KWC LogobyWIZAŻ logo

Ceteth-20 właściwości i zastosowanie

Alkohol cetylowy oksyetylenowany 20 molami tlenku etylenu

PEG-20 Cetyl Ether, PEG-20 Hexadecyl Ether, Polyethylene Glycol 1000 Cetyl Ether, Polyoxyethylene (20) Cetyl Ether

Ceteth 20 (alkohol cetylowy) – właściwości

Alkohol cetylowy, a dokładniej alkohol cetylowy oksyetylenowany 20 molami tlenku etylu (Ceteth-20), to substancja myjąca, która usuwa zanieczyszczenia z powierzchni skóry i włosów. Pełni także rolę emulgatora i stabilizatora w kosmetykach. Można go spotkać nie tylko w detergentach, ale także we wszelkiego rodzaju kremach, balsamach i odżywkach.

Spis treści:

  • Alkohol cetylowy – właściwości
  • Alkohol cetylowy – zastosowanie
  • W jakich kosmetykach można znaleźć alkohol cetylowy?
  • Ceteth-20 – czy jest szkodliwy dla organizmu?
  • Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć alkoholu cetylowego?
  • Efekty uboczne stosowania alkoholu cetylowego
  • Ceteth-20 – czy jest to składnik pochodzenia naturalnego?

Alkohol cetylowy – właściwości

Ceteth-20 to substancja, która dla uproszczenia określana będzie poniżej alkoholem cetylowym. Należy ją jednak wyodrębnić od pozostałych składników kosmetycznych z tej samej grupy, które różnią się od siebie liczbą moli tlenku etylenu (Ceteth-2, Ceteth-10).

Alkohol cetylowy to ciało stałe, które dobrze rozpuszcza się w wodzie, a słabiej w oleju. Jest hydrofilowy, czyli wodolubny. Pozostaje stabilny w kwaśnym pH, ale w silnie alkalicznym środowisku ulega rozpadowi (hydrolizie). Jest kompatybilny z twardą wodą, która zawiera głównie jony wapnia i magnezu.

Ceteth-20 to niejonowa substancja powierzchniowo czynna powstała z połączenia glikolu polietylenowego i alkoholu cetylowego. Ten drugi natomiast otrzymuje się na drodze redukcji wodorem kwasu palmitynowego, który jest jednym z najczęściej występujących w przyrodzie kwasów tłuszczowych. Można go znaleźć między innymi w oleju palmowym i kokosowym, a także w łoju, czyli tłuszczu zwierzęcym.

Alkohol cetylowy w kosmetykach pełni rolę emulgatora O/W (olej w wodzie), a także wpływa na stabilność i jakość piany w połączeniu z anionowymi surfaktantami.

Alkohol cetylowy – zastosowanie

Składnik ten pełni głównie rolę oczyszczającą, dlatego wspomaga działanie detergentów w produktach myjących. Ułatwia rozprowadzanie kosmetyku na włosach i skórze, ponieważ ogranicza tarcie podczas aplikacji. Zmniejsza także tłustość i lepkość kremu, żelu lub balsamu. Jest emulgatorem – pozwala łączyć składniki tłuszczowe z roztworami wodnymi. Spełnia funkcję modyfikatora reologii, czyli poprawia konsystencję w preparatach myjących dzięki tworzeniu tzw. mieszanych miceli. Działa ponadto jako solubilizator, co oznacza, że umożliwia stworzenie roztworu z użyciem substancji trudno rozpuszczalnych w wodzie, takich jak kompozycje zapachowe czy wyciągi roślinne.

Ceteth-20 jest środkiem powierzchniowo czynnym (surfaktantem), to znaczy, że ma zdolność adsorbowania się w miejscu zetknięcia się roztworu z fazą gazową, ciekłą lub stałą, dzięki czemu obniża napięcie powierzchniowe. Ta właściwość alkoholu cetylowego sprawia, że jest cennym składnikiem kosmetyków myjących oraz skutecznym emulgatorem.

W jakich kosmetykach można znaleźć alkohol cetylowy?

Alkohol cetylowy jest przede wszystkim składnikiem kosmetyków, które mają za zadanie oczyścić powierzchnię skóry i włosów. Jest dodawany również dla poprawy lub utrzymania konsystencji produktu, dlatego można go znaleźć w wielu kremach i balsamach do codziennej pielęgnacji. Ceteth-20 jest składnikiem między innymi:

  • kremów nawilżających,
  • żeli pod prysznic,
  • płynów do kąpieli,
  • peelingów,
  • balsamów do opalania,
  • serów przeciwzmarszczkowych,
  • kremów do dłoni i stóp,
  • produktów do stylizacji włosów,
  • szamponach i odżywkach do włosów,
  • produktów dla dzieci,
  • kremów na trądzik.

Alkohol cetylowy jest również komponentem kosmetyków do makijażu, takich jak płynny róż lub rozświetlacz oraz błyszczyk do ust i tusz do rzęs.

Ceteth-20 – czy jest szkodliwy dla organizmu?

Wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa stosowania alkoholu cetylowego wynikają z potencjalnej zawartości dioksanu w środkach pianotwórczych i detergentach, między innymi tych, które mają w nazwie człon PEG (czyli glikol polietylenowy). Dioksan może być przyczyną podrażnień oczu i błon śluzowych nosa, a także podejrzewa się, że jest rakotwórczy. Czasem nie da się uniknąć jego śladowej ilości w kosmetykach, nawet przy zachowaniu odpowiednich standardów produkcji i zastosowaniu się do odgórnych regulacji. Z badań przeprowadzonych nad tą substancją wynika jednak, że w ilości mniejszej niż 10 ppm nie działa szkodliwie na organizm człowieka. Dioksan jest ponadto cieczą lotną, więc łatwo jest się go pozbyć w procesie produkcji, a jeśli już dostanie się do kosmetyku, szybko wyparowuje z powierzchni skóry.

Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć alkoholu cetylowego?

Nie ma informacji na temat szkodliwych połączeń alkoholu cetylowego z innymi składnikami kosmetyków.

Efekty uboczne stosowania alkoholu cetylowego

Ceteth-20 to substancja bezpieczna, nietoksyczna, dopuszczona do stosowania jako składnik kosmetyków. Ma niski potencjał alergizujący. Nie działa komedogennie, czyli nie zapycha porów. Powinny uważać na niego osoby z cerą szczególnie wrażliwą, ponieważ może ją podrażniać. Przed zastosowaniem kosmetyku warto wykonać próbę na niewielkim obszarze skóry, żeby upewnić się, że nie wywołuje uczulenia lub innych niepożądanych efektów.

Ceteth-20 – czy jest to składnik pochodzenia naturalnego?

Alkohol cetylowy jest substancją organiczną, ale proces produkcji dla celów kosmetycznych ma charakter syntetyczny. Ceteth-20 może być składnikiem pochodzenia roślinnego, ponieważ kwas palmitynowy, z którego uzyskuje się alkohol cetylowy, znajduje się w oleju palmowym lub kokosowym, a także zwierzęcego – źródłem tego składnika są także tłuszcze zwierzęce.

Ceteth-20 jest łatwo biodegradowalny i nie kumuluje się w środowisku naturalnym. Trzeba jednak mieć na uwadze, że glikol polietylenowy używany w produkcji tego składnika może pochodzić z procesu rafinacji ropy naftowej. Jako że źródłem kwasu palmitynowego jest olej palmowy, warto upewnić się, że kosmetyk posiada odpowiednie certyfikaty i jego produkcja nie wpłynęła negatywnie na ekosystem w związku z wycinką lasów tropikalnych.

Bezpieczeństwo i ostrzeżenia

Składnik może działać drażniąco na skórę i wydzielać szkodliwy dioksan. Nie powinien być stosowany na okolice oczu i ust, do higieny jamy ustnej, w kosmetykach dla dzieci i kobiet w ciąży i nie należy go nakładać na uszkodzoną skórę.

Typ składnika

  • Substancja pochodzenia naturalnego
  • Substancja pochodzenia zwierzęcego
  • Substancja półsyntetyczna
  • Substancja roślinna
  • Substancja różnego pochodzenia

Funkcja w kosmetyku

  • Emulgator, emulsyfikator
  • Solubilizator
  • Substancja myjąca, detergent, surfaktant, tensyd
  • Substancja pomocnicza
  • Substancja powierzchniowo czynna

Komedogenny

1
Słabsze działanieSilne działanie

Alergenne

2
Słabsze działanieSilne działanie

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie

Najpopularniejsze produkty z Ceteth-20

Jakiekolwiek aktywności, w szczególności: pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie, lub inne wykorzystywanie treści, danych lub informacji dostępnych w ramach niniejszego serwisu oraz wszystkich jego podstron, w szczególności w celu ich eksploracji, zmierzającej dotworzenia, rozwoju, modyfikacji i szkolenia systemów uczenia maszynowego, algorytmów lub sztucznej inteligencji jest zabronione oraz wymaga uprzedniej, jednoznacznie wyrażonej zgody administratora serwisu – Burda Media Polska sp. z o.o. Obowiązek uzyskania wyraźnej i jednoznacznej zgody wymagany jest bez względu sposób pobierania, zwielokrotniania, przechowywania lub innego wykorzystywania treści, danych lub informacji dostępnych w ramach niniejszego serwisu oraz wszystkich jego podstron, jak również bez względu na charakter tych treści, danych i informacji.
Powyższe nie dotyczy wyłącznie przypadków wykorzystywania treści, danych i informacji w celu umożliwienia i ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz umożliwienia pozycjonowania stron internetowych zawierających serwisy internetowe w ramach indeksowania wyników wyszukiwania wyszukiwarek internetowych
Więcej informacji znajdziesz tutaj.