KWC LogobyWIZAŻ logo

CI 14720 właściwości i zastosowanie

KARMOIZYNA, KWAS RUBINOWY

FOOD RED 3, MORDANT BLUE 79, Acid Red 14, AZORUBIN, Carmoisin

Azorubina – dlaczego dodawana jest do kosmetyków?

Substancje zaliczane do grupy barwników spożywczych często wykorzystywane są także w kosmetyce. Ciągnie się za nimi niepochlebna opinia, ponieważ mogą wpływać negatywnie na funkcjonowanie organizmu, jeśli są przyjmowane z pokarmem. Jednym z takich barwników jest azorubina. W kosmetyce najczęściej znajduje się ją w kolorowych produktach do makijażu. Jako że jest składnikiem alergennym, osoby nadwrażliwe powinny zachować ostrożność, gdy stosują kosmetyki, które ją zawierają.

Spis treści:

  • Azorubina – właściwości
  • Zastosowanie azorubiny w kosmetykach
  • W jakich kosmetykach można znaleźć azorubinę?
  • Domowe kosmetyki z azorubiną
  • Czy azorubina jest bezpieczna?
  • Z czym nie łączyć azorubiny?
  • Czy azorubina to składnik wegański?
  • Efekty uboczne
  • Azorubina a środowisko naturalne – czy jest to ekologiczny składnik kosmetyków?

Azorubina – właściwości

Azorubina jest substancją, która ma wiele różnorodnych nazw i synonimów. Wskazuje się, że jest ich ponad 140. Do najpopularniejszych określeń oprócz nazwy „azorubina” zalicza się „E122”, „czerwień kwasowa” i „karmoizyna”. Stosowana jest w różnych branżach przemysłu, w tym głównie spożywczej, farmaceutycznej i tekstylnej.

Substancja ta znajduje szerokie zastosowanie jako składnik kosmetyków, mimo że nie ma właściwości pielęgnacyjnych dla skóry, istotnego znaczenia dla konsystencji czy sposobu użytkowania produktu. Nie wpływa także na komfort jego stosowania. Do produktów kosmetycznych dodawana jest ze względu na to, że nadaje produktom kolor czerwony.

Intensywność koloru w kosmetyku można regulować, dodając mniej lub więcej składnika. A po zmieszaniu azorubiny z innymi barwnikami, ma się szansę uzyskać różne odcienie czerwieni i inne kolory.

Zastosowanie azorubiny w kosmetykach

Zastosowanie azorubiny w produktach kosmetycznych jest dość szerokie. Można ją znaleźć w m.in. w preparatach przeznaczonych do makijażu i nie tylko. Nie jest to bowiem jedyna gałąź branży kosmetycznej, w której jest wykorzystywana. Oprócz wspomnianych kosmetyków kolorowych azorubina znajduje zastosowanie w produktach do higieny osobistej o różnorodnej konsystencji, np. barwionych żelach pod prysznic czy mydłach w płynie. Barwnik ten dodaje się głównie po to, aby zwiększyć atrakcyjność wizualną produktu. Z azorubiną tworzy się także w kosmetyki do koloryzacji włosów. Jest ona silnym barwnikiem, umożliwiającym silne napigmentowanie produktu.

W jakich kosmetykach można znaleźć azorubinę?

Azorubinę można znaleźć w wielu różnorodnych kosmetykach znajdujących się na drogeryjnych półkach. Wśród tych, w których wkładzie znajduje się ta substancja, najczęściej wymienia się:

  • żele pod prysznic,
  • mydła w płynie,
  • mydła w kostce,
  • płyny do kąpieli,
  • szampony do włosów,
  • płyny do kąpieli,
  • kosmetyki kolorowe.

Azorubina znajduje także zastosowanie w produkcji dodatków do kąpieli jak np. kule musujące, proszki barwiące wodę czy farbki do wody. Te ostatnie produkty szczególnie popularne są wśród najmłodszych, gdyż w domyśle mają na celu uatrakcyjnienie codziennych czynności higienicznych.

Domowe kosmetyki z azorubiną

Azorubina jest substancją szeroko dostępną na rynku. Można ją kupić zarówno w sklepach specjalizujących się w sprzedaży dodatków spożywczych, jak i takich, które w swojej ofercie mają produkty do tworzenia kosmetyków. Zazwyczaj sprzedawana jest w postaci ciemnoczerwonego proszku. Można jednak spotkać się także ze skoncentrowanymi żelami do rozpuszczania.

Azorubina jest barwnikiem wydajnym i dobrze rozpuszczającym się w wodzie. W domowych warunkach najczęściej używana jest do produkcji kul kąpielowych, mydeł glicerynowych, mydeł w płynie, żeli pod prysznic czy szamponów. Na potrzeby przygotowywania kosmetyków stosuje się niewielkie ilości tego barwnika. Zalecana ilość to ok.0,1-0,5 g na 1 kg gotowego produktu w przypadku azorubiny w postaci sypkiej. Należy jednak zapoznać się z dokładnymi wytycznymi producenta co do stężenia barwnika w produkcie. Szczególnie, jeśli ma on inną niż standardowa konsystencję. Substancję należy przechowywać w szczelnym opakowaniu, w chłodnym i suchym miejscu, z dala od źródeł ciepła i światła.

Osoby, które obawiają się stosowania działania azorubiny, a chcą uzyskać czerwony kolor swoich kosmetyków, mogą zdecydować się na zamienniki. Przykładem mogą być tutaj produkty bazujące na substancjach z grupy karotenoidów czy flawonoidów.

Czy azorubina jest bezpieczna?

Azorubina należy do grupy związków organicznych o zbiorczej nazwie barwników azowych. Oprócz niej zalicza się do nich także takie barwniki jak np. czerwień koszenilowa, żółcień pomarańczowa czy oranż metylowy. Stosowana w kosmetykach, może wywoływać alergie skórne lub nasilać objawy astmy. Warto przy tym pamiętać, że o wiele więcej niebezpieczeństwa wiąże się z zastosowaniem doustnym azorubiny, szczególnie u dzieci. Nie należy zatem jej spożywać.

Z czym nie łączyć azorubiny?

Nie ma informacji o tym, aby azorubina wchodziła w niepożądane reakcje z innymi składnikami kosmetyków. Należy jednak pamiętać o tym, że badania nad barwnikami azowymi, ich właściwościami i reaktywnością są cały czas prowadzone.

Efekty uboczne

Azorubina jest zaliczana do substancji mogących nasilać reakcje alergiczne lub powodować je u osób, które nigdy wcześniej ich nie miały. W przypadku kosmetyków mogą pojawić się zarówno na objawy wziewne (nasilenie astmy), jak i skórne (wysypka, zaczerwienienie, świąd).

Szczególnie należy uważać przy zastosowaniu kosmetyków z azorubiną u dzieci, gdyż są one szczególnie wrażliwe na jej działanie. Ostrożność powinny też osoby mające nietolerancję salicylanów (np. aspiryna), ponieważ może się ona nasilić.

Azorubina a środowisko naturalne – czy jest to ekologiczny składnik kosmetyków?

Azorubina jest składnikiem mającym pośredni wpływ na środowisko naturalne. Wskazuje się, że może być czynnikiem kancerogennym dla zwierząt. Mimo to obecnie nie jest sklasyfikowany jako substancja mogąca stanowić zagrożenie dla ludzi.

Na potrzeby produkcji kosmetyków składnik ten pozyskiwany jest w sposób syntetyczny. Ciekawostką może być to, że barwnik ten jest dopuszczony do użytku w krajach Europy Zachodniej, ale w wielu regionach świata, m.in. w Japonii, jest on zakazany do użycia.

Bezpieczeństwo i ostrzeżenia

Środek mogący wywołać alergie lub astmę.

Typ składnika

  • Substancja syntetyczna

Funkcja w kosmetyku

  • Barwnik

Alergenne

2
Słabsze działanieSilne działanie

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie

Najpopularniejsze produkty z CI 14720

Jakiekolwiek aktywności, w szczególności: pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie, lub inne wykorzystywanie treści, danych lub informacji dostępnych w ramach niniejszego serwisu oraz wszystkich jego podstron, w szczególności w celu ich eksploracji, zmierzającej dotworzenia, rozwoju, modyfikacji i szkolenia systemów uczenia maszynowego, algorytmów lub sztucznej inteligencji jest zabronione oraz wymaga uprzedniej, jednoznacznie wyrażonej zgody administratora serwisu – Burda Media Polska sp. z o.o. Obowiązek uzyskania wyraźnej i jednoznacznej zgody wymagany jest bez względu sposób pobierania, zwielokrotniania, przechowywania lub innego wykorzystywania treści, danych lub informacji dostępnych w ramach niniejszego serwisu oraz wszystkich jego podstron, jak również bez względu na charakter tych treści, danych i informacji.
Powyższe nie dotyczy wyłącznie przypadków wykorzystywania treści, danych i informacji w celu umożliwienia i ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz umożliwienia pozycjonowania stron internetowych zawierających serwisy internetowe w ramach indeksowania wyników wyszukiwania wyszukiwarek internetowych
Więcej informacji znajdziesz tutaj.