KWC LogobyWIZAŻ logo

Sodium Salicylate właściwości i zastosowanie

Salicylan sodu

Sodium O-Hydroxybenzoate, 2-Hydroxybenzoic Acid Monosodium Salt, Alysine, Ardall, Natrii Salicylas

Salicylan sodu – właściwości i zastosowanie

Salicylan sodu (Sodium salicylate) to organiczny związek chemiczny, sól sodowa kwasu salicylowego. Jest stosowany w kosmetyce jako konserwant. Zapobiega namnażaniu się bakterii i innych organizmów w produktach kosmetycznych. W medycynie wykorzystywany jest jako środek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy. Jest białym, krystalicznym ciałem stałym, które dobrze rozpuszcza się w wodzie i w etanolu.

Spis treści:

  • Salicylan sodu – właściwości
  • Zastosowanie salicylanu sodu w kosmetykach
  • Stężenie salicylanu sodu w wybranych produktach do pielęgnacji
  • Z czym nie łączyć salicylanu sodu?
  • Czy salicylan sodu jest bezpieczny?
  • Czy salicylan sodu jest składnikiem pochodzenia naturalnego?
  • Efekty uboczne
  • Wpływ salicylanu sodu na środowisko naturalne

Salicylan sodu – właściwości

Salicylan sodu ma właściwości konserwujące i wpływa na trwałość produktów, a także chroni je przed zepsuciem. Zwalcza drobnoustroje w kosmetykach takie jak wirusy, grzyby, pleśń, i hamuje ich rozwój, przez co wydłuża przydatność produktów kosmetycznych.

Sodium salicylate w małych stężeniach nawilża skórę, w wysokich ją złuszcza. Ma właściwości:

  • konserwujące,
  • antyseptyczne,
  • przeciwzapalne.

Składnik ten jest obecny w wielu kosmetykach, które są stosowane na co dzień.

Zastosowanie salicylanu sodu w kosmetykach

Salicylan sodu znalazł zastosowanie w kosmetyce przede wszystkim jako konserwant. Chroni produkty przed namnażaniem się drobnoustrojów (bakterii, drożdży, pleśni) zarówno podczas ich wytwarzania, jak i używania przez konsumentów. Stosowany jest w wyższych stężeniach np. w mydłach do dezynfekcji czy szamponach przeciwłupieżowych. W kosmetyce jest także stosowany w zabiegach jonoforezy.

Salicylan sodu występuje w różnego rodzaju kosmetykach, ponieważ jest składnikiem konserwującym, który ma przedłużyć ich trwałość. Znajduje się głównie w produktach, które zawierają wodę, gdyż jest to środowisko sprzyjające rozwojowi mikroorganizmów. Raczej nie jest stosowany w produktach bezwodnych, np. oliwkach. Nie spotkamy go także w kosmetykach, które mają w składzie związki wiążące wodę albo alkohol (takie preparaty nie wymagają użycia konserwantów). Salicylan sodu występuje w różnego rodzaju kremach, balsamach, tonikach, płynach micelarnych, a także żelach czy szamponach. Można go również spotkać w farbach do włosów i odżywkach, a nawet kremach do golenia. Szczególne zastosowanie znalazł w płynach do dezynfekcji i szamponach przeciwłupieżowych, gdzie jego stężenie jest wyższe niż w pozostałych produktach kosmetycznych.

W produktach do pielęgnacji ciała podobnie jak w pozostałych typach kosmetyków, pełni rolę konserwantu. Występuje m.in. w żelach do mycia, mleczkach, a także mydłach w płynie i peelingach. Bywa również w antyperspirantach.

Warto pamiętać, że zastosowanie konserwantu w kosmetykach nie daje całkowitej pewności, że kosmetyk nie zostanie skażony. O ile podczas produkcji kosmetyku zostaną zniwelowane czynniki umożliwiające rozwój drobnoustrojów, tak podczas stosowania może pojawić się wtórne nadkażenie produktu. Najbardziej narażone są na to kosmetyki nakładane palcami.

Salicylan sodu znajdziemy w:

  • pudrach,
  • piankach czyszczących do twarzy,
  • wodach micelarnych,
  • serach do twarzy,
  • kremach pod oczy,
  • peelingach do twarzy,
  • korektorach pod oczy,
  • tonikach,
  • maskach do twarzy,
  • bronzerach,
  • rozświetlaczach,
  • kremach do golenia,
  • produktów do koloryzacji i rozjaśniania włosów,
  • odżywek do włosów,
  • szamponów dla dzieci.

Stężenie salicylanu sodu w wybranych produktach do pielęgnacji

Dopuszczalne stężenie tej substancji w kosmetykach wynosi 0,5% w przeliczeniu na kwas salicylowy. W wyższym stężeniu może być używana w płynach do dezynfekcji, a także szamponach przeciwłupieżowych. Wyższa zawartość – do 2,0% – może znaleźć się w produktach spłukiwanych, ale warunkiem, że salicylan sodu ma inne zastosowanie niż konserwujące. W przypadku produktów do włosów stężenie tego składnika może wynieść do 3,0%. Jego bardzo wysoka zawartość (do 10%) złuszcza skórę, a niska (do 0,5%) nawilża.

Czy salicylan sodu jest bezpieczny?

Salicylan sodu jest substancją bezpieczną, ale podlega pewnym ograniczeniom. Jest dopuszczony do stosowania w produktach kosmetycznych w określonych maksymalnych stężeniach. Nie może być składnikiem kosmetyków dla dzieci (wyjątkiem są szampony), dlatego że łatwo wchłania się przez skórę i najmłodsi użytkownicy mogą na niego mocniej zareagować. Sodium salicylate ma potencjał drażniący i uczulający. W dużych stężeniach złuszcza skórę. Zaleca się, by unikały go kobiety w ciąży i matki karmiące, a także dzieci do lat 3.

Z czym nie łączyć salicylanu sodu

Salicylan sodu jest pochodną kwasu salicylowego, dlatego warto unikać łączenia go z kwasami złuszczającymi naskórek, jak kwas glikolowy, mlekowy (kwasy AHA), a także z witaminą C, retinolem i niacynamidem. Połączenie pochodnej kwasu salicylowego z kwasem migdałowym, mlekowym, witaminą C może zredukować ich działanie. Łącznie salicylanu sodu z kwasami, retinolem czy niacynamidem może wywoływać podrażnienie skóry, wysypkę, zaczerwienienie czy przesuszenie. Nie należy stosować tych produktów podczas tej samej rutyny pielęgnacyjnej.

Czy salicylan sodu jest pochodzenia naturalnego?

Salicylan sodu jest solą sodową kwasu salicylowego, który również ma szerokie zastosowanie w kosmetologii. Jest to składnik syntetyczny i wegański, co oznacza, że przy jego produkcji nie były wykorzystane jakiegokolwiek substancje odzwierzęce, a sam produkt nie miał styczności ze zwierzętami.

Efekty uboczne

Salicylan sodu może wywoływać reakcje alergiczne. Może pojawić się rumień, zaczerwienienie lub podrażnienie skóry. Z uwagi na to przed zastosowaniem kosmetyków z tym składnikiem powinno się wykonać próbę uczuleniową. Osoby z alergią na salicylany powinny uważać na ten składnik i przed zastosowaniem nowego kosmetyku dokładnie przeczytać etykietę.

Wpływ salicylanu sodu na środowisko naturalne

Nie ma wystarczających informacji dotyczących wpływu tego składnika na środowisko.

Bezpieczeństwo i ostrzeżenia

Składnik nie może być wykorzystywany w produkcji kosmetyków dla dzieci do lat 3, z wyjątkiem szamponów. Osoby uczulone na salicylany nie powinny stosować kosmetyków z tym składnikiem lub należy wykonać próbę uczuleniową. Składnik nie jest zalecany kobietom w ciąży.

Typ składnika

  • Substancja syntetyczna

Funkcja w kosmetyku

  • Konserwant
  • Skażalnik
  • Substancja antyseptyczna, przeciwzapalna

Alergenne

2
Słabsze działanieSilne działanie

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie

Najpopularniejsze produkty z Sodium Salicylate

Jakiekolwiek aktywności, w szczególności: pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie, lub inne wykorzystywanie treści, danych lub informacji dostępnych w ramach niniejszego serwisu oraz wszystkich jego podstron, w szczególności w celu ich eksploracji, zmierzającej dotworzenia, rozwoju, modyfikacji i szkolenia systemów uczenia maszynowego, algorytmów lub sztucznej inteligencji jest zabronione oraz wymaga uprzedniej, jednoznacznie wyrażonej zgody administratora serwisu – Burda Media Polska sp. z o.o. Obowiązek uzyskania wyraźnej i jednoznacznej zgody wymagany jest bez względu sposób pobierania, zwielokrotniania, przechowywania lub innego wykorzystywania treści, danych lub informacji dostępnych w ramach niniejszego serwisu oraz wszystkich jego podstron, jak również bez względu na charakter tych treści, danych i informacji.
Powyższe nie dotyczy wyłącznie przypadków wykorzystywania treści, danych i informacji w celu umożliwienia i ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz umożliwienia pozycjonowania stron internetowych zawierających serwisy internetowe w ramach indeksowania wyników wyszukiwania wyszukiwarek internetowych
Więcej informacji znajdziesz tutaj.