Krwawnik pospolity zawiera moc naturalnych składników, które wykorzystuje się przede wszystkim w medycynie naturalnej i kosmetyce. Wyciąg z tej rośliny (Achillea Millefolium) sprawdza się jako składnik produktów przeznaczonych do cery tłustej, trądzikowej, naczynkowej i dojrzałej.
Spis treści:
Krwawnik pospolity to niewysoka (osiąga do 80 cm) roślina z rodziny astrowatych, która rośnie głównie w Europie, ale także w Azji i Ameryce Północnej. Jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych roślin leczniczych na świecie. W Polsce rośnie dziko na ugorach, pastwiskach i łąkach, ale może być także uprawiana. Ma charakterystyczne owłosienie na łodygach i liściach oraz białe kwiaty i owoce. Pierwszy człon jej łacińskiej nazwy Achillea millefolium wziął się podobno od imienia greckiego bohatera Achillesa, który miał przynosić tę roślinę rannym żołnierzom.
Wyciąg z krwawnika pospolitego pozyskuje się z jego nadziemnych części, głównie łodygi i liści, za pomocą ekstrakcji wodnej. Ma postać brązowego płynu o charakterystycznym korzennym zapachu. Zawiera związki, które sprawiają, że jest cennym biologicznym elementem formuł kosmetycznych. Oto one:
Ze względu na swój charakterystyczny zapach krwawnik pospolity może być składnikiem kompozycji zapachowych. Niweluje również i maskuje nieprzyjemne aromaty.
Kosmetyki, które mają w składzie krwawnik pospolity, a dokładniej ekstrakt pozyskiwany z tej rośliny, sprawdzają się w pielęgnacji:
Wyciąg z krwawnika pospolitego dodany do kąpieli rozluźnia i regeneruje ciało. Łagodzi podrażnienia, odświeża i oczyszcza.
Krwawnik pospolity sprawdza się w codziennej pielęgnacji skóry i włosów, a także higienie osobistej. Przyspiesza gojenie się ran i może być stosowany nawet bezpośrednio na błony śluzowe, dlatego jest m.in. składnikiem pasty do zębów. Oprócz tego wyciąg z tej rośliny można znaleźć m.in. w:
Wyciąg z krwawnika pospolitego jest bogaty w naturalne kwasy (askorbinowy, glikolowy), dlatego sprawdza się również jako dodatek do peelingów. Pomaga złuszczyć naskórek i oczyścić pory, a skóra po jego użyciu staje się odświeżona, rozjaśniona i odmłodzona.
Krwawnik pospolity to naturalny składnik, który służy mocą związków odżywczych i daje się preparować na wiele sposobów. Do przygotowania domowych kosmetyków można wykorzystać:
Nie ma informacji na temat szkodliwych interakcji wyciągu z krwawnika pospolitego z innymi składnikami kosmetyków. Trzeba jednak uważać na potencjał drażniący lub uczulający niektórych substancji botanicznych, które mogą występować w tym samym produkcie, np. linalolu, tujonu, kwercetyny czy hydrochinonu.
Wyciąg z krwawnika pospolitego jest biokompatybilnym składnikiem kosmetyków, to znaczy, że jest nietoksyczny, jego budowa molekularna ułatwia wnikanie w struktury skóry, a zawarte w nim składniki aktywne pozwalają zachować naturalną warstwę ochronną skóry i włosów.
Jak każda substancja pochodzenia roślinnego może wywołać reakcję alergiczną, dlatego warto wykonać najpierw test na niewielkim, wrażliwym obszarze skóry.
Achillea millefolium to roślina występująca powszechnie na terenie Polski i Europy. Otrzymane z niej półprodukty kosmetyczne w postaci wyciągów, maceratów, olejków czy hydrolatów całkowicie naturalne, nie zagrażają przyrodzie i są odpowiednie dla wegan.