Seryna (Serine), jako aminokwas endogenny, wchodzi w skład naturalnego czynnika nawilżającego skóry. Sprawdza się w pielęgnacji każdego typu cery. Szczególnie dobrze radzi sobie z pierwszymi oznakami starzenia się, przesuszeniem i podrażnieniami. Zapobiega elektryzowaniu się włosów i utracie wilgoci.
Spis treści:
Seryna jest organicznym związkiem chemicznym, aminokwasem białkowym endogennym, czyli takim, który ciało człowieka może wytwarzać samodzielnie. Nie musi być on przyjmowany z pożywieniem tak jak na przykład lizyna. Jest syntetyzowany w organizmie z glicyny. Należy do 22 aminokwasów, które tworzą kod genetyczny człowieka. Seryna wchodzi w skład naturalnego czynnika nawilżającego (ang. natural moisturizing factor). NMF to grupa rozpuszczalnych w wodzie związków, które występują w warstwie rogowej skóry. Jej zadaniem jest utrzymanie odpowiedniego nawodnienia i ochrona przed wysuszeniem. Należą do niej głównie aminokwasy (40%), ale także m.in. kwas piroglutaminowy, mocznik i kreatynina. Seryna jest więc jednym ze składników, które są wykorzystywane w kosmetykach w celu odtworzenia naturalnego czynnika nawilżającego. Tego typu produkty charakteryzują się dużą biodostępnością (dobrze się wchłaniają) i z reguły nie wywołują efektów ubocznych.
Jako surowiec kosmetyczny seryna występuje w postaci białego proszku rozpuszczalnego w wodzie. Wykazuje właściwości zobojętniające powierzchniowy ładunek elektryczny, dlatego działa jako środek antystatyczny w produktach do pielęgnacji włosów.
Seryna jest składnikiem kosmetyków przeznaczonych dla każdego typu cery, ale szczególnie sprawdzi się w pielęgnacji skóry dojrzałej i wymagającej nawilżenia lub szczególnej ochrony przed czynnikami środowiskowymi. Jest naturalną substancją występującą zarówno w produktach do pielęgnacji twarzy i ciała, jak i włosów oraz skóry głowy.
Ten aminokwas endogenny wzmacnia naturalną barierę ochronną skóry, co oznacza, że zapobiega utracie wody przez naskórek i pomaga zachować odpowiednią równowagę hydrolipidową. Dzięki temu twarz i ciało są nawilżone i odporne na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie słoneczne, klimatyzacja, smog, wiatr itd. Ponadto seryna aktywuje produkcję kolagenu, który jest budulcem skóry i jest odpowiedzialny za jej jędrność i nawilżenie. To czynnik niezbędny do zachowania młodego wyglądu. Cera pozostaje dzięki temu gładka i napięta. Kosmetyki z seryną przyczyniają się do wypełniania uszkodzeń skóry, ponieważ przyspieszają jej regenerację i zwiększają elastyczność.
Właściwości antystatyczne seryny pozwalają na wykorzystanie jej w pielęgnacji włosów elektryzujących się. Ułatwia rozczesywanie, a także ich układanie. Zmiękcza i wypełnia ubytki w łuskach. Odbudowuje naturalną barierę, która zatrzymuje wilgoć w strukturze włosa i skórze głowy, dzięki czemu sprawia, że fryzura wygląda na bardziej gładką, lśniącą i odżywioną. Seryna przeciwdziała osłabieniu włosów na skutek czynników środowiskowych takich jak niskie temperatury, słońce czy wiatr.
Seryna znajduje się w szerokiej gamie produktów przeznaczonych do pielęgnacji skóry, włosów i paznokci. Przede wszystkim jest składnikiem kosmetyków nawilżających, kondycjonujących i odmładzających. Można ją znaleźć w:
Najczęściej spotykane stężenie seryny w kosmetykach według CIR (Cosmetic Ingredient Review) to 0,00003–2%. Występuje w produktach spłukiwanych i takich, których nie zmywa się ze skóry lub włosów. Może być składnikiem aerozoli i kremów, które mają styczność z błonami śluzowymi.
Warto zwrócić uwagę na formę tego aminokwasu w kosmetykach. Największą biodostępnością dla organizmu człowieka charakteryzuje się związek w postaci wolnej, czyli oznaczony przedrostkiem L – L-seryna.
Nie ma informacji na temat niekorzystnych interakcji seryny z innymi składnikami kosmetycznymi. Jest to aminokwas syntetyzowany w organizmie człowieka i najlepiej łączy się z innymi elementami naturalnego czynnika nawilżającego, ponieważ skład kosmetyku naśladuje wtedy fizjologiczną budowę skóry i zwiększa się jego dostępność biologiczna. Seryna często występuje w produkcie nawilżającym z minerałami elektrolitowymi i fosfolipidami.
Seryna wchodzi w skład białek, m.in. kazeiny w mleku, ale nie oznacza to, że nie może być produktem wegańskim. W celach komercyjnych może być izolowana z białek roślinnych lub syntetyzowana w laboratorium. Wybór należy do producenta kosmetyku. Przed użyciem upatrzonego produktu z zawartością seryny warto zapoznać się z ulotką umieszczoną na opakowaniu, żeby upewnić się, że nie zawiera substancji pochodzenia zwierzęcego.
Seryna występuje naturalnie w organizmie człowieka, ale do stosowania w produktach kosmetycznych jest pozyskiwana przez hydrolizę białek. Po raz pierwszy wyizolowano ją z jedwabiu w 1865 roku. Znajduje się także m.in. w nasionach lnu, orzechach, roślinach strączkowych, rybach i żelatynie. W przemyśle kosmetycznym wykorzystywana jest seryna pochodzenia zwierzęcego, roślinnego i syntetyczna.
Ponieważ seryna jest aminokwasem endogennym (wytwarzanym przez organizm), jest bezpiecznym składnikiem kosmetyków. Nie ma działania uczulającego ani drażniącego. Warto jednak zawsze zwrócić uwagę na inne substancje zawarte w produkcie, które mogą nie być odpowiednie dla indywidualnych potrzeb konsumenta.
Seryna wchodzi w skład białek i występuje powszechnie w naturze, a ponadto łatwo rozpuszcza się w wodzie, nie stanowi więc zagrożenia dla środowiska naturalnego. Nie jest toksyczna i nie wpływa negatywnie na ekosystem.