KWC LogobyWIZAŻ logo

Sodium Lauroyl Methyl Isethionate właściwości i zastosowanie

SLMI

Sodium Lauroyl Methyl Isethionate – właściwości i zastosowanie

Sodium Lauroyl Methyl Isethionate (SLMI) to anionowa substancja powierzchniowo czynna pochodząca z orzecha kokosowego. Jest delikatną substancją myjącą. Używana jest jako alternatywa dla siarczanów, np. SLES czy SLS. Stosowana jest m.in. w produktach myjących dla dzieci.

Spis treści:

  • Sodium Lauroyl Methyl Isethionate – właściwości
  • Zastosowanie Sodium Lauroyl Methyl Isethionate w kosmetykach
  • W jakich kosmetykach można znaleźć Sodium Lauroyl Methyl Isethionate?
  • Stężenie Sodium Lauroyl Methyl Isethionate w wybranych produktach do pielęgnacji?
  • Czy Sodium Lauroyl Methyl Isethionate jest bezpieczny?
  • Z czym nie łączyć Sodium Lauroyl Methyl Isethionate?
  • Czy Sodium Lauroyl Methyl Isethionate jest składnikiem pochodzenia naturalnego?
  • Efekty uboczne
  • Wpływ Sodium Lauroyl Methyl Isethionate na środowisko naturalne

Sodium Lauroyl Methyl Isethionate – właściwości

Sodium Lauroyl Methyl Isethionate bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie. Jest to środek myjący. Dodawany jest do kosmetyków, by obniżyć napięcie międzyfazowe i ułatwić usunięcie zanieczyszczeń ze skóry i włosów. Umożliwia także równomierne rozprowadzenie produktu podczas jego stosowania. Wytwarza gęstą pianę. Bardzo dobrze się spłukuje.

Sodium Lauroyl Methyl Isethionate jest substancją anionową. SLMI to:

  • substancja myjąca,
  • łagodny detergent,
  • substancja pianotwórcza,
  • emulgator.

Sodium Lauroyl Methyl Isethionate pełni w kosmetykach funkcję detergentu, składnika myjącego. Należy do grupy substancji łagodnych. To sprawia, że idealnie nadaje się do codziennej pielęgnacji skóry i włosów, także dla osób z wrażliwą skórą i dzieci. Dzięki temu, że nie jest to mocny detergent, nie wysusza skóry i nie wywołuje podrażnień. Dodatkowo dobrze się pieni i zmywa, przez co używanie kosmetyków z tą substancją jest równie wygodne, co z SLS czy SLES, ale znacznie mniej inwazyjne dla skóry.

Zastosowanie Sodium Lauroyl Methyl Isethionate w kosmetykach

SLMI to substancja amfifilowa złożona z fragmentów hydrofilowych (wodolubnych) i hydrofobowych (nielubiących wody). Kiedy podczas mycia dochodzi do obniżenia międzyfazowego, cząstki hydrofobowe łączą się z brudem i zanieczyszczeniami i zamykają je, tworząc kuliste micele. Te wraz z wodą zostają usunięte ze skóry.

Sodium Lauroyl Methyl Isethionate w kosmetykach pełni funkcje myjące, pianotwórcze, poprawiające jej jakość i trwałość. Zmywa olej, tłuszcz, sebum. Stosowany jest także, aby nawilżać i poprawiać kondycję włosów i skóry.

W związku z tym, że Sodium Lauroyl Methyl Isethionate jest bardzo delikatnym detergentem, często jest wykorzystywany w kosmetykach dla dzieci. Ma delikatne właściwości myjące, dlatego będzie dobrym rozwiązaniem dla osób mających cerę wrażliwą, naczynkową i suchą. Sprawdzi się także u osób posiadających skórę atopową.

W jakich kosmetykach można znaleźć Sodium Lauroyl Methyl Isethionate?

SLMI jako detergent występuje przede wszystkim w produktach do mycia. Stosowany jest w kosmetykach zarówno do twarzy, ciała, jak i włosów.

Kosmetyki do twarzy

W kosmetykach do twarzy SLMI pełni głównie funkcję oczyszczającą i występuje przede wszystkim w produktach do demakijażu. Sporadycznie można go znaleźć w składzie niektórych kremów. Występuje w:

  • żelach i piankach do mycia twarzy,
  • płynach micelarnych,
  • maskach do twarzy,
  • kremach do golenia.

Kosmetyki do włosów

SLMI w produktach do włosów nie powoduje uczucia ściągnięcia skóry głowy i dobrze się spienia, stosuje się go w delikatnych szamponach do włosów, dedykowanych do codziennego mycia. Często występuje w szamponach do włosów farbowanych i rozjaśnianych, które wymagają łagodnej pielęgnacji. Występuje także w peelingach, zwłaszcza dla osób z suchą, łuszczącą się i podrażnioną skórą głowy.

Występuje w:

  • szamponach, w tym także dla dzieci,
  • odżywkach do włosów,
  • peelingach do skóry głowy.

Kosmetyki do ciała

Sodium Lauroyl Methyl Isethionate znajduje się w mydłach do rąk i żelach pod prysznic przeznaczonych dla osób z problemami skórnymi. Często jest składnikiem naturalnych kosmetyków do mycia. Sodium Lauroyl Methyl Isethionate występuje przede wszystkim w produktach do kąpieli i oczyszczania skóry, takich jak :

  • żele pod prysznic,
  • musy do kąpieli,
  • mydła,
  • emulsje do higieny intymnej,
  • płyny do kąpieli dla dzieci.

Stężenie Sodium Lauroyl Methyl Isethionate w wybranych produktach do pielęgnacji?

Sodium Lauroyl Methyl Isethionate w kosmetykach występuje w stężeniu od 0,009% do 10,1%. W produktach do spłukiwania może osiągnąć maksymalne stężenie 10,1 %, w kosmetykach bez spłukiwania 0,009%. W przypadku produktów mających kontakt z błonami śluzowymi stężenie to wynosi 0,64%.

Czy Sodium Lauroyl Methyl Isethionate jest bezpieczny?

Sodium Lauroyl Methyl Isethionate to bezpieczna, łagodna substancja, która może być stosowana w produktach dla dzieci, a także dla kobiet w ciąży i matek karmiących. Nie podrażnia skóry.

Z czym nie łączyć Sodium Lauroyl Methyl Isethionate?

Sodium Lauroyl Methyl Isethionate można łączyć ze wszystkimi składnikami. Nie ma informacji by SLMI w połączeniu z jakimikolwiek substancjami powodował niepożądane reakcje. Nie wykazano, by z którymkolwiek składnikiem tworzył także substancje o działaniu toksycznym.

Czy Sodium Lauroyl Methyl Isethionate jest składnikiem pochodzenia naturalnego?

Sodium Lauroyl Methyl Isethionate jest substancją naturalną. Pochodzi z orzecha kokosowego. Jest to także składnik wegański, co oznacza, że przy jego produkcji nie były wykorzystane żadne substancje odzwierzęce.

Efekty uboczne

Mimo, że Sodium Lauroyl Methyl Isethionate jest substancją uznaną za jedną z najbezpieczniejszych i najłagodniejszych, to może u niektórych osób wywoływać efekty uboczne w postaci zaczerwienienia, pieczenia, wysypki w miejscu zastosowania produktu. Skóra po umyciu może być sucha, ściągnięta i zaczerwieniona. Jako surfaktant może w wyjątkowych przypadkach spowodować pojawienie się podskórnych krostek na różnych częściach ciała, jak plecy, ramiona czy skóra głowy. Na taki efekt narażone są w szczególności osoby z bardzo delikatną, wrażliwą skórą podatną na reakcje alergiczne.

Wpływ Sodium Lauroyl Methyl Isethionate na środowisko naturalne

Substancja jest biodegradowalna, a więc przyjazna dla środowiska. Nie jest ona zagrożeniem dla ekosystemów.

Typ składnika

  • Substancja pochodzenia naturalnego

Funkcja w kosmetyku

  • Emulgator, emulsyfikator
  • Substancja myjąca, detergent, surfaktant, tensyd
  • Substancja pianotwórcza
  • Substancja powierzchniowo czynna

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie

Najpopularniejsze produkty z Sodium Lauroyl Methyl Isethionate

Jakiekolwiek aktywności, w szczególności: pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie, lub inne wykorzystywanie treści, danych lub informacji dostępnych w ramach niniejszego serwisu oraz wszystkich jego podstron, w szczególności w celu ich eksploracji, zmierzającej dotworzenia, rozwoju, modyfikacji i szkolenia systemów uczenia maszynowego, algorytmów lub sztucznej inteligencji jest zabronione oraz wymaga uprzedniej, jednoznacznie wyrażonej zgody administratora serwisu – Burda Media Polska sp. z o.o. Obowiązek uzyskania wyraźnej i jednoznacznej zgody wymagany jest bez względu sposób pobierania, zwielokrotniania, przechowywania lub innego wykorzystywania treści, danych lub informacji dostępnych w ramach niniejszego serwisu oraz wszystkich jego podstron, jak również bez względu na charakter tych treści, danych i informacji.
Powyższe nie dotyczy wyłącznie przypadków wykorzystywania treści, danych i informacji w celu umożliwienia i ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz umożliwienia pozycjonowania stron internetowych zawierających serwisy internetowe w ramach indeksowania wyników wyszukiwania wyszukiwarek internetowych
Więcej informacji znajdziesz tutaj.