Tert Butanol (T-Butyl Alcohol) to organiczny związek chemiczny z grupy alkoholi alifatycznych, jeden z izomerów butanolu. Najprostszy alkohol trzeciorzędowy. Wykorzystywany jest w przemyśle chemicznym i kosmetycznym.
Spis treści:
Tert butanol jest bezbarwną oleistą cieczą o ostrym zapachu przypominającym kamforę. W kosmetykach jest rozpuszczalnikiem (rozpuszcza inne substancje), a także denaturantem. Jest bardziej odporny na utlenianie niż inne izomery butanolu. Używany jest jako utrwalacz zapachu i substancja bazowa. Bez problemu miesza się z wodą.
Tert butanol ma właściwości:
Zapachem przypomina kamforę, dlatego jest często dodawany do perfum i innych kosmetyków opartych na alkoholu.
W kosmetyce znalazł zastosowanie jako skażalnik. Jest dodawany do produktów z etanolu po to, by zmienić ich smak i zapach na nieprzyjemny, tak by zniechęcał do potencjalnego spożycia. Nie wpływa to jednak na istotne właściwości etanolu.
Używa się go także jako składnika kompozycji zapachowych – nadaje zapach lub maskuje niepożądaną woń kosmetyku. W szczególności wykorzystywany jest w przemyśle perfumeryjnym. Tam służy do rozpuszczania i utrwalania substancji, co sprawia, że zyskują one inny zapach. Bywa wykorzystywany w produkcji esencji owocowych.
W niektórych produktach tert butanol jest rozpuszczalnikiem wielu składników (w tym substancji aktywnych), które nie rozpuszczają się w wodzie lub tłuszczach. Ma małą lepkość i niską temperaturę wrzenia, dzięki czemu umożliwia pożądane działanie składników w kremach, balsamach i innych produktach kosmetycznych. Ma wpływ na powstawanie substancji nierozpuszczalnych w wodzie.
Może być stosowany do rozcieńczenia kosmetyku, po to, by nadać mu właściwą konsystencję, by dobrze rozprowadzał się na skórze lub włosach. Może również ułatwiać wnikanie składników aktywnych w skórę. Jako rozpuszczalnik używany jest w procesach ekstrakcji oraz oczyszczania, gdzie rozpuszcza niepożądane substancje i usuwa je w całości.
W produktach do pielęgnacji włosów, podobnie jak w kosmetykach do ciała, pełni rolę substancji rozpuszczającej inne składniki. Może wpływać na zapach produktów do pielęgnacji włosów.
Do właściwości tert butanolu należy też konserwowanie. Może on wpływać na wydłużenie terminu przydatności kosmetyku (ale nie jest to jego główna funkcja). Nierzadko wchodzi w skład takich płynów do dezynfekcji, jak np. żele i mydła w połączeniu z innymi alkoholami i tworzy substancje odkażające,które niwelują bakterie bądź wirusy.
Tert butanol znalazł zastosowanie w wielu produktach kosmetycznych. Jest składnikiem preparatów do twarzy, ciała i włosów. Wykorzystywany jest do produkcji zarówno kremów, jak i produktów do makijażu, balsamów, kosmetyków do włosów, perfum, a nawet lakierów do paznokci. Stosowany jest w preparatach do cery wrażliwej, dojrzałej, suchej czy problematycznej.
Występuje w takich kosmetykach jak:
Lista kosmetyków, w których może wystąpić T-Butyl Alcohol, jest długa. Nie ma on jednak właściwości pielęgnacyjnych, stanowi tylko bazę do działania innych substancji czynnych w kosmetykach. Nie można go zatem stosować jako odrębnego składnika.
Stężenie T-Butyl Alcohol w kosmetykach wynosi od 0,001% do 0,5%.
I tak na przykład:
Tert butanol uważa się za bezpieczny składnik kosmetyków, lecz jest on poddany ograniczeniom stężenia i stosowania. Bezpieczny dla kobiet w ciąży, może mieć kontakt ze skórą, włosami, oczami, błonami śluzowymi. Można go stosować nawet kilka razy dziennie przez dłuższy czas. Ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych czy alergii przy tym składniku jest niskie.
Nie ma przeciwwskazań do łączenia tert butanolu z innymi składnikami. Jako rozpuszczalnik dobrze łączy się z różnymi substancjami aktywnymi i umożliwia im działanie. Niekiedy zaleca się unikania stosowania kosmetyków z alkoholem w połączeniu z kwasami AHA i BHA i substancjami złuszczającymi, bo mogą wywoływać przesuszanie i podrażnienie skóry.
Mimo że tert butanol jest uznawany za bezpieczny składnik kosmetyków, może wysuszać skórę. Niekiedy działa drażniąco, szczególnie na skórę wrażliwą, powodując zaczerwienienia, szorstkość i spękania. Rzadko wywołuje reakcje alergiczne.
W przypadku produktów do włosów może je wysuszać. W szczególności wydaje się niewłaściwy dla włosów rozjaśnianych i zniszczonych, a także delikatnych i cienkich.
Tert butanol występuje naturalnie w gujawie pospolitej, ciecierzycy, manioku, w piwie i niektórych napojach alkoholowych. Komercyjnie jest jednak pozyskiwany w sposób syntetyczny. Nie ma wystarczających informacji na temat wpływu tert butanolu na środowisko naturalne.