KWC LogobyWIZAŻ logo

Sodium Lauroyl Sarcosinate właściwości i zastosowanie

Sarkozynian laurylosiarczanu sodowego

N-DODECANOYLSARCOSINE SODIUM SALT, SODIUM N-LAUROYL SARCOSINATE, SODIUM N-LAUROYLSARCOSINATE, SODIUM SALT N-METHYL-N-(1-OXODODECYL) GLYCINE

Sodium Lauroyl Sarcosinate – co to jest w kosmetykach?

Laurylosarkozynian sodu, czyli Sodium Lauroyl Sarcosinate, to substancja myjąca, która pozwala na usunięcie z powierzchni skóry zanieczyszczeń. Właśnie dlatego ten składnik często dodawany jest do mydeł, szamponów oraz pianek do golenia i past do zębów.

Spis treści:

  • Właściwości laurylosarkozynianu sodu
  • Działanie laurylosarkozynianu sodu
  • W jakich kosmetykach można znaleźć laurylosarkozynian sodu?
  • Stosowanie laurylosarkozynianu sodu
  • Jak często można stosować laurylosarkozynian sodu?
  • Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć laurylosarkozynianu sodu?
  • Efekty uboczne stosowania kosmetyków z laurylosarkozynianem sodu

Właściwości laurylosarkozynianu sodu

Laurylosarkozynian sodu to substancja łagodna dla skóry, a jednocześnie aktywnie działająca. Ten składnik ma pochodzenie syntetyczne i można znaleźć go w wielu kosmetykach. Do najważniejszych właściwości laurylosarkozynianu sodu można zakwalifikować:

  • działanie oczyszczające, ponieważ ten składnik stosowany jest najczęściej jako substancja bazowa lub aktywna w kosmetykach,
  • sprawia, że powstaje piana, która ma znaczenie w trakcie mycia włosów, skóry i zębów, a także w kąpieli,
  • zmiękcza naskórek, a jednocześnie wcale go nie wysusza,
  • działa antystatycznie, co oznacza, że włosy nie elektryzują się po użyciu szamponu z tym składnikiem,
  • sprawia, że skóra głowy oraz włosy są dobrze nawilżone,
  • działa jako konserwant, sprawia, że produkty kosmetyczne są znacznie trwalsze, a więc przedłuża ich trwałość,
  • zmniejsza negatywne oddziaływanie innych składników.

Laurylosarkozynian sodu to składnik myjący, usuwający zanieczyszczenia i zapewniający świeżość skóry.

Działanie laurylosarkozynianu sodu

Laurylosarkozynian sodu ma działanie myjące, oczyszczające skórę, a także powoduje powstawanie piany. Właśnie dlatego ten składnik znajduje się w mydłach, żelach, piankach i pastach do zębów. Warto dodać, że w przypadku środków myjących oraz past do zębów, ten składnik spełnia zarówno funkcję elementu bazowego, jak i aktywnego. Z jednej strony konserwuje dany kosmetyk i przedłuża jego trwałość, a z drugiej oczyszcza i zapewnia możliwość powstawania piany.

W jakich kosmetykach można znaleźć laurylosarkozynian sodu?

Sodium lauroyl sarcosinate w kosmetykach jest popularnym składnikiem. Można znaleźć go między innymi w mydłach, szamponach, żelach, płynach do kąpieli, płynach do higieny intymnej, a także żelach i piankach do mycia twarzy, kosmetykach do demakijażu oraz pastach do zębów i produktach dla dzieci. Laurylosarkozynian sodu jest środkiem delikatnym, a jednocześnie myjącym, dzięki czemu bardzo dobrze sprawdza się w wielu produktach kosmetycznych.

Jak stosować kosmetyki z laurylosarkozynianem sodu?

Laurylosarkozynian sodu jest uznawany za środek bezpieczny, dlatego można stosować go w codziennej pielęgnacji. Chodzi tutaj zarówno o mycie twarzy, jak i ciała, a także zębów. Warto dodać, że ten składnik jest syntetyczny, a nie pochodzenia naturalnego, co może rodzić sprzeciw u osób stosujących tylko produkty naturalne. Należy jednak zaznaczyć, że bez tego składnika kosmetyki nie mają właściwości myjących, oczyszczających i pieniących. Na skórze i włosach regularnie gromadzi się sebum, pył, kurz oraz bakterie, które należy usuwać przy pomocy odpowiednich środków myjących. W przypadku zębów sytuacja jest jeszcze poważniejsza, ponieważ brak odpowiedniej pielęgnacji może prowadzić do pojawienia się próchnicy. Sodium lauroyl sarcosinate nie narusza bariery hydrolipidowej skóry, jest bezpieczny i odpowiedni do stosowania. Warto także dodać, że ten składnik nie ma negatywnego wpływu na środowisko naturalne, jest łatwo biodegradowalny. Substancja ta została zakwalifikowana jako bezpieczna dla dzieci, kobiet w ciąży i osób dorosłych, a jednocześnie nie została uznana za potencjalny alergen. Zarazem uznaje się, że kobiety w ciąży oraz dzieci powinny uważać na stosowanie produktów kosmetycznych z tym składnikiem. Chodzi o zbyt duże stężenie laurylosarkozynianu sodu oraz możliwość pojawienia się szkodliwych nitrozoamin, które mają potencjał kancerogenny.

Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć laurylosarkozynianu sodu?

Nie ma konkretnych produktów kosmetycznych, z którymi nie należy łączyć tego składnika.

Efekty uboczne stosowania kosmetyków z laurylosarkozynianem sodu

Warto wiedzieć, że w zdecydowanej większości przypadków laurylosarkozynian sodu nie powoduje skutków ubocznych, jednak w niektórych przypadkach może dojść do reakcji alergicznych. Tego typu reakcje są związane z pojawieniem się zaczerwienień, pokrzywki i swędzenia w miejscu zastosowania produktu. Laurylosarkozynian sodu znajduje się w bardzo dużej części kosmetyków myjących, dlatego trudno jest unikać tego składnika. Właśnie dlatego warto sprawdzić, czy reakcja alergiczna pojawiła się rzeczywiście na ten składnik, czy też na inny zawarty w danym kosmetyku. Przy stosowaniu produktów z dużą zawartością laurylosarkozynianu sodu warto pamiętać o tym, aby nie trzymać ich za długo na skórze, ponieważ mogą działać drażniąco. Po prostu należy umyć skórę, a następnie spłukać kosmetyk. Sam składnik jest uznawany za bezpieczny, jednak ma potencjał zanieczyszczenia nitrozoaminami. To właśnie te substancje są środkami zakazanymi w kosmetykach, ponieważ mogą mieć działanie rakotwórcze. Warto zaznaczyć, że sam laurylosarkozynian sodu nie musi zawierać nitrozoamin, ponieważ producenci dokładnie dobierają cząsteczki składnika. Jednocześnie zawsze istnieje ryzyko pojawienia się tych szkodliwych substancji w kosmetykach. W praktyce chodzi także o wysoką koncentrację danego składnika. Oznacza to, że laurylosarkozynian sodu sam w sobie nie jest niebezpieczny, jeśli cząsteczki produktu zostaną odpowiednio dobrane.

Bezpieczeństwo i ostrzeżenia

Związek uważany za szkodliwy przede wszystkim ze względu na swój potencjał bycia zanieczyszczonym nitrozoaminami (związkami rakotwórczymi). Związek ten nie powinien być używany w kosmetyce i produktach higieny osobistej, w których mogą się tworzyć związki N-nitrozowe.

Typ składnika

  • Substancja syntetyczna

Funkcja w kosmetyku

  • Konserwant
  • Substancja antystatyczna
  • Substancja kondycjonująca
  • Substancja myjąca, detergent, surfaktant, tensyd
  • Substancja pianotwórcza
  • Substancja powierzchniowo czynna

Alergenne

1
Słabsze działanieSilne działanie

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie

Najpopularniejsze produkty z Sodium Lauroyl Sarcosinate

Jakiekolwiek aktywności, w szczególności: pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie, lub inne wykorzystywanie treści, danych lub informacji dostępnych w ramach niniejszego serwisu oraz wszystkich jego podstron, w szczególności w celu ich eksploracji, zmierzającej dotworzenia, rozwoju, modyfikacji i szkolenia systemów uczenia maszynowego, algorytmów lub sztucznej inteligencji jest zabronione oraz wymaga uprzedniej, jednoznacznie wyrażonej zgody administratora serwisu – Burda Media Polska sp. z o.o. Obowiązek uzyskania wyraźnej i jednoznacznej zgody wymagany jest bez względu sposób pobierania, zwielokrotniania, przechowywania lub innego wykorzystywania treści, danych lub informacji dostępnych w ramach niniejszego serwisu oraz wszystkich jego podstron, jak również bez względu na charakter tych treści, danych i informacji.
Powyższe nie dotyczy wyłącznie przypadków wykorzystywania treści, danych i informacji w celu umożliwienia i ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz umożliwienia pozycjonowania stron internetowych zawierających serwisy internetowe w ramach indeksowania wyników wyszukiwania wyszukiwarek internetowych
Więcej informacji znajdziesz tutaj.