KWC LogobyWIZAŻ logo

CI 16255 właściowości i zastosowanie

Czerwień koszenilowa A, Syntetyczna czerwień koszenilowa

Acid Red 18, E124, Cochineal Red A, Ponceau 4R, Coccin Red, Coccine, Food Red 7, Japan Red 102, Red 102, Red No. 102, 1578 Red, Acid Brilliant Scarlet 3R, Acid Ponceau 4R, Acid Scarlet 3R

Czerwień koszenilowa – właściwości, działanie, zastosowanie

Czerwień koszenilowa należy do organicznych barwników syntetycznych z grupy azowej. Jest wykorzystywana w przemyśle spożywczym, tekstylnym i kosmetycznym. Ma kolor porównywany do barwy maku polnego. Zakodowana za pomocą nazwy CI 16255 znajdzie się na opakowaniach wielu kosmetyków m.in. na etykietach produktów do makijażu.

Spis treści:

  • Właściwości czerwieni koszenilowej
  • Zastosowanie czerwieni koszenilowej
  • W jakich kosmetykach można znaleźć czerwień koszenilową?
  • Czerwień koszenilowa – czy to to samo co koszenila?
  • Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć czerwieni koszenilowej?
  • Efekty uboczne stosowania czerwieni koszenilowej
  • Czerwień koszenilowa – czy jest to składnik ekologiczny?

Właściwości czerwieni koszenilowej

Czerwień koszenilowa występuje pod wieloma synonimami, związanymi często z nazewnictwem branżowym, takimi jak cochineal red A, nowa kokcyna lub pąs 4R (ponceau 4R). W produktach spożywczych kryje się pod oznaczeniem E124, a w kosmetykach pod nazwą CI (Colour Index) 16255.

Jest to barwnik azowy. Początek produkcji substancji koloryzujących z tej grupy datuje się na rok 1858, kiedy Peter Griess zsyntetyzował żółć anilinową. Ten i inne podobne mu barwniki syntetyczne są chętnie wykorzystywane w przemyśle spożywczym, tekstylnym, kosmetycznym i w analizie chemicznej. Substancje koloryzujące z grupy azowej są tanie i łatwe w produkcji. Otrzymuje się je z amin aromatycznych w nieskomplikowanych warunkach, niewymagających dużych zasobów energii – reakcja zachodzi w wodzie, w temperaturze zbliżonej do otoczenia.

Czerwień koszenilowa ma postać czerwonego proszku lub granulek. Jest rozpuszczalna w wodzie, glikolu, glicerynie i etanolu. Jest także odporna na działanie światła i temperatury (do 105°C), dzięki czemu kolor nie blaknie i pozostaje intensywny. Barwnik ten jest mniej odporny na działanie kwasów i zasad. Pozostaje stabilny w środowisku pH o zakresie 3–8. Kosmetykom nadaje kolor.

Zastosowanie czerwieni koszenilowej

Barwnik monoazowy, jakim jest czerwień koszenilowa, stosuje się wyłącznie dla zwiększenia atrakcyjności sensorycznej produktu. Nadaje kosmetykom do pielęgnacji i makijażu kolor ciemnej czerwieni, podobny do barwy kwiatu maku. Ponieważ barwnik CI 16255 jest odporny na działanie światła i temperatury, długo zachowuje swoje walory estetyczne. Wzmacnia kolor gotowego produktu.

Czerwień koszenilowa występuje w kosmetykach różnego rodzaju, głównie w tych kolorowych, przeznaczonych do makijażu oraz w półtrwałych farbach do włosów.

Zazwyczaj zawartość tej substancji jest minimalna, a jej maksymalne stężenie w gotowych do użycia, nieutleniających produktach do farbowania włosów wynosi 0,5%.

W jakich kosmetykach można znaleźć czerwień koszenilową?

Czerwień koszenilową, inaczej pąs 4R, wykorzystuje się w produkcji kosmetyków kolorowych, którym nadaje ona czerwoną barwę. Nie jest to jednak jedyne zastosowanie tej substancji, jako że koloryzuje się nie tylko produkty do makijażu. Można znaleźć ją także w różnego rodzaju płynach i kremach. Barwnik występujący pod nazwą CI 16255 pojawia się między innymi w:

  • szminkach,
  • różach,
  • cieniach do oczu,
  • solach i kulach do kąpieli,
  • mydłach,
  • balsamach,
  • szamponach,
  • peelingach.

Czerwień koszenilową wykorzystuje się także w produktach do koloryzacji włosów, którym nadaje trwałą, intensywną, odporną na światło czerwoną barwę.

Czerwień koszenilowa – czy to to samo co koszenila?

Barwnika, jakim jest czerwień koszenilowa, nie należy mylić z koszenilą (E120), która jest naturalną substancją koloryzującą pochodzenia zwierzęcego. Otrzymuje się ją poprzez suszenie i mielenie owadów – czerwców kaktusowych pochodzących z Meksyku lub czerwców polskich. Wykorzystuje się ją w przemyśle spożywczym, kosmetycznym, farmaceutycznym i tekstylnym.

Rozróżnienie tych dwóch substancji jest bardzo ważne dla wegan, ponieważ koszenila może zawierać do 2,2% składników białkowych pochodzących od owadów, natomiast czerwień koszenilowa jest związkiem syntetycznym i do jej produkcji nie wykorzystuje się żadnych elementów pochodzenia zwierzęcego.

Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć czerwieni koszenilowej?

Czerwień koszenilowa jest związkiem syntetycznym odpornym na działanie temperatury i światła, dzięki czemu jest trwałym i stabilnym barwnikiem kosmetyków. Reaguje natomiast pod wpływem kwasu askorbinowego (witaminy C) i dwutlenku siarki – jej barwa staje się mniej intensywna. Poza tym nie odnotowano, żeby połączenie czerwieni koszenilowej z innymi składnikami kosmetyków miało negatywne lub szkodliwe skutki.

Efekty uboczne stosowania czerwieni koszenilowej

Czerwień koszenilowa jest substancją, która dobrze rozpuszcza się w wodzie, a to oznacza, że nie jest kumulowana w organizmie, nawet jeśli przenika do głębszych warstw skóry. Barwniki azowe zazwyczaj same w sobie nie uczulają, ponieważ są zbyt małe, żeby wpływać bezpośrednio na układ odpornościowy. Mogą jednak zwiększać wrażliwość na inne substancje oraz wywoływać objawy alergiczne u osób cierpiących na astmę.

Barwniki i dodatki zapachowe uważa się za substancje, które najczęściej decydują o nietolerancji kosmetyku. Mogą być czynnikiem uczulającym, ale nie jest to reguła. Stężenie barwników jest często minimalne, zwłaszcza w porównaniu z dopuszczalną ilością stosowaną w żywności.

Pojawiają się doniesienia, że czerwień koszenilowa może być czynnikiem rakotwórczym, ale badania nad takim wpływem barwników monoazowych ciągle trwają i nie są w pełni potwierdzone.

Czerwień koszenilowa – czy jest to składnik ekologiczny?

Czerwień koszenilowa jest barwnikiem otrzymywanym na drodze syntezy związków organicznych. Jej produkcja nie wymaga dużego nakładu energii i nie generuje szkodliwych odpadów. Jest łatwo biodegradowalna. Może gromadzić się na osadach lub cząstkach stałych w wodzie, ale jest przy tym podatna na fotolizę (rozkład cząsteczek związków chemicznych pod wpływem światła) – wtedy okres jej połowicznego rozpadu wynosi 133 dni.

Czerwień koszenilowa jest odpowiednia dla wegan, ponieważ nie zawiera żadnych substancji pochodzenia zwierzęcego.

Bezpieczeństwo i ostrzeżenia

Składnik może być szkodliwy po połknięciu.

Typ składnika

  • Substancja syntetyczna

Funkcja w kosmetyku

  • Barwnik
  • Wzmacniacz koloru

Alergenne

1
Słabsze działanieSilne działanie

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie