KWC LogobyWIZAŻ logo

Sodium Cocoyl Glutamate właściwości i zastosowanie

Sól sodowa kokosowych alkoholi tłuszczowych i kwasu glutaminowego

L-Glutamic Acid, N-Coco Acyl Derivs Monosodium Salts

Sodium Cocoyl Glutamate – co to? Szkodliwość

Sodium Cocoyl Glutamate to w polskim nazewnictwie chemicznym sól sodowa kwasów tłuszczowych oleju kokosowego i kwasu glutaminowego. To anionowa substancja powierzchniowo czynna, inaczej surfaktant. Należy do najłagodniejszych detergentów – można go stosować nawet do skóry wrażliwej i skłonnej do alergii.

Spis treści:

  • Właściwości Sodium Cocoyl Glutamate
  • Zastosowanie Sodium Cocoyl Glutamate w kosmetykach
  • W jakich kosmetykach można znaleźć sól sodową oleju kokosowego i kwasu glutaminowego?
  • Sodium Cocoyl Glutamate – alternatywa dla innych surfaktantów
  • Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć soli sodowej oleju kokosowego i kwasu glutaminowego?
  • Czy Sodium Cocoyl Glutamate jest składnikiem pochodzenia naturalnego?
  • Efekty uboczne stosowania kosmetyków z solą sodową oleju kokosowego i kwasu glutaminowego

Właściwości Sodium Cocoyl Glutamate

Sól sodowa kwasów tłuszczowych oleju kokosowego i kwasu glutaminowego występuje w postaci bezbarwnej lub żółtawej cieczy. Należy do grupy surfaktantów. Oznacza to, że ma zdolność obniżania napięcia lub zmiany ładunku powierzchniowego skóry przy połączeniu roztworu z fazą ciekłą, stałą lub gazową. Dzięki temu ma właściwości:

  • emulgujące,
  • myjące,
  • piorące.

Substancja ta pełni funkcję detergentu, co sprawia, że jest ważnym elementem środków oczyszczających skórę. Rozpuszcza się w wodzie i ma zasadowe pH. Stosowana jest najczęściej w produktach kosmetycznych, które spłukuje się z powierzchni skóry lub włosów. Łagodzi potencjalnie drażniące działanie innych detergentów zawartych w kosmetykach.

Sól ta ma właściwości zmiękczające wodę, co przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy łączy się ją z innymi surfaktantami, które nie sprawdzają się w środowisku bogatym w sole wapnia i magnezu, takimi jak Ammonium Lauryl Sulfate (sól amonowa siarczanu alkoholu laurylowego).

Zastosowanie Sodium Cocoyl Glutamate w kosmetykach

Jedna z substancji powierzchniowo czynnych, jaką jest sól sodowa kwasów tłuszczowych oleju kokosowego i kwasu glutaminowego, to emulgator typu W/O. Oznacza to, że umożliwia powstanie jednorodnej substancji z dwóch niemieszających się cieczy – wody i oleju. Dlatego jest cennym składnikiem kosmetyków myjących o jednolitej konsystencji. Ten składnik pomaga usunąć zanieczyszczenia, takie jak brud i tłuszcz, z powierzchni skóry i włosów, a jednocześnie nie narusza warstwy hydrolipidowej, czyli nie powoduje ich wysuszenia.

Składnik, który figuruje w INCI (Międzynarodowe Nazewnictwo Składników Kosmetycznych) jako Sodium Cocoyl Glutamate, jest chętnie wykorzystywany przez branżę kosmetyczną do produkcji żelów pod prysznic i szamponów ze względu na to, że przyczynia się do powstawania piany. Wytwarzając się podczas kontaktu z wodą, zmniejsza ona lepkość preparatu i ułatwia jego rozprowadzanie po skórze lub włosach.

Ta substancja powierzchniowo czynna jest niezwykle łagodna – w odróżnieniu od innych detergentów jest bardzo dobrze tolerowana przez skórę, dlatego mogą jej używać osoby ze skórą wrażliwą i podatną na reakcje alergiczne.

Zalecane stężenie tej soli w kosmetykach to 5–20%,

W jakich kosmetykach można znaleźć sól sodową oleju kokosowego i kwasu glutaminowego?

Ze względu na jego właściwości myjące, emulgujące i pianotwórcze Sodium Cocoyl Glutamate można znaleźć na etykietach takich produktów kosmetycznych, jak:

  • szampony do włosów,
  • mydła w płynie,
  • produkty do mycia twarzy,
  • preparaty do demakijażu,
  • żele pod prysznic,
  • płyny do kąpieli,
  • pasty do zębów i płyny do płukania jamy ustnej.

Ten składnik jest wyjątkowo łagodnym dla skóry detergentem, dlatego można go znaleźć także w kosmetykach przeznaczonych do szczególnie wrażliwych miejsc, takich jak produkty do higieny intymnej. Substancja ta jest obecna także w składzie żelów myjących dla dzieci. Omawiana substancja jest także obecna w składach kosmetyków naturalnych.

Sodium Cocoyl Glutamate – alternatywa dla innych detergentów

Detergentem powszechnie wykorzystywanym w produktach myjących jest SLS, czyli Sodium Lauryl Sulfate. Należy do siarczanów i tak jak tytułowy składnik, jest anionową substancją powierzchniowo czynną. Pełni także podobne funkcje – oczyszcza skórę z zanieczyszczeń i powoduje powstawanie piany w trakcie rozprowadzania kosmetyku. Niestety, narusza on naturalną warstwę lipidową skóry, prowadzi do zwiększonej utraty wody i wysuszania naskórka. Podrażnia nawet w małym stężeniu (mniejszym niż 0,5%), a jego kontakt ze śluzówką oka skutkuje nieprzyjemnym uczuciem pieczenia.

Osoby, które obawiają się przykrych skutków stosowania detergentów, powinny uważnie czytać etykiety i unikać SLS, a w zamian szukać bardziej naturalnych detergentów, takich jak Sodium Cocoyl Glutamate.

Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć soli sodowej oleju kokosowego i kwasu glutaminowego?

Nie istnieją ostrzeżenia dotyczące łączenia tej substancji z innymi składnikami używanymi w branży kosmetycznej.

Czy Sodium Cocoyl Glutamate jest składnikiem pochodzenia naturalnego?

Aby powstała ta substancja powierzchniowo czynna, pochodną oleju kokosowego lub palmowego łączy się z glutaminianem sodu, który powstaje w wyniku fermentacji glukozy z kukurydzy. Jest to zatem składnik pochodzenia naturalnego, mający certyfikaty takich instytucji jak Ecocert i COSMOS, pozwalające na wykorzystywanie go w kosmetykach naturalnych. Jest odpowiedni dla wegan.

Charakteryzuje się bardzo dobrą biodegradowalnością. Już w ciągu 10 dni rozkłada się w ponad 80%, a po 28 dniach jego rozpad wynosi blisko 100%.

Może się zdarzyć, że składnik ten jest pozyskiwany z oleju palmowego, którego powszechne użycie w kosmetykach i żywności ma negatywny wpływ na środowisko naturalne, dlatego przed użyciem detergentu warto się upewnić, że nie został on uzyskany z oleju palmowego.

Efekty uboczne stosowania kosmetyków z solą sodową oleju kokosowego i kwasu glutaminowego

Sodium Cocoyl Glutamate jest uważany za łagodny dla skóry i włosów składnik kosmetyków. Jest także odpowiedni dla osób z cerą skłonną do alergii i małych dzieci. Nie zmienia to faktu, że każda substancja może mieć działanie potencjalnie drażniące, dlatego warto ją przetestować na niewielkim obszarze skóry przed użyciem.

Typ składnika

  • Substancja pochodzenia naturalnego
  • Substancja roślinna

Funkcja w kosmetyku

  • Substancja myjąca, detergent, surfaktant, tensyd
  • Substancja pianotwórcza
  • Substancja powierzchniowo czynna

Alergenne

1
Słabsze działanieSilne działanie

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie

Najpopularniejsze produkty z Sodium Cocoyl Glutamate

Jakiekolwiek aktywności, w szczególności: pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie, lub inne wykorzystywanie treści, danych lub informacji dostępnych w ramach niniejszego serwisu oraz wszystkich jego podstron, w szczególności w celu ich eksploracji, zmierzającej dotworzenia, rozwoju, modyfikacji i szkolenia systemów uczenia maszynowego, algorytmów lub sztucznej inteligencji jest zabronione oraz wymaga uprzedniej, jednoznacznie wyrażonej zgody administratora serwisu – Burda Media Polska sp. z o.o. Obowiązek uzyskania wyraźnej i jednoznacznej zgody wymagany jest bez względu sposób pobierania, zwielokrotniania, przechowywania lub innego wykorzystywania treści, danych lub informacji dostępnych w ramach niniejszego serwisu oraz wszystkich jego podstron, jak również bez względu na charakter tych treści, danych i informacji.
Powyższe nie dotyczy wyłącznie przypadków wykorzystywania treści, danych i informacji w celu umożliwienia i ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz umożliwienia pozycjonowania stron internetowych zawierających serwisy internetowe w ramach indeksowania wyników wyszukiwania wyszukiwarek internetowych
Więcej informacji znajdziesz tutaj.