Chlorek wapnia (Calcium chloride) ma zastosowanie w kosmetyce, medycynie, fizykoterapii i przemyśle spożywczym. Reguluje kwasowość i lepkość w produkcie, a także pełni funkcję substancji wiążącej. Ponieważ dobrze rozpuszcza się w wodzie i jest dobrym źródłem jonów wapnia, wykorzystuje się go w jonoforezie lub sonoforezie.
Spis treści:
Chlorek wapnia jest nieorganicznym związkiem chemicznym z grupy chlorków, solą kwasu solnego i wapnia. Otrzymuje się go jako efekt uboczny produkcji węglanu sodu (metoda Solvaya). Występuje w postaci bezwonnego, białego proszku lub bezbarwnych kryształów. Jest substancją silnie higroskopijną, co oznacza, że ma dużą zdolność pochłaniania wilgoci. Doskonale rozpuszcza się w wodzie i etanolu. W przemyśle spożywczym występuje pod nazwą E509 i pełni funkcję regulatora kwasowości oraz środka wiążącego. Te same właściwości sprawiają, że jest cennym składnikiem kosmetyków, zwłaszcza że działa także m.in. przeciwzapalnie i łagodząco.
Występuje w formie bezwodnej lub hydratu (inaczej wodzianu), który zawiera cząsteczki wody wbudowane w sieć krystaliczną. Uwodniony związek może mieć formę monohydratu, dihydratu itd., w zależności od liczby cząsteczek wody. Najczęściej spotyka się chlorek wapnia dwuwodny. Z łatwością można go kupić w sklepie chemicznym lub spożywczym. W zależności od uwodnienia chlorek wapnia będzie miał nieco inne właściwości fizyczne, np. temperaturę topnienia czy masę, na co trzeba zwrócić uwagę na przykład w trakcie odmierzania substancji podczas domowej produkcji.
Składnik ten wpływa na konsystencję produktu i inne jego właściwości fizyczne, a ponadto pielęgnuję skórę, zwłaszcza tłustą, mieszaną i naczynkową oraz borykającą się z problemem trądziku lub innych niedoskonałości. Chlorek wapnia w kosmetykach:
Ponieważ chlorek wapnia jest związkiem przeciwzapalnym i kojącym, łagodzi m.in. objawy trądziku różowatego, problemy naczynkowe i alergie, a także zmniejsza obrzęki i rumień oraz wyrównuje koloryt skóry. Wykorzystuje się go w jonoforezie, czyli terapii jonowej, która ma zastosowanie w leczeniu dermatologicznym i niwelowaniu różnych problemów skóry, np. jej zwiotczenia, zmarszczek, nadmiernego pocenia się czy rozszerzonych naczynek.
Jako że chlorek wapnia pełni rolę lepiszcza, stabilizatora i regulatora kwasowości, może znaleźć się w kosmetykach każdego rodzaju. Wiąże składniki produktów do higieny osobistej i codziennej pielęgnacji skóry. Może być elementem wyrobów przeznaczonych do cery tłustej, mieszanej i naczynkowej. Ponieważ pochłania wilgoć, często można spotkać go w kosmetykach mających na celu ochronę przed nadmiernym poceniem się. Nazwa Calcium chloride występuje m.in. na etykietach:
Przede wszystkim jednak jako składnik pielęgnujący chlorek wapnia stosuje się w zabiegach jonoforezy.
Jonoforeza, inaczej terapia jonowa, polega na wprowadzeniu do głębszych warstw skóry substancji aktywnych siłą prądu galwanicznego (stałego). Zabieg ten najczęściej przeprowadza się w gabinetach kosmetycznych, ale można go też wykonać samodzielnie, w domowym zaciszu, jeśli posiada się przeznaczone do tego urządzenie. Jonoforeza kosmetyczna pomaga pozbyć się między innymi:
Do wykonania tego zabiegu wykorzystuje się związki, które ulegają dysocjacji elektrolitycznej, czyli rozpadowi na jony, na przykład chlorek wapnia, jodek potasu, kwas askorbinowy czy sodę oczyszczoną.
Nie ma informacji na temat niekorzystnego lub szkodliwego połączenia chlorku wapnia z innymi składnikami kosmetycznymi. Związek ten wchodzi natomiast w różne interakcje, jeśli stosuje się go doustnie, a czasami także w innych gałęziach przemysłu, np. w ogrodnictwie.
Chlorek wapnia jest bezpiecznym, nietoksycznym, dopuszczonym do stosowania w kosmetykach składnikiem. W czystej formie jest środkiem podrażniającym skórę, więc trzeba zachować ostrożność podczas samodzielnych eksperymentów z tym składnikiem. Kosmetyki z chlorkiem wapnia mogą w rzadkich przypadkach wywołać reakcję alergiczną, która objawia się pokrzywką, swędzeniem i zaczerwienieniem skóry. Przed pierwszym użyciem danego produktu należy wykonać próbę uczuleniową na małym fragmencie skóry, żeby upewnić się, że chlorek wapnia zawarty w kosmetyku nie spowoduje niepożądanej reakcji.
Jonoforeza, do której często wykorzystuje się chlorek wapnia, sama w sobie może wywołać nieprzyjemne skutki, takie jak pieczenie, zaczerwienienie i podrażnienie skóry w miejscu, w którym były umieszczone elektrody.
Chlorek wapnia bardzo rzadko występuje w naturze w postaci osadu minerałów o nazwie sinjari i antarcticite. W produkcji masowej jest otrzymywany jako produkt uboczny produkcji węglanu sodu. Jest nieorganicznym związkiem syntetycznym. Nie zawiera składników pochodzenia zwierzęcego, więc jest odpowiedni dla wegan. Nie stwierdzono, żeby chlorek wapnia miał szkodliwy wpływ na środowisko naturalne.