Sodium Lauroyl Methyl Isethionate (SLMI) to anionowa substancja powierzchniowo czynna pochodząca z orzecha kokosowego. Jest delikatną substancją myjącą. Używana jest jako alternatywa dla siarczanów, np. SLES czy SLS. Stosowana jest m.in. w produktach myjących dla dzieci.
Spis treści:
Sodium Lauroyl Methyl Isethionate bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie. Jest to środek myjący. Dodawany jest do kosmetyków, by obniżyć napięcie międzyfazowe i ułatwić usunięcie zanieczyszczeń ze skóry i włosów. Umożliwia także równomierne rozprowadzenie produktu podczas jego stosowania. Wytwarza gęstą pianę. Bardzo dobrze się spłukuje.
Sodium Lauroyl Methyl Isethionate jest substancją anionową. SLMI to:
Sodium Lauroyl Methyl Isethionate pełni w kosmetykach funkcję detergentu, składnika myjącego. Należy do grupy substancji łagodnych. To sprawia, że idealnie nadaje się do codziennej pielęgnacji skóry i włosów, także dla osób z wrażliwą skórą i dzieci. Dzięki temu, że nie jest to mocny detergent, nie wysusza skóry i nie wywołuje podrażnień. Dodatkowo dobrze się pieni i zmywa, przez co używanie kosmetyków z tą substancją jest równie wygodne, co z SLS czy SLES, ale znacznie mniej inwazyjne dla skóry.
SLMI to substancja amfifilowa złożona z fragmentów hydrofilowych (wodolubnych) i hydrofobowych (nielubiących wody). Kiedy podczas mycia dochodzi do obniżenia międzyfazowego, cząstki hydrofobowe łączą się z brudem i zanieczyszczeniami i zamykają je, tworząc kuliste micele. Te wraz z wodą zostają usunięte ze skóry.
Sodium Lauroyl Methyl Isethionate w kosmetykach pełni funkcje myjące, pianotwórcze, poprawiające jej jakość i trwałość. Zmywa olej, tłuszcz, sebum. Stosowany jest także, aby nawilżać i poprawiać kondycję włosów i skóry.
W związku z tym, że Sodium Lauroyl Methyl Isethionate jest bardzo delikatnym detergentem, często jest wykorzystywany w kosmetykach dla dzieci. Ma delikatne właściwości myjące, dlatego będzie dobrym rozwiązaniem dla osób mających cerę wrażliwą, naczynkową i suchą. Sprawdzi się także u osób posiadających skórę atopową.
SLMI jako detergent występuje przede wszystkim w produktach do mycia. Stosowany jest w kosmetykach zarówno do twarzy, ciała, jak i włosów.
W kosmetykach do twarzy SLMI pełni głównie funkcję oczyszczającą i występuje przede wszystkim w produktach do demakijażu. Sporadycznie można go znaleźć w składzie niektórych kremów. Występuje w:
SLMI w produktach do włosów nie powoduje uczucia ściągnięcia skóry głowy i dobrze się spienia, stosuje się go w delikatnych szamponach do włosów, dedykowanych do codziennego mycia. Często występuje w szamponach do włosów farbowanych i rozjaśnianych, które wymagają łagodnej pielęgnacji. Występuje także w peelingach, zwłaszcza dla osób z suchą, łuszczącą się i podrażnioną skórą głowy.
Występuje w:
Sodium Lauroyl Methyl Isethionate znajduje się w mydłach do rąk i żelach pod prysznic przeznaczonych dla osób z problemami skórnymi. Często jest składnikiem naturalnych kosmetyków do mycia. Sodium Lauroyl Methyl Isethionate występuje przede wszystkim w produktach do kąpieli i oczyszczania skóry, takich jak :
Sodium Lauroyl Methyl Isethionate w kosmetykach występuje w stężeniu od 0,009% do 10,1%. W produktach do spłukiwania może osiągnąć maksymalne stężenie 10,1 %, w kosmetykach bez spłukiwania 0,009%. W przypadku produktów mających kontakt z błonami śluzowymi stężenie to wynosi 0,64%.
Sodium Lauroyl Methyl Isethionate to bezpieczna, łagodna substancja, która może być stosowana w produktach dla dzieci, a także dla kobiet w ciąży i matek karmiących. Nie podrażnia skóry.
Sodium Lauroyl Methyl Isethionate można łączyć ze wszystkimi składnikami. Nie ma informacji by SLMI w połączeniu z jakimikolwiek substancjami powodował niepożądane reakcje. Nie wykazano, by z którymkolwiek składnikiem tworzył także substancje o działaniu toksycznym.
Sodium Lauroyl Methyl Isethionate jest substancją naturalną. Pochodzi z orzecha kokosowego. Jest to także składnik wegański, co oznacza, że przy jego produkcji nie były wykorzystane żadne substancje odzwierzęce.
Mimo, że Sodium Lauroyl Methyl Isethionate jest substancją uznaną za jedną z najbezpieczniejszych i najłagodniejszych, to może u niektórych osób wywoływać efekty uboczne w postaci zaczerwienienia, pieczenia, wysypki w miejscu zastosowania produktu. Skóra po umyciu może być sucha, ściągnięta i zaczerwieniona. Jako surfaktant może w wyjątkowych przypadkach spowodować pojawienie się podskórnych krostek na różnych częściach ciała, jak plecy, ramiona czy skóra głowy. Na taki efekt narażone są w szczególności osoby z bardzo delikatną, wrażliwą skórą podatną na reakcje alergiczne.
Substancja jest biodegradowalna, a więc przyjazna dla środowiska. Nie jest ona zagrożeniem dla ekosystemów.