KWC LogobyWIZAŻ logo

Hydrogenated Palm Glycerides Citrate właściwości i zastosowanie

Utwardzone (Uwodornione) glicerydy palmy olejowej z kwaskiem cytrynowym, Uwodorniony olej palmowy z kwaskiem cytrynowym

Hydrogenated Palm Oil Citrate

Hydrogenated palm glycerides citrate – co to takiego?

Hydrogenated Palm Glycerides Citrate, znany również jako uwodorniony olej palmowy z kwaskiem cytrynowym, to naturalny emulgator. Środek powierzchniowo czynny słynie z właściwości przeciwutleniających, kondycjonujących i nawilżających. Substancja odżywia i wygładza skórę i włosy, jednocześnie chroni je przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.

Spis treści:

  • Hydrogenated palm glycerides citrate – właściwości
  • Zastosowanie uwodornionego oleju palmowego z kwaskiem cytrynowym w kosmetykach
  • Jak regulować poziom pH kosmetyków z uwodornionym olejem palmowym z kwaskiem cytrynowym?
  • Czy uwodorniony olej palmowy z kwaskiem cytrynowym jest bezpieczny? Z czym go nie łączyć?
  • Czy uwodorniony olej palmowy z kwaskiem cytrynowym jest składnikiem pochodzenia naturalnego?
  • Efekty uboczne
  • Wpływ uwodornionego oleju palmowego z kwaskiem cytrynowym na środowisko naturalne

Hydrogenated palm glycerides citrate – właściwości

Hydrogenated palm glycerides citrate jest bogaty w witaminę E, czyli w silny przeciwutleniacz. Dzięki temu zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry. Dodatkowo substancja chroni skórę przed przesuszeniem i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Uwodorniony olej palmowy z kwaskiem cytrynowym zmiękcza i nawilża skórę, nie nabłyszczając jej nadmiernie. Można więc ją dodawać do kremów nawilżających na dzień.

Substancja pozwala stworzyć emulsję typu O/W, czyli olej w wodzie. W tym przypadku fazę stałą stanowi faza hydrofobowa. Po zmieszaniu emulsji z wodą otrzymuje się mleczko, które dodaje się do balsamów do ciała, podkładów, kremów nawilżających, kremowych szamponów, masek i odżywek do włosów. Hydrogenated palm glycerides citrate działa jako emulgator, co oznacza, że obniża napięcie powierzchniowe. Substancja pełni więc funkcję łącznika faz wodnej i olejowej, dzięki czemu przedłuża trwałość kosmetyku.

Uwodorniony olej palmowy z kwaskiem cytrynowym jest modyfikatorem reologii, co oznacza, że wpływa na lepkość gotowego produktu. Dodatkowo substancja pomaga regulować poziom pH kosmetyku. Nic więc dziwnego, że dodaje się ją często do domowych kremów, balsamów, odżywek do włosów czy szminek.

Zastosowanie uwodornionego oleju palmowego z kwaskiem cytrynowym w kosmetykach

Uwodornienie zamienia oleistą ciecz w substancję stałą w temperaturze pokojowej. Substancja ma biały kolor. Najczęściej dodaje się ją do:

  • delikatnych emulsji do mycia ciała i włosów,
  • szamponów,
  • kremów,
  • płynów do kąpieli,
  • żeli pod prysznic,
  • żeli i toników do twarzy,
  • balsamów do ciała,
  • olejków do opalania,
  • kosmetyków dla dzieci,
  • kosmetyków do makijażu.

Substancja często występuje w kosmetykach przeznaczonych do suchej cery, ponieważ pomaga utrzymać wilgoć w skórze. Uwodorniony olej palmowy z kwaskiem cytrynowym słabo rozpuszcza się w wodzie, wykazuje natomiast odporność na utlenianie. Należy przechowywać go w suchym, chłodnym, zacienionym pomieszczeniu.

Jak regulować poziom pH kosmetyków z uwodornionym olejem palmowym z kwaskiem cytrynowym?

Współczynnik pH informuje o właściwościach kwasowo-zasadowych roztworu, a mieści się w przedziale 0–14. Substancja o wartości pH 14–7 ma odczyn zasadowy (alkaliczny). Z kolei substancje o wartości pH poniżej 7 uznawane są za kwasowe. Czysta woda ma odczyn obojętny, a jej pH wynosi około 7. Wspomnianą skalę stosuje się tylko w przypadku roztworów wodnych. Nie można się nią posługiwać w odniesieniu do bezwodnych sztyftów, maseł do ciała, sztyftów, past, kremów czy olejków.

Skóra ma lekko kwaśny odczyn (4–6). Aby nie uszkodzić bariery lipidowej, należy zadbać o to, żeby domowe kosmetyki typu O/W miały współczynnik 5,5–6 pH. W ten sposób chronimy ją przed zakażeniem drobnoustrojami. Jak sprawdzić poziom pH kosmetyku? Należy w nim zanurzyć papierek wskaźnikowy, a później porównać otrzymany kolor ze skalą. Aby obniżyć pH roztworu, trzeba wykonać 50% roztwór z kwasem cytrynowym. Aby go podnieść, należy zastosować 1% roztwór wodorowęglanu sodu.

Czy uwodorniony olej palmowy z kwaskiem cytrynowym jest bezpieczny? Z czym go nie łączyć?

Hydrogenated palm glycerides citrate regeneruje, odżywia i nawilża skórę, dlatego dodaje się go do wielu kosmetyków. Badania nie wykazały, żeby substancja miała działanie rakotwórcze. Nie nakładając go bezpośrednio na skórę, można zminimalizować ryzyko reakcji alergicznej. Najlepiej dodać substancję do gotowego kosmetyku, aby wzbogaciła go o składniki odżywcze. Można go roztopić, a następnie wlać kilka kropli do ulubionego balsamu do ciała lub kremu do twarzy.

Badania nie wykazały, żeby hydrogenated palm glycerides citrate wchodził w interakcje z innymi składnikami kosmetyków.

Czy uwodorniony olej palmowy z kwaskiem cytrynowym jest składnikiem pochodzenia naturalnego?

Substancja jest naturalna, a pozyskuje się ją z tłuszczu roślinnego. Uwodornienie polega na przyłączeniu atomu wodoru do glicerydów kwasów tłuszczowych pochodzących z oleju pozyskiwanego z miąższu owoców palmy olejowej. Glicerydy organiczne to estry glicerolu (gliceryny) i kwasów tłuszczowych.

Efekty uboczne

Uwodorniony olej palmowy z kwaskiem cytrynowym nie wywołuje zazwyczaj reakcji alergicznych. Warto jednak wykonać test płatkowy, zanim włączy się go rutyny pielęgnacyjnej. Niewielką ilość produktu należy nałożyć za uchem, na górną część przedramienia, kącik czoła czy z boku szyi, a następnie poczekać przynajmniej 24 godziny. Jeśli w tym czasie nie pojawi się zaczerwienienie, świąd, pieczenie ani podrażnienie, można bezpiecznie stosować dany kosmetyk.

Wpływ uwodornionego oleju palmowego z kwaskiem cytrynowym na środowisko naturalne

Substancja pozyskiwana jest z oleju palmowego, który wzbudza mnóstwo kontrowersji. Olej palmowy uprawia się na masową skalę w krajach tropikalnych, przede wszystkim w Indonezji i Malezji. Wykorzystuje się go m.in. do produkcji kosmetyków takich jak mydła, żele pod prysznic, kremy, balsamy, szminki, szampony i odżywki do włosów. Słynie z właściwości antyoksydacyjnych, nawilżających i oczyszczających. Należy jednak podkreślić, że pozyskiwanie oleju palmowego może szkodzić środowisku.

Nielegalne plantacje prowadzą do wylesiania, co oznacza masową wycinkę lasów tropikalnych. W konsekwencji zróżnicowane ekosystemy zastępowane są monokulturami. Wycinka lasów tropikalnych szkodzi nie tylko zwierzętom i roślinom, lecz także przyczynia się do zmian klimatu. Aby zminimalizować ryzyko degradacji środowiska, warto wybierać olej palmowy z certyfikowanych plantacji. Certyfikacja oznacza, że uprawy prowadzone są w sposób zrównoważony.

Bezpieczeństwo i ostrzeżenia

Plantacje palmy olejowej dla pozyskiwania oleju palmowego zakłada się w niektórych krajach na obszarach leśnych, celowo karczowanych, uprawy tej palmy mają destrukcyjny wpływ na środowisko naturalne, florę i faunę lasów deszczowych, które w krajach takich jak Borneo, Malezja, Indonezja są już zagrożone zagładą.

Typ składnika

  • Substancja pochodzenia naturalnego
  • Substancja roślinna

Funkcja w kosmetyku

  • Emulgator, emulsyfikator
  • Substancja kondycjonująca
  • Substancja powierzchniowo czynna

Komedogenny

2
Słabsze działanieSilne działanie

Alergenne

1
Słabsze działanieSilne działanie

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie

Najpopularniejsze produkty z Hydrogenated Palm Glycerides Citrate

Jakiekolwiek aktywności, w szczególności: pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie, lub inne wykorzystywanie treści, danych lub informacji dostępnych w ramach niniejszego serwisu oraz wszystkich jego podstron, w szczególności w celu ich eksploracji, zmierzającej dotworzenia, rozwoju, modyfikacji i szkolenia systemów uczenia maszynowego, algorytmów lub sztucznej inteligencji jest zabronione oraz wymaga uprzedniej, jednoznacznie wyrażonej zgody administratora serwisu – Burda Media Polska sp. z o.o. Obowiązek uzyskania wyraźnej i jednoznacznej zgody wymagany jest bez względu sposób pobierania, zwielokrotniania, przechowywania lub innego wykorzystywania treści, danych lub informacji dostępnych w ramach niniejszego serwisu oraz wszystkich jego podstron, jak również bez względu na charakter tych treści, danych i informacji.
Powyższe nie dotyczy wyłącznie przypadków wykorzystywania treści, danych i informacji w celu umożliwienia i ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz umożliwienia pozycjonowania stron internetowych zawierających serwisy internetowe w ramach indeksowania wyników wyszukiwania wyszukiwarek internetowych
Więcej informacji znajdziesz tutaj.