Jednym z najbardziej znanych napojów ludzkości jest kawa. Kofeina stanowi jej składnik, który działa na organizm pobudzająco. Jakie zastosowanie ma kofeina w kosmetykach?
Spis treści:
Kofeina (INCI: caffeine) to alkaloid purynowy – substancja organiczna pochodzenia roślinnego. Najpopularniejszym jej źródłem jest kawowiec – kofeina znajduje się w jego liściach i ziarnach. Kofeina zawarta jest również w innych roślinach, wówczas występuje też pod innymi nazwami. Alkaloid pozyskany z herbaty nosi nazwę teina, natomiast z guarany – guaranina. Na organizm ludzki kofeina działa stymulująco, ale efekt ten osłabia się w miarę regularnego jej przyjmowania. Mówimy wówczas o zjawisku tachyfilaksji, czyli redukcji odpowiedzi biologicznej organizmu na stymulant.
Kofeina w czystej postaci ma formę kryształków lub białego proszku. Jest bezzapachowa, natomiast charakteryzuje się gorzkim smakiem. W kosmetyce wykorzystuje się surowiec pozyskiwany na drodze dekofeinizacji materiału roślinnego. Można go pozyskać za pomocą syntezy chemicznej, ale ta metoda nie jest często praktykowana.
Kofeina przyjmowana doustnie jest substancją psychoaktywną, tzw. stymulantem. Pobudza ośrodkowy układ nerwowy, usuwając zmęczenie. Spożywana w niewielkich ilościach, poprawia koncentrację. Po spożyciu kawy wzrasta ciśnienie tętnicze krwi – to daje efekt przyspieszenia metabolizmu i zwiększenia wydolności organizmu. Komórki są lepiej dotlenione, a to ma wpływ na wygląd skóry. Kofeinę stosuje się, by zniwelować cienie pod oczami, ponieważ substancja ta zdecydowanie poprawia mikrokrążenie.
Jak działa czysta kofeina nakładana na skórę w formie kosmetyku? W recepturach określana jest jako składnik aktywny – możemy zatem spodziewać się po kofeinie różnorodnego działania w komórkach skóry. Substancja ta została uznana za silny antyoksydant. Oznacza to, że spowalnia procesy starzenia, aktywnie zwalczając wolne rodniki. Chroni przed fotostarzeniem się skóry wystawionej na działanie promieniowania UV. Hamuje proces rozpadu witaminy C, co pośrednio wpływa na stan skóry, bo jak wiemy, kwas askorbinowy wygładza zmarszczki i zapobiega powstawaniu nowych.
Ekstrakt kawowy ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Można go zatem stosować do leczenia istniejących zmian trądzikowych na skórze. Działanie kofeiny pozwala neutralizować bakterie odpowiedzialne za powstawanie stanów zapalnych.
Przyspieszenie procesów metabolicznych, które powoduje kofeina, korzystnie wpływa na stan skóry. Wydajniejsze oczyszczanie organizmu z toksyn to remedium na zmęczoną cerę o szarym odcieniu.
Kofeinę badano pod kątem jej wpływu na gospodarkę hormonalną człowieka. Ustalono, że istnieje prawdopodobieństwo stymulacji biochemicznych przemian testosteronu za pomocą tej substancji. Oznacza to, że możliwe jest leczenia łysienia androgenowego u mężczyzn za pomocą preparatów z kofeiną.
Działanie kofeiny spożywanej w kawie jest dobrze znane – podnosi ciśnienie tętnicze i mocno stymuluje organizm. Jak wiemy, nie każdy może spożywać kawę z wysoką zawartością kofeiny, a niektórym jest ona całkowicie zabroniona. Czy kofeina nakładana na skórę w formie kosmetyku będzie mieć takie samo działanie?
Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba zdać sobie sprawę, że zawartość kofeiny w kosmetykach jest znacznie niższa niż dawka, którą przyjmujemy, pijąc espresso. Mimo to osoby o cerze naczynkowej i wrażliwej nie powinny stosować kosmetyków z kofeiną. Substancja ta, pobudzając krążenie, może spowodować nieestetyczny rumień. Nie zaleca się stosowania kosmetyków z kofeiną kobietom ciężarnym. Jest to ostrzeżenie, które dotyczy potencjalnego ryzyka wystąpienia podrażnień.
Amerykańska Agencja FDA i panel ekspertów CIR są zgodni co do tego, że kofeina jest składnikiem bezpiecznym – zarówno do spożycia, jak i nakładania na skórę. Nie wywołuje reakcji alergicznych. Potencjalną szkodliwość wykazano wyłącznie w sytuacji, gdy kofeina w czystej postaci zostanie połknięta przez człowieka.
Właściwości alkaloidu pozyskiwanego z kawy sprawiają, że jest on coraz częściej wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym. Trend na kosmetyki naturalne i organiczne jest obecnie bardzo silny. Producenci komponują składy z surowców pochodzenia naturalnego, roślinnego. Receptury wegańskie i ekologiczne to coś, czego obecnie szukamy na półkach drogerii.
Kosmetyki, w których składzie możemy znaleźć kofeinę, to:
Naturalna kofeina jest składnikiem, który w kosmetyce funkcjonuje stosunkowo krótko. Wciąż trwają badania nad jej działaniem i wciąż odkrywa się jej nowe właściwości.
W sprzedaży znajdziemy peelingi kawowe, które przygotowuje się na bazie mielonych ziaren. Tego typu produkt można przygotować samodzielnie. Co więcej, jest to pielęgnacja w duchu zero waste, ponieważ do przygotowania peelingu wykorzystuje się fusy z kawy już zaparzonej. Wystarczy zmieszać je z odrobiną żelu pod prysznic i masować skórę powstałą papką. Zabieg poprawia ukrwienie skóry i pozostawia ją idealnie gładką.
Mieloną kawę można wykorzystać do przygotowania maseczki odmładzającej. Zmieszanie kawy z jogurtem naturalnym wystarczy, by uzyskać efekt odżywienia i odświeżenia cery. Taki kosmetyk warto nałożyć również na cienie pod oczami. Kofeina zawarta w maseczce przenika przez skórę. Dodatkowym efektem zastosowania takiego kosmetyku jest nadanie skórze lekko brązowego odcienia, przypominającego naturalną opaleniznę.
Kofeina nie jest wskazana w dużych stężeniach w kosmetykach do ciała dla kobiet w ciąży.