Ruszczyk kolczasty lub myszopłoch kolczasty (Ruscus aculeatus) popularność w branży kosmetycznej i medycynie zawdzięcza przede wszystkim swojemu kłączu. Uzyskany z niego ekstrakt zawiera między innymi saponiny, które działają przeciwzapalne i ściągająco. Jest popularnym składnikiem kremów do twarzy, ponieważ pomaga uporać się z cieniami pod oczami i problemami cery naczynkowej.
Spis treści:
Ruszczyk kolczasty to wiecznie zielony krzew, który pochodzi z basenów Morza Śródziemnego i Morza Czarnego, ale rozprzestrzenił się również na wiele innych rejonów świata. W Polsce można go spotkać jako roślinę ogrodową. Właściwości obkurczające naczynia krwionośne tej substancji były znane już w starożytności.
Roślina ta ma małe, żółtobiałe lub zielonkawe kwiaty, struktury przypominające liście zwane gałęziakami i czerwone owoce podobne do jagód, ale jej najważniejszymi częściami są korzeń i kłącze. Ekstrakt z ruszczyka kolczastego (INCI Ruscus Aculeatus Root Extract) otrzymuje się z jego zgrubiałego pędu podziemnego, który zawiera najwięcej cennych składników. Są to:
Wyciąg z korzenia myszopłocha kolczastego uzyskuje się za pomocą ekstrakcji wodnej lub alkoholowej. Jego właściwości często są wykorzystywane w formułach, w których występuje także kwas askorbinowy, hesperydyna i wyciąg z nostrzyka żółtego.
Wyciąg z kłącza ruszczyka kolczastego jest składnikiem odpowiednim dla cery suchej, wrażliwej, naczynkowej, tłustej, trądzikowej i dojrzałej. Każdej z nich przynosi pewne korzyści.
Kosmetyki z ruszczykiem kolczastym są delikatne i bezpieczne do stosowania przez alergików. Koją podrażnienia oraz zmniejszają zaczerwienienia, świąd i obrzęki, zwłaszcza w okolicach oczu. Ekstrakt z myszopłochu jest często jednym ze składników kremów, które nawilżają i wygładzają skórę.
U osób z tego typu cerą naczynia krwionośne znajdują się płytko pod skórą i często pękają, co skutkuje pojawianiem się tzw. pajączków. Twarz jest wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych, takich jak nagła zmiana temperatury, stres czy suche powietrze. Wyciąg z kłącza ruszczyka kolczastego nie tylko łagodzi podrażnienia i nawilża, ale także obkurcza naczynia krwionośne, hamuje przepuszczalność naczyń włosowatych i pobudza mikrokrążenie, dzięki czemu redukuje zaczerwienienia i inne problemy związane z cerą naczynkową.
Ruszczyk kolczasty ma właściwości przeciwzapalne, co sprawia, że jest ważnym składnikiem produktów do walki z trądzikiem. Ma działanie ściągające – zwęża pory, czyli ujścia gruczołów łojowych, dzięki czemu ułatwia kontrolę nad tłustą cerą.
Wyciąg z ruszczyka kolczastego pomaga wygładzić, ściągnąć i nawilżyć skórę, która wykazuje pierwsze oznaki starzenia się. Kremy z ekstraktem z tej rośliny leczniczej radzą sobie także z problemem cieni pod oczami, które pojawiają się na skutek zmęczenia i niewyspania lub jako konsekwencja procesu starzenia się. Naczynka pod skórą stają się wtedy bardziej widoczne, a ruszczyk kolczasty zwęża je i zapobiega stanom zapalnym.
Ruszczyk kolczasty to składnik wielu produktów przeznaczonych do niwelowania uczucia tzw.”ciężkich nóg”. Można go znaleźć w żelach i kremach do pielęgnacji kończyn dolnych. Jest także jednym ze składników produktów antycellulitowych. Działa przeciwzapalnie i przeciwzakrzepowo. Usprawnia przepływ limfy, dlatego pomarańczowa skórka jest mniej widoczna.
Składniki zawarte w kłączu ruszczyka kolczastego mają właściwości, które sprawiają, że ekstrakt z tej rośliny wpływa na wygląd i zdrowie skóry. Działa ściągająco i przeciwzapalnie oraz pobudza mikrokrążenie, ale nie dotyczy to jedynie twarzy. Tę substancję można znaleźć w kosmetykach ujędrniających piersi i w balsamach antycellulitowych. Poza tym wyciąg z ruszczyka kolczastego znajduje się w:
Nie określono maksymalnej dopuszczalnej zawartości wyciągu z ruszczyka kolczastego w kosmetykach. Najczęściej występuje w stężeniach od 0,1 do 0,5%
Wykazano, że regularne stosowanie ekstraktu z ruszczyka kolczastego może mieć działanie odmładzające na skórę. Ruskogenina, czyli jedna z saponin steroidowych zawartych w kłączu tej rośliny, hamuje działanie elastazy. Jest to enzym, który rozkłada włókna kolagenowe i elastynę, czyli podstawowe białka tkanki łącznej. Powstrzymanie tego autodestrukcyjnego procesu w efekcie spowalnia procesy starzenia się skóry.
Nie ma informacji na temat szkodliwych interakcji wyciągu z korzenia ruszczyka kolczastego z innymi składnikami kosmetyków.
Chociaż ruszczyk kolczasty łagodzi podrażnienia skóry i objawy alergii, jak każda substancja roślinna może wywołać niepożądaną reakcję. Może pojawić się zaczerwienienie, podrażnienie i swędzenie skory. Przed użyciem kosmetyków z wyciągiem z tej rośliny warto wykonać test na niewielkim obszarze skóry.
Wyciąg z ruszczyka kolczastego, zwanego też myszopłochem, uzyskuje się z wysuszonego i rozdrobnionego podziemnego kłącza tej rośliny, za pomocą ekstrakcji wodnej lub alkoholowej (alkoholem etylowym). Proces ten nie zagraża środowisku naturalnemu. Ekstrakt jest łatwo biodegradowalny i nie ulega bioakumulacji. Jest odpowiedni dla wegan, ponieważ nie zawiera substancji pochodzenia zwierzęcego.