Sól amonowa siarczanu alkoholu laurylowego (Ammonium Lauryl Sulfate) to substancja powierzchniowo czynna o właściwościach myjących i oczyszczających. Można ją znaleźć w wielu kosmetykach do pielęgnacji twarzy, włosów i ciała. Łatwo rozpuszcza się w wodzie, jest bezbarwną lub delikatnie żółtą cieczą pozbawioną zapachu. Zbyt częste stosowanie kosmetyków z dodatkiem Ammonium Lauryl Sulfate może powodować podrażnienia i przesuszenie skóry.
Spis treści:
Sól amonowa siarczanu alkoholu laurylowego (w skrócie ALS) ma właściwości oczyszczające i myjące skórę i włosy. To substancja powierzchniowo czynna. Po dodaniu do produktu kosmetycznego sprawia, że lepiej się on pieni. Intensywność wytwarzania piany zależy od wody, z jaką substancja się łączy. W twardej wodzie piany będzie mniej i będzie ona mniej trwała. Sól amonowa siarczanu alkoholu laurylowego ma także właściwości odtłuszczające. W produktach kosmetycznych często występuje w towarzystwie innych substancji, które łagodzą jej drażniące działanie.
Ammonium Lauryl Sulfate można znaleźć w kosmetykach, które mają krótki kontakt ze skórą i są zmywane pod bieżącą wodą. Zadaniem tej substancji jest usunięcie zanieczyszczeń z powierzchni oraz przygotowanie jej na kolejne etapy pielęgnacyjne. Jest obecna w:
Występuje głównie w szamponach o właściwościach silnie oczyszczających, przeciwłupieżowych czy przeznaczonych do włosów przetłuszczających się. Substancja ta bardzo dobrze usuwa wszelkie zanieczyszczenia z powierzchni włosów pochodzące nie tylko ze środowiska, ale także te spowodowane stylizacją czy niedokładnym myciem włosów i skóry głowy.
Omawiana substancja występuje jedynie w produktach oczyszczających powierzchnię skóry lub włosów. Nie ma określonych stężeń, w jakich może być stosowana w produkcji kosmetyków, dlatego należy pamiętać o jego właściwościach drażniących. U osób ze skórą wrażliwą, suchą i skłonną do podrażnień mocne oczyszczanie może nasilić dolegliwości takie jak swędzenie, pieczenie czy zaczerwienienie skóry. Zbyt częste stosowanie produktów z Ammonium Lauryl Sulfate u niektórych osób może nawet pozbawić skórę warstwy lipidowej. Często jednak ta substancja jest stosowana wraz z innymi, które zmniejszają jej potencjał drażniący.
Po zastosowaniu kosmetyków do włosów z Ammonium Lauryl Sulfate należy pamiętać o nałożeniu odżywki lub maski. Mocno oczyszczające szampony mogą sprawiać, że włosy będą mniej podatne na układanie, a skóra głowy może być podrażniona. Nie powinno się stosować szamponów z dodatkiem tego składnika codziennie. Najlepiej sięgać po mocno oczyszczające szampony raz w tygodniu, a do codziennej pielęgnacji stosować delikatnie myjące produkty.
Ammonium Lauryl Sulfate został dopuszczony do stosowania w produktach kosmetycznych, dlatego można go uważać za składnik bezpieczny. W internecie można co prawda znaleźć informacje sugerujące, że ma on działanie rakotwórcze, jednak ta kwestia nie została jednoznacznie potwierdzona. Substancja ta jest stosowana od dawna w wielu kosmetykach myjących. Należy jednak pamiętać, że ma potencjał drażniący skórę i błony śluzowe. Podczas stosowania trzeba uważać, aby kosmetyk z jego dodatkiem nie dostał się do oka.
Warto zwrócić uwagę, na którym miejscu na liście składników kosmetycznych znajduje się Ammonium Lauryl Sulfate. Im wyżej, tym większa szansa, że podrażni on skórę. Nie zaleca się, aby był on stosowany do produkcji kosmetyków przeznaczonych dla dzieci i niemowląt. Kobiety będące w ciąży i te karmiące piersią mogą używać kosmetyków z Ammonium Lauryl Sulfate, jednak w przypadku zaobserwowania u siebie objawów podrażnienia skóry należy sięgnąć po preparaty o mniejszym potencjale drażniącym.
Ammonium Lauryl Sulfate powinien być stosowany z innymi substancjami, które zmniejszają jego potencjał drażniący. Nie ma natomiast informacji na temat tego, z jakimi produktami kosmetycznymi nie łączyć tej substancji.
Ammonium Lauryl Sulfate może działać drażniąco, dlatego osoby mające skórę skłonną do podrażnień, nadmiernie przesuszoną czy wrażliwą nie powinny stosować kosmetyków z nim w składzie. Nie jest to również odpowiedni składnik dla osób z atopowym zapaleniem skóry, łuszczycą czy egzemą.
Podczas zbyt częstego stosowania mogą pojawić się podrażnienia skóry, swędząca wysypka, łuszczenie się i zaczerwienienie. Warto wtedy zastosować produkt myjący czy szampon o łagodniejszym działaniu i niezawierający Ammonium Lauryl Sulfate.
Składnik ten może być pochodzenia roślinnego lub syntetycznego. Jest to alkohol tłuszczowy, który podlega zmydleniu siarczanem amonu. Do produkcji kosmetyków najczęściej jest używana jego syntetyczna wersja. Zarówno w wersji roślinnej, jak i wytwarzanej sztucznie jest to składnik wegański.
Nie odnotowano negatywnego wpływu na środowisko naturalne.
Pomimo mniejszego potencjału drażniącego od SLS, ALS może działać drażniąco na skórę wrażliwą, wywoływać łupież, przesuszenie i zmiany skórne. Składnik drażniący dla oczu.