Ekstrakt z róży damasceńskiej pozyskiwany jest z płatków róż, które zbiera się o świcie i w ciągu kilku godzin poddaje ekstrakcji. Roślina ta pochodzi z Bliskiego Wschodu, a jej nazwa nawiązuje do Damaszku – stolicy Syrii. Wyciąg słynie z właściwości nawilżających, odżywiających i przeciwutleniających. Sprawia, że skóra wygląda świeżo, młodzieńczo i zdrowo. Dzięki swoim dobroczynnym właściwościom zyskał dużą popularność w branży kosmetycznej.
Spis treści:
Ekstrakt z róży damasceńskiej ma właściwości:
Ekstrakt z róży damasceńskiej działa jak adaptogen, co oznacza, że chroni skórę przed negatywnymi skutkami stresu. W ten sposób zapobiega zaburzeniom pigmentacji. Dodatkowo skóra nie będzie matowa, szara i zmęczona.
Prezentowany składnik zawiera dużo związków fenolowych, którym zawdzięcza silne właściwości antyoksydacyjne. W ten sposób chroni skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Dodatkowo znajduje się w nim sporo flawonoidów, dlatego pobudza mikrokrążenie i wzmacnia naczynka krwionośne. Taki ekstrakt nie tylko łagodzi podrażnienia i minimalizuje zaczerwienienia, lecz także intensywnie nawilża i wygładza skórę. Dermatolodzy podkreślają, że wyciąg z róży damasceńskiej redukuje zmarszczki i przebarwienia. Przywraca skórze blask, a jednocześnie chroni przed jej przedwczesnym starzeniem. Warto również wspomnieć o zapachu różanym, który wspaniale uspokaja i poprawia nastrój.
Taka mieszanka składników odżywczych zawarta w ekstrakcie z róży damasceńskiej przywraca skórze jędrność i elastyczność. Skutecznie walczy z wolnymi rodnikami, dzięki czemu hamuje proces starzenia skóry. Ponadto witamina C zmniejsza widoczność porów, rozjaśnia cerę i poprawia jej koloryt. Ekstrakt różany redukuje widoczne oznaki zmęczenia, dzięki czemu skóra momentalnie wygląda na promienną, świeżą i wypoczętą.
Wyciąg z róż sprawdzi się doskonale w przypadku skóry dojrzałej, suchej i wrażliwej. Polecany jest również osobom z cerą zmęczoną, naczyniową, a nawet trądzikową. Dużą popularnością cieszy się maska z ekstraktem z róży. Przed jej nałożeniem należy dokładnie oczyścić i wysuszyć skórę. Następnie nakładamy ją na twarz i czekamy 20 minut. Na koniec dokładnie zmywamy ją ciepłą wodą.
Jako delikatny środek ściągający i antyseptyczny pomaga skutecznie oczyścić skórę i zapobiega wypryskom. Swoje właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające zawdzięcza wyjątkowej kombinacji:
Aby wzbogacić swój kosmetyk, można dodać ekstrakt z róży do ulubionego toniku, kremu, odżywki lub szamponu. Na każde 50 g produktu powinno przypadać 2,5 g ekstraktu. Aby nie stracił swoich właściwości, należy go przechowywać w temperaturze pokojowej, w ciemnym i suchym miejscu.
Róża damasceńska (ekstrakt) występuje przede wszystkim w:
Składniki:
Na początek należy zanurzyć płatki róż w letniej wodzie, aby pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń. Wrzucamy je do dużego garnka, a następnie nalewamy wodę (destylowaną lub filtrowaną) tak, aby je przykryć. Najprawdopodobniej wystarczy 1,5 szklanki. Stawiamy garnek na średnim ogniu, a kiedy woda zacznie wrzeć, przykrywamy go i zmniejszamy ogień. Gotujemy przez 15–30 minut lub do momentu, w którym płatki staną się bladoróżowe. Wyłączamy palnik, nie zdejmujemy pokrywki i czekamy, aż mikstura całkowicie ostygnie.
Można przecedzić mieszankę przez sitko, a następnie wyrzucić płatki. Na koniec przelewamy wodę różaną do słoika lub butelki z atomizerem. Można ją przechowywać w lodówce przez miesiąc, natomiast w szafce łazienkowej maksymalnie tydzień.
Ekstrakt z róży jest bardziej skoncentrowany niż woda różana, zazwyczaj stosuje się tutaj proporcje 1:5. To oznacza, że na 1 ml ekstraktu przypada 5 ml wody różanej. To popularny składnik domowych produktów. Można go dodać do balsamu, maski na twarz, szamponu lub płukanki do włosów. Sprawdzi się również doskonale jako chłodząca mgiełka po opalaniu. Można zrobić z niej nawilżający tonik do twarzy. W tym celu należy wymieszać ją z wodą destylowaną.
Składniki:
Płatki róż należy moczyć przez godzinę, a potem rozgnieść w moździerzu lub misce. Następnie dodaje się do nich miód i jogurt naturalny. Miksturę nakładamy na twarz i pozostawiamy na 10–15 minut, a później dokładnie spłukujemy letnią wodą. W przypadku tłustej skóry warto dodać odrobinę soku z cytryny. Dzięki temu odświeży skórę i zmniejszy przetłuszczanie się.
Brak informacji dotyczących interakcji wyciągu z róży damasceńskiej z innymi składnikami kosmetycznymi.
Róża damasceńska to gatunek hybrydowy, który najprawdopodobniej wywodzi się z róży galijskiej i fenickiej. Zebrane płatki poddawane są ekstrakcji rozpuszczalnikowej. Wyciąg jest surowcem naturalnym, dlatego stosuje się go w kosmetykach ekologicznych.
Dotychczasowe badania nie wykazały, aby ekstrakt z róży damasceńskiej szkodził naturze. Producenci podkreślają, że do jego wytworzenia nie potrzebują żadnej chemii. Pozyskiwany jest w sposób zrównoważony, dlatego można go stosować bez obaw o środowisko naturalne.
Należy podkreślić, że naturalne ekstrakty często uczulają. Jeśli podczas stosowania pojawi się zaczerwienienie, wysypka, swędzenie, szczypanie lub pieczenie, należy skontaktować się z dermatologiem Aby zmniejszyć ryzyko reakcji alergicznej, producenci zazwyczaj stosują stężenie 0,5–5% w kosmetykach.