Hydrolat z oczaru wirginijskiego (Hamamelis Virginiana Water) można stosować bezpośrednio na twarz, ciało i włosy. Ułatwia to fakt, że często jest sprzedawany w niewielkiej butelce z atomizerem. Poza tym może być składnikiem produktów przeznaczonych do oczyszczania i pielęgnacji skóry i włosów, np. toników, tonerów, mgiełek i balsamów.
Spis treści:
Składnik ten otrzymuje się poprzez destylację oczaru wirginijskiego. Ma postać bezbarwnego lub słomkowego płynu o lekkim ziołowym zapachu. Jest delikatniejszy niż skoncentrowane olejki eteryczne i ma podobne pH do skóry, dlatego można go stosować bezpośrednio na ciało.
Hydrolat z oczaru wirginijskiego zawiera:
Destylat może pochodzić z kilku części rośliny (Hamamelis Virginiana Water) lub jedynie z liści (Hamamelis Virginiana Leaf Water) – różni się wtedy zawartością substancji bioaktywnych. Na przykład kora zawiera najwięcej hamamelitaniny (4,77%), podczas gdy gałązki mają jej o wiele mniej (0,18%), a w składzie liści można znaleźć jedynie 0,04% tanin.
W kosmetyce jest także używana woda kwiatowa z tej rośliny (Hamamelis Virginiana Flower Water), ale wykorzystuje się ją jedynie jako komponent zapachowy.
Wodę oczarową można znaleźć w produktach dla cery wrażliwej, trądzikowej, naczynkowej i tłustej oraz w kosmetykach do pielęgnacji włosów. Działa przeciwzapalnie i łagodzi podrażnienia różnego pochodzenia.
Ten naturalny składnik pozytywnie wpływa na mikrokrążenie, dzięki czemu likwiduje zaczerwienienia powstałe na cerze naczynkowej, a także pomaga pozbyć się cellulitu. Przyspiesza gojenie ran i oparzeń, na których tworzy ochronną powłokę, oraz niweluje obrzęki. Rozjaśnia przebarwienia powstałe na przykład na skutek promieniowania UV, a ponadto łagodzi podrażnienia różnego rodzaju – po goleniu lub depilacji, wynikające z przesuszenia lub egzemy.
Pomaga zwalczać bakterie Gram-ujemne i Gram-dodatnie. Sprawdza się w leczeniu trądziku i grzybicy. Oczyszcza i reguluje wydzielanie sebum. Ma właściwości przeciwutleniające, dzięki czemu skóra staje się nawilżona i odżywiona. Działa ściągająco i matująco oraz zwęża pory. Można go stosować bezpośrednio na skórę twarzy i całego ciała, co pozwala utrzymać ją w dobrej kondycji, a oprócz tego ułatwia rozprowadzanie innych kosmetyków.
Woda oczarowa reguluje wydzielanie łoju i ma właściwości antyseptyczne, dzięki czemu sprawdza się w zwalczaniu łupieżu i zapobiega nadmiernemu przetłuszczaniu się skóry głowy. Skutecznie ją oczyszcza, a także wzmacnia włosy i wspomaga walkę z łysieniem. Hydrolat można stosować regularnie jako wcierkę. Przynosi ulgę przesuszonej, swędzącej i podrażnionej skórze głowy. Sprawia, że włosy są nawilżone i błyszczące.
Choć wodę z oczaru można swobodnie stosować w nierozcieńczonej formie, równie dobrze może być składnikiem różnych produktów oczyszczających i kondycjonujących skórę i włosy, na przykład:
Stężenie hydrolatu z oczaru wirginijskiego w produktach, które można znaleźć w drogeriach, waha się między 0,00008 a 43%.
Destylat oczaru ma bardzo szerokie zastosowanie w domowej produkcji, ponieważ jest substancją naturalną i sprawdza się jako faza wodna kosmetyku. Można go kupić w szklanej butelce z atomizerem i stosować jako mgiełkę do twarzy i ciała (na przykład po depilacji) lub przygotować okłady na oczy, które ukoją opuchnięte powieki i zniwelują cienie pod oczami. Wodę oczarową można wykorzystać do kompresów na oparzenia lub żylaki.
Prostym pomysłem na zastosowanie tego składnika w domowej produkcji kosmetyków jest stworzenie maseczki glinkowej. W tym celu wystarczy rozrobić wybraną glinkę (np. białą, która polecana jest do skóry wrażliwej, suchej lub dojrzałej) z hydrolatem, aby otrzymać konsystencję pasty. Taką mieszankę można stosować także do codziennego oczyszczania twarzy.
Oczar wirginijski i otrzymane z niego produkty, takie jak destylaty i wyciągi, zostały uznane przez Cosmetic Ingredient Review za bezpieczne składniki kosmetyków. Warto jednak zwrócić uwagę na dokładną nazwę INCI umieszczoną na etykiecie wybranego produktu. Wyciąg roślinny może być hydroglikolowy, hydroalkoholowy lub hydroglicerynowy. Według raportu CIR do końcowego produktu destylacji oczaru wirginijskiego dodaje się etanol w stężeniu 14%. Nie wpływa to na jego właściwości bioaktywne, ale może zniechęcić osoby, które unikają alkoholu w kosmetykach.
Nie ma informacji na temat niekorzystnych interakcji hydrolatu z oczaru wirginijskiego z innymi składnikami kosmetyków.
Oczar wirginijski to niewielkie drzewo pochodzące z Ameryki Północnej. Ma ładne żółte kwiaty i jest podobne do krzewu orzecha laskowego – stąd jego nazwa witch hazel (leszczyna czarownicy). Roślinę poddaje się destylacji parą wodną i w ten sposób powstaje hydrolat. Jest to całkowicie naturalny składnik, który może być stosowany przez wegan.
Hydrolat z oczaru wirginijskiego ma niski potencjał drażniący i alergizujący. Spośród wszystkich produktów przetwarzania tej rośliny, takich jak ekstrakty i olejki eteryczne, jest najłagodniejszym surowcem kosmetycznym. Mimo to, jak każda substancja naturalna, zwłaszcza w czystej postaci, może wywołać uczulenie, dlatego przed pierwszym użyciem wody oczarowej warto wykonać próbę na niewielkim obszarze skóry i obserwować jej reakcję przez minimum 24 godziny.
Hydrolat z oczaru wirginijskiego nie ma negatywnego wpływu na środowisko. Jest naturalnym składnikiem i bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie. Może być wykorzystywany w kosmetykach ekologicznych.