KWC LogobyWIZAŻ logo

Mannitol właściowości i zastosowanie

Mannit

Manna Sugar, D-Mannitol, Mannite, NCI-C50362; Osmitrol, E421

Mannitol – właściwości, co to jest?

Wiele składników pochodzenia roślinnego jest stosowanych w wielu branżach jak spożywcza, medyczna czy kosmetyczna. Mannitol jest słodzikiem, który coraz chętniej jest wykorzystywany w produkcji kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów. Ma działanie nawilżające, antybakteryjne i regenerujące, dlatego sprawdza się przy każdym rodzaju cery. Substancja ta jest znana ze swojego słodkiego smaku, dlatego można ją znaleźć również w produktach przeznaczonych do higieny jamy ustnej.

Spis treści:

  • Co to jest mannitol?
  • Właściwości mannitolu
  • Działanie mannitolu
  • W jakich kosmetykach można znaleźć mannitol?
  • Bezpieczeństwo mannitolu

Co to jest mannitol?

Mannitol można również spotkać pod nazwą mannit, d-Mannitol, Manna Sugar lub Mannite. Jest to alkohol cukrowy, który jest często stosowany w branży spożywczej, medycznej i kosmetycznej. Występuje w przyrodzie, w drzewach, algach morskich i świeżych grzybach. Można go znaleźć w wodorostach, a także skrobi kukurydzianej. Jest izomerem sorbitolu i podczas produkcji produktów spożywczych i niektórych kosmetycznych, zazwyczaj jest wytwarzany przez uwodornienie specjalnych syropów glukozowych i słodzików. Charakteryzuje się słodkim smakiem, białym kolorem i charakterystycznym zapachem. Dobrze rozpuszcza się w wodzie, natomiast słabo w alkoholu. Jest składnikiem roślinnym, dzięki czemu może być stosowany przez wegan.

Właściwości mannitolu

Mannitol jest humektantem, czyli substancją o działaniu nawilżającym, która zatrzymuję wilgoć w skórze. Sprawia, że jest ona bardziej miękka, bardziej odżywiona i nawilżona. W produktach sypanych występuje jako środek przeciwzbrylający, zapobiegając zlepianiu się produktu w większe bryły. Mannitol dodawany do kosmetyków nie dopuszcza do ich wysychania, co może wystąpić podczas codziennego stosowania i dostępu powietrza, które przyspiesza ten proces. Stanowi również nośnik dla pozostałych substancji dodawanych do produktów.

W produktach do włosów mannitol wykazuje właściwości przeciwłupieżowe, wzmacnia cebulki włosów, dzięki czemu włosy rosną szybciej, są mocniejsze i mniej wypadają. Zmniejsza także łojotok skóry głowy.

Działanie mannitolu

Mannitol jest coraz częściej stosowany w produktach kosmetycznych. Ze względu na swoje właściwości nawilżające jest dodawany do kosmetyków pielęgnacyjnych do ciała i twarzy. Sprawdza się jako składnik kosmetyków nawilżających, przeciwstarzeniowych i odżywczych. Poprawia wygląd skóry, jest ona miękka w dotyku, a niedoskonałości są mniej widoczne. Wykazuje działanie regenerujące i odżywiające skórę, dodatkowo łagodzi podrażnienia. Zmniejsza swędzenie skóry spowodowane złą pielęgnacją lub warunkami atmosferycznymi. Może być stosowany do pielęgnacji wrażliwych miejsc jak okolice oczu, ponieważ likwiduje obrzęki. Dodatkowo wzmacnia on naczynia krwionośne, co jest bardzo ważne u osób posiadających cerę naczynkową. Stosowanie kosmetyków z mannitolem poprawia wygląd cery.

Mannitol ma również działanie antybakteryjne, reguluje wydzielanie sebum, łagodzi stany zapalne i wspomaga gojenie się skóry. Może stanowić składnik produktów kosmetycznych przeznaczonych do pielęgnacji cery trądzikowej, tłustej, z łojotokiem. Hamuje rozwój drobnoustrojów, które mogą się namnażać na skórze oraz błonach śluzowych. Nie powoduje nasilenia niedoskonałości spowodowanych trądzikiem.

W produktach do włosów mannitol także znalazł zastosowanie. Jest dodawany do kosmetyków pielęgnacyjnych, których zadaniem jest nawilżenie włosów, poprawienie ich wyglądu i struktury. Włosy są bardziej odżywione, łuski są domknięte, dzięki czemu włosy wyglądają na zdrowe i zadbane. Stosowany w produktach stylizacyjnych utrwala fryzurę, nie powodując zlepiania włosów. Są one miękkie w dotyku i podatne na układanie. Cała fryzura nabiera objętości, włosy są uniesione u nasady.

Ta substancja ze względu na swój słodki smak jest stosowana w produktach, w których te walory są istotne, czyli kosmetykach do pielęgnacji ust czy utrzymywania higieny jamy ustnej. Wywołuje efekt chłodzenia w ustach, dzięki temu sprawia uczucie odświeżenia. Stosowany w pastach do zębów poprawia ich konsystencję.

W jakich kosmetykach można znaleźć mannitol?

Mannitol to substancja, która jest stosowana w kosmetykach do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów. Głównie można go znaleźć w produktach przeznaczonych do cery suchej, odwodnionej, wrażliwej, a także trądzikowej, łojotokowej i dojrzałej. Jest obecny w:

  • kremach do twarzy,
  • balsamach do ciała,
  • płynach micelarnych,
  • kremach z filtrem,
  • kremach do rąk i stóp,
  • szamponach do włosów,
  • odżywkach i maskach do włosów,
  • kosmetykach do układania włosów,
  • pomadkach do ust,
  • pastach i płynach do higieny jamy ustnej,
  • produktach łagodzących ugryzienie owadów,
  • kosmetykach do makijażu.

Jest także dodawany do kosmetyków naturalnych, a także do organicznych past do zębów.

Bezpieczeństwo mannitolu

Mannitol jest substancją, która najczęściej jest stosowana w żywności, gdzie została wielokrotnie przebadana i uznana za bezpieczny składnik. W branży kosmetycznej nie jest jeszcze bardzo popularna, jednak to się zmienia. Jest składnikiem, który może być bezpiecznie stosowany w kosmetykach. Nie powoduje alergii ani nie ma działania toksycznego. Może być stosowany przez kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.

Mannitol stanowi zamiennik białego cukru, dlatego jest dodawany do wielu produktów spożywczych jako jego zamiennik. Jest on także stosowany w płynach i pastach do utrzymywania higieny w jamie ustnej. Jego stosowanie w tego typu produktach jest bezpieczne, ponieważ nie przyczynia się do powstawania próchnicy.

Typ składnika

  • Substancja roślinna

Funkcja w kosmetyku

  • Humektant
  • Substancja kojąca, łagodząca, substancja wzmacniająca naczynia krwionośne
  • Substancja nawilżająca
  • Substancja przeciwzmarszczkowa
  • Substancja przeciwłojotokowa
  • Substancja przeciwłupieżowa, wzmacniająca cebulki, stymulująca porost włosów

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie