tonizująca

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie

Najpopularniejsze produkty z Ruscus Aculeatus Root Extract

Jakiekolwiek aktywności, w szczególności: pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie, lub inne wykorzystywanie treści, danych lub informacji dostępnych w ramach niniejszego serwisu oraz wszystkich jego podstron, w szczególności w celu ich eksploracji, zmierzającej dotworzenia, rozwoju, modyfikacji i szkolenia systemów uczenia maszynowego, algorytmów lub sztucznej inteligencji jest zabronione oraz wymaga uprzedniej, jednoznacznie wyrażonej zgody administratora serwisu – Burda Media Polska sp. z o.o. Obowiązek uzyskania wyraźnej i jednoznacznej zgody wymagany jest bez względu sposób pobierania, zwielokrotniania, przechowywania lub innego wykorzystywania treści, danych lub informacji dostępnych w ramach niniejszego serwisu oraz wszystkich jego podstron, jak również bez względu na charakter tych treści, danych i informacji.
Powyższe nie dotyczy wyłącznie przypadków wykorzystywania treści, danych i informacji w celu umożliwienia i ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz umożliwienia pozycjonowania stron internetowych zawierających serwisy internetowe w ramach indeksowania wyników wyszukiwania wyszukiwarek internetowych
Więcej informacji znajdziesz tutaj.