KWC LogobyWIZAŻ logo

Zea Mays Starch właściwości i zastosowanie

Skrobia kukurydziana

Corn Starch, Maydis Amylum Starch, Zea Mays (Corn) Starch, Zea Mays Modified Starch

Skrobia kukurydziana - właściwości, zastosowanie w kosmetykach

Skrobia kukurydziana, inaczej mazeina, jest znanym dodatkiem do żywności. Może zaskoczyć jej obecność w składzie kosmetyków. Należy szukać jej pod nazwą: Zea Mays (Corn) Starch. Jakie właściwości i działanie posiada zatem skrobia kukurydziana?

Spis treści:

  • Właściwości skrobi kukurydzianej
  • Zastosowanie skrobi kukurydzianej w kosmetykach
  • W jakich kosmetykach można znaleźć skrobię kukurydzianą?
  • Domowe kosmetyki z zastosowaniem skrobi kukurydzianej
  • Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć skrobi kukurydzianej?
  • Czy skrobia kukurydziana jest składnikiem pochodzenia naturalnego?
  • Efekty uboczne stosowania skrobi kukurydzianej
  • Skrobia kukurydziana a środowisko – czy jest to ekologiczny składnik kosmetyków?

Właściwości skrobi kukurydzianej

Skrobia kukurydziana często bywa mylona z mąką kukurydzianą, podczas gdy istnieje między nimi kilka istotnych różnic. Mąka kukurydziana to żółty proszek otrzymywany przez zmielenie ziaren tej rośliny. Mazeina natomiast posiada barwę białą i wytwarzana jest ze skrobiowej części ziarna (bielma). Pozbawiona jest smaku, a także zapachu. Skrobia w kontekście chemicznym to polisacharyd roślinny zbudowany z dwóch innych wielocukrów (amylozy oraz amylopektyny). W układzie pokarmowym jest ona rozkładana do pojedynczych cząsteczek glukozy.

Rola skrobi kukurydzianej w kosmetykach:

  • funkcja ścierająca,
  • absorbent,
  • funkcja przeciwzbrylająca,
  • ochrona skóry,
  • modyfikator reologii (poprawa lepkości).

Zastosowanie skrobi kukurydzianej w kosmetykach

Dzięki właściwościom absorbującym skrobia kukurydziana stała się popularnym składnikiem kosmetyków, od których oczekiwane jest właśnie to działanie. Pochłania sebum z powierzchni skóry, odświeża wygląd przetłuszczonych włosów, sprawdza się także przy problemach z potliwością. Dodatkowo skrobia neutralizuje przykre zapachy. Jest to naturalny dezodorant. Skrobia kukurydziana zmniejsza podrażnienia skóry. Często występuje jako składnik zasypek łagodzących przeznaczonych dla dzieci. Sprawdzi się także w pielęgnacji cer tłustych i problematycznych. Matowi i odświeża skórę. Skrobia kukurydziana występuje nie tylko w kosmetykach w formie pudru, ale także w kremach, aerozolach czy peelingach oraz produktach myjących. Jest doskonałym zagęstnikiem, nadaje gotowym preparatom odpowiednią konsystencję i poprawia właściwości aplikacyjne. Postać proszku umożliwia zastosowanie mazeiny jako delikatnej substancji złuszczającej dla wrażliwej skóry twarzy.

W jakich kosmetykach można znaleźć skrobię kukurydzianą?

Na drogeryjnych półkach można znaleźć całą gamę produktów zawierających tę niepozorną substancję, kojarzoną zazwyczaj z gotowaniem. Znajdują się między nimi produkty myjące, pielęgnujące oraz poprawiające wygląd.

Skrobia kukurydziana jest składnikiem:

  • łagodnych peelingów (głównie enzymatycznych),
  • żeli do mycia twarzy,
  • zasypek dla dzieci,
  • pudrów i podkładów,
  • kremów matujących,
  • maseczek i lotionów do twarzy,
  • suchych szamponów,
  • naturalnych dezodorantów,
  • baz pod makijaż,
  • zamienników mydeł – tzw. syndetów.

W przypadku podrażnionej i problematycznej skóry warto szukać produktów zawierających skrobię kukurydzianą. Składnik ten poradzi sobie z nadmiernym świeceniem się cery. Należy pamiętać, że nadprodukcja sebum jest jedną z głównych przyczyn występowania trądziku.

Domowe kosmetyki z zastosowaniem skrobi kukurydzianej

Coraz częściej spotkać się można z filozofią „zero waste”, która zakłada ograniczenie konsumpcji. Zgodnie z jej założeniem, gdy akurat zabrakło odpowiedniego produktu kosmetycznego, ratunku można szukać w kuchennej szafce.

Skrobia kukurydziana wmasowana w skórę zastąpi dezodorant lub odświeżacz do stóp. Pochłonie wilgoć oraz nieprzyjemne zapachy. Odrobina skrobi kukurydzianej poradzi sobie także z przetłuszczonymi włosami. Odbije je od nasady i wydłuży czas do następnego mycia, jeśli akurat nie ma na to czasu. W przypadku ciemnych włosów można zastosować dodatek naturalnego kakao, aby uniknąć efektu zbielenia kosmków. Pasta ze skrobi kukurydzianej jest także remedium na podrażnienia posłoneczne lub po ukąszeniach owadów. Wystarczy rozmieszać ją z wodą do uzyskania konsystencji gęstej papki i nałożyć na skórę na około 10 minut. Dodatek skrobi kukurydzianej do lakieru do paznokci nada mu matowy efekt, nie zmieniając przy tym barwy. Domowym sposobem można odmienić stary kosmetyk w nowy.

Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć skrobi kukurydzianej?

Nie ma informacji na temat negatywnego wpływu dodatku skrobi kukurydzianej do kosmetyków oraz interakcji z innymi składnikami. Zazwyczaj surowiec ten poprawia gęstość preparatu i przeciwdziała zbrylaniu, które powodowane jest przez wilgoć z otoczenia. To ważne działanie, ponieważ większość produktów pielęgnacyjnych stoi w łazience, gdzie panują niekorzystne dla nich warunki. Mazeina zagwarantuje, że kosmetyki pozostaną w niezmienionej formie do końca użytkowania. Warto pamiętać, że skrobia kukurydziana, jak i każda inna, ma ograniczony okres przydatności. Zawsze należy kierować się datą ważności wskazaną przez producenta na opakowaniu.

Czy skrobia kukurydziana jest składnikiem pochodzenia naturalnego?

Tak, jest to naturalny składnik.

Efekty uboczne stosowania skrobi kukurydzianej

Skrobia kukurydziana jest cukrem, dlatego, pod warunkiem, że surowiec jest czysty, nie może być alergenem. To naturalny i delikatny składnik polecany nawet w przypadku pielęgnacji wrażliwej skóry niemowląt. Dobra wiadomość dla osób cierpiących na nietolerancję glutenu (celiakię) – skrobia kukurydziana nie zawiera glutenu. Podsumowując, jest to pełen zalet, bezpieczny dodatek zarówno do żywności, jak i kosmetyków.

Skrobia kukurydziana a środowisko – czy jest to ekologiczny składnik kosmetyków?

Skrobia pozyskiwana z kukurydzy to bez wątpienia bezpieczny dla środowiska produkt. Jest pozyskiwana w zgodzie z naturą i całkowicie biodegradowalna. Nawet kiedy nie nadaje się ona do użytku, jej utylizacja nie powoduje produkcji odpadów. W tym kontekście warto zwracać uwagę na skład kosmetyków oraz metody wytwarzania i pozyskiwania surowców.

Bezpieczeństwo i ostrzeżenia

Składnik może pochodzić z genetycznie modyfikowanych organizmów- GMO.

Typ składnika

  • Substancja roślinna

Funkcja w kosmetyku

  • Adsorbent, pochłaniacz wilgoci
  • Lepiszcze
  • Substancja kondycjonująca
  • Substancja ochronna
  • Substancja wypełniająca
  • Zagęstnik

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie

Najpopularniejsze produkty z Zea Mays Starch

Jakiekolwiek aktywności, w szczególności: pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie, lub inne wykorzystywanie treści, danych lub informacji dostępnych w ramach niniejszego serwisu oraz wszystkich jego podstron, w szczególności w celu ich eksploracji, zmierzającej dotworzenia, rozwoju, modyfikacji i szkolenia systemów uczenia maszynowego, algorytmów lub sztucznej inteligencji jest zabronione oraz wymaga uprzedniej, jednoznacznie wyrażonej zgody administratora serwisu – Burda Media Polska sp. z o.o. Obowiązek uzyskania wyraźnej i jednoznacznej zgody wymagany jest bez względu sposób pobierania, zwielokrotniania, przechowywania lub innego wykorzystywania treści, danych lub informacji dostępnych w ramach niniejszego serwisu oraz wszystkich jego podstron, jak również bez względu na charakter tych treści, danych i informacji.
Powyższe nie dotyczy wyłącznie przypadków wykorzystywania treści, danych i informacji w celu umożliwienia i ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz umożliwienia pozycjonowania stron internetowych zawierających serwisy internetowe w ramach indeksowania wyników wyszukiwania wyszukiwarek internetowych
Więcej informacji znajdziesz tutaj.