Sól potasowa fosforanu cetylu (Potassium Cetyl Phosphate) jest proszkiem o białej lub beżowej barwie, niemającym zapachu. To składnik stabilny w szerokim zakresie pH, dobrze rozpuszczalny w gorącej wodzie. Jako substancja powierzchniowo czynna oczyszcza powierzchnię z zanieczyszczeń, makijażu, kurzu czy sebum. W produktach myjących tworzy stabilną pianę. Można go znaleźć w wielu preparatach, nawet tych przeznaczonych do pielęgnacji delikatnej skóry dziecka.
Spis treści:
Sól potasowa fosforanu cetylu to jeden ze składników bazowych w kosmetykach. Pełni funkcję emulgatora, czyli pomaga w połączeniu się fazy olejowej z wodną. Dzięki temu tworzy się jednolita emulsja, która się nie rozwarstwia. Składnik ten można znaleźć w wielu produktach, głównie przeznaczonych do mycia, jednak jest on obecny także w kosmetykach pielęgnacyjnych. Sól potasowa fosforanu cetylu jest również anionowym środkiem powierzchniowo czynnym. Pomaga w usuwaniu zanieczyszczeń z powierzchni skóry, takich jak pot, kurz, makijaż czy smog. Składnik ten, dodany do produktów myjących, pozwala na stabilizację piany, poprawia jej jakość.
Sól potasowa fosforanu cetylu poprawia właściwości wodoodporne kosmetyków. Sprawdza się przede wszystkim w produktach, które są stosowane podczas kąpieli słonecznych. Pozwala na jednolite rozprowadzenie kremów z filtrem po ciele. Jest to istotne dla prawidłowej ochrony przeciwsłonecznej. Należy także pamiętać, aby kremy mające ochronić skórę przed szkodliwym działaniem słońca, aplikować 20 minut przed wyjściem na zewnątrz. Powinno się powtarzać tę czynność po każdym zmoczeniu i osuszeniu ciała.
Sól potasowa fosforanu cetylu w kosmetykach pełni różne funkcje, jednak w szczególności jest obecna w produktach przeznaczonych do mycia ciała. Z uwagi na to, że jest to detergent, oczyszcza skórę i przygotowuje ją do kolejnych etapów pielęgnacyjnych. Omawiany składnik może być stosowany w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji ciała i twarzy. Jest łagodny i bezpieczny dla skóry. Może być składnikiem produktów dla dzieci od 3 roku życia.
Sól potasową fosforanu cetylu można znaleźć w kosmetykach do pielęgnacji skór problematycznych, np. z atopowym zapaleniem czy egzemą. Nie wpływa ona bezpośrednio na stan skóry, jednak pomaga w jej oczyszczeniu. Mogą ją również stosować osoby ze skórą suchą, trądzikową czy dojrzałą.
Sól potasową fosforanu cetylu można znaleźć przede wszystkim w produktach do oczyszczania ciała i twarzy, takich jak:
Potassium Cetyl Phosphate jest również składnikiem kremów i serum do twarzy, balsamów do ciała, produktów z filtrem UV. Najczęściej znajduje się w preparatach wodoodpornych, dzięki czemu sprawia, że dłużej pozostają na skórze. Składnik ten można znaleźć także w produktach do pielęgnacji dzieci, takich jak kremy, żele do mycia czy mydła. Jest również obecny w kosmetykach do makijażu, jak:
Sól potasowa fosforanu cetylu jest obecna nie tylko w kosmetykach wodoodpornych, ale również w tych, które nie mają tej właściwości.
Sól potasowa fosforanu cetylu jest składnikiem, który może być bezpiecznie stosowany do produkcji kosmetyków. Nie zostało określone maksymalne stężenie, w jakim może występować, dlatego podczas tworzenia kosmetyku należy postępować zgodnie z instrukcjami zamieszczonymi w recepturze.
Sól potasowa fosforanu cetylu jest składnikiem na tyle bezpiecznym, że może być wykorzystywana do tworzenia kosmetyków do skóry atopowej, z egzemą, dla dzieci i dla kobiet w ciąży. Należy jednak pamiętać o przeznaczeniu tej substancji. Po umyciu ciała lub twarzy trzeba dokładnie spłukać powierzchnię, tak aby nie zostawić na niej pozostałości kosmetyku. Następnie warto dobrze wytrzeć skórę ręcznikiem i wykonać dalsze czynności pielęgnacyjne.
Sól potasowa fosforanu cetylu jest składnikiem, który może być łączony z innym substancjami kosmetycznymi. Nie wchodzi ona w niebezpieczne interakcje. Warto jednak pamiętać, jakie ma właściwości, dlatego do przygotowywania domowych kosmetyków najlepiej używać gotowych receptur.
Sól potasowa fosforanu cetylu składa się z mieszaniny estrów kwasów fosforowych i alkoholu cetylowego oraz alkoholu tłuszczowego. Ten ostatni może być składnikiem pochodzącym od roślin, zwierząt lub syntetycznym. Niekiedy pochodzi z ropy naftowej, czego unika wiele osób. Nie jest to substancja wegańska.
Omawiany składnik jest delikatny dla skóry, a także bezpieczny podczas stosowania. Ma niski poziom alergiczności, co oznacza, że uczulenie bądź alergie zdarzają się niezwykle rzadko. U osób szczególnie wrażliwych na różne substancje mogą się pojawić objawy, takie jak zaczerwienienie, swędzenie czy pieczenie skóry w miejscu zastosowania produktu.
Potassium Cetyl Phosphate jest składnikiem o neutralnym wpływie na środowisko naturalne. Nie zagraża on organizmom żywym, jakie zamieszkują wody czy glebę.