Wąkrota azjatycka (Centella asiatica) to szeroko rozpowszechniona roślina o cennych właściwościach regenerujących i przeciwzapalnych. Możemy spotkać ją w kosmetykach pod skróconą nazwą CICA, a także gotu kola. Ze względu na znakomite działanie prozdrowotne, wąkrotka azjatycka jest wykorzystywana w celach medycznych od tysięcy lat m.in. w Chinach czy Indiach. Jest znana ze swojej długowieczności. W kosmetykach wykorzystuje się nadziemną część tej rośliny, którą następnie poddaje się rozdrobnieniu oraz suszeniu. Sproszkowane ekstrakty wodne lub alkoholowe są najczęściej stosowaną formą wąkrotki azjatyckiej w recepturze kosmetycznej. Centella asiatica – jak sama nazwa wskazuje – jest ziołem uprawianym głównie w Azji. Składnik do stosowania miejscowego został rozpowszechniony w głównej mierze przez kosmetyki koreańskie.
Spis treści:
Dobroczynny wpływ wąkroty azjatyckiej dla skóry był przedmiotem wielokrotnych badań naukowych na przestrzeni lat. Wiele z nich wykazało, iż związek wykazuje szereg pozytywnych efektów dermatologicznych. Ważnym składnikiem aktywnym występującym w ekstrakcie z Centella asiatica jest madekasozyd pełniący funkcje antyoksydacyjne. Oznacza to, że zapobiega on utlenianiu istotnych i cennych substancji zawartych w kosmetykach. Wykazano również, że wyciąg z wąkroty azjatyckiej jest bogatym źródłem aminokwasów, odpowiedzialnych za łagodzenie zmian skórnych w przypadku podrażnienia. W ten sposób skóra uzyskuje odpowiednie nawilżenie.
Przy tym istnieje szereg dowodów naukowych na to, że wąkrotka azjatycka może pomagać w odbudowie skóry w przypadku oparzeń posłonecznych i minimalizować niektóre z ich widocznych skutków. Ze względu na działanie antyoksydacyjne wyciągowi z wąkrotki azjatyckiej przypisuje się często działanie rozjaśniające skórę. Nie jest to jednak właściwość tego związku, ponieważ w rzeczywistości nie przyczynia się do rozjaśnienia, a jedynie do zminimalizowania ryzyka powstania przebarwień. W tym kontekście pełni więc rolę składnika pomocniczego, aniżeli aktywnego.
Składniki aktywne, odpowiadające za unikatowe działanie wyciągu z Centella asiatica, to m.in. flawonoidy, glikozydy, kwasy triterpenowe i fenolowe, fitosterole, karotenoidy, aminokwasy, polisacharydy, monosacharydy, witamina B i C oraz olejki eteryczne. Spośród głównych cech wąkrotki azjatyckiej możemy zatem wyróżnić działanie:
Centella asiatica w preparatach kosmetycznych pełni funkcję:
Ponadto wykazuje silne działanie przeciwzmarszczkowe poprzez stymulację odnowy komórkowej skóry i pobudzenie fibroblastów do syntezy kolagenu i elastyny, białek odpowiedzialnych za odpowiednie nawodnienie oraz sprężystość (jędrność) skóry. Najczęściej wyciąg z wąkrotki azjatyckiej spotkamy w kosmetykach takich jak:
Centella asiatica może pozytywnie wpływać również na rodzaje cer borykających się z trądzikiem. Mimo że oficjalnie nie jest uznawana za składnik przeciwzmarszczkowy, to jej właściwości łagodzące mogą prowadzić do znacznej poprawy stanu skóry i tym samym zmniejszać nadmierne zaczerwienienia. Regenerujące właściwości wąkrotki azjatyckiej przyczyniają się także do obudowy bariery hydrolipidowej, co z kolei wzmacnia działanie ochronne i przyspiesza odnowę uszkodzonej skóry. Są to kluczowe elementy w prawidłowej pielęgnacji cery skłonnej do trądziku.
Wyciąg z wąkrotki azjatyckiej jest częstym składnikiem kosmetyków o działaniu redukującym cellulit oraz wyszczuplającym ze względu na aktywność przeciwobrzękową. Przyczynia się także do pobudzenia komórek tłuszczowych w procesie lipolizy, co wspomaga zmniejszenie ich objętości.
Centella asiatica stosowana w zalecanych dawkach kosmetycznych nie wykazuje toksycznego działania. Skutki uboczne wywołane przez substancje są niezwykle rzadkie i mogą objawiać się miejscowymi reakcjami alergicznymi lub pieczeniem skóry.
Ze względu na silne działanie regenerujące i kojące, kosmetyki z zawartością Centella asiatica są polecane przede wszystkim dla osób z cerą wrażliwą, skłonną do zaczerwienień i naczynkową oraz dla osób borykających się z trądzikiem różowatym. Wąkrotka azjatycka wykazuje działanie wzmacniające naczynia krwionośne, co jest niezwykle pożądane w pielęgnacji nadreaktywnych cer – zmniejsza ona rumień i widoczność rozszerzonych naczynek.
Poza tym produkty z Centella asiatica polecane są tak naprawdę dla każdego typu cery, a szczególnie dla osób, których skóra:
Wyciąg z Centella asiatica dobrze współgra z większością składników kosmetycznych. Brak jakichkolwiek przeciwwskazań co do łączenia tego związku z innymi substancjami.
Wąkrotka azjatycka nie wykazuje negatywnego wpływu na otaczający ją ekosystem. Jest w istocie surowcem występującym w środowisku naturalnym, skąd również zostaje pozyskiwana.
Składnik w dużych stężeniach nie jest wskazany dla kobiet w ciąży.