Laurylosarkozynian sodu, czyli Sodium Lauroyl Sarcosinate, to substancja myjąca, która pozwala na usunięcie z powierzchni skóry zanieczyszczeń. Właśnie dlatego ten składnik często dodawany jest do mydeł, szamponów oraz pianek do golenia i past do zębów.
Spis treści:
Laurylosarkozynian sodu to substancja łagodna dla skóry, a jednocześnie aktywnie działająca. Ten składnik ma pochodzenie syntetyczne i można znaleźć go w wielu kosmetykach. Do najważniejszych właściwości laurylosarkozynianu sodu można zakwalifikować:
Laurylosarkozynian sodu to składnik myjący, usuwający zanieczyszczenia i zapewniający świeżość skóry.
Laurylosarkozynian sodu ma działanie myjące, oczyszczające skórę, a także powoduje powstawanie piany. Właśnie dlatego ten składnik znajduje się w mydłach, żelach, piankach i pastach do zębów. Warto dodać, że w przypadku środków myjących oraz past do zębów, ten składnik spełnia zarówno funkcję elementu bazowego, jak i aktywnego. Z jednej strony konserwuje dany kosmetyk i przedłuża jego trwałość, a z drugiej oczyszcza i zapewnia możliwość powstawania piany.
Sodium lauroyl sarcosinate w kosmetykach jest popularnym składnikiem. Można znaleźć go między innymi w mydłach, szamponach, żelach, płynach do kąpieli, płynach do higieny intymnej, a także żelach i piankach do mycia twarzy, kosmetykach do demakijażu oraz pastach do zębów i produktach dla dzieci. Laurylosarkozynian sodu jest środkiem delikatnym, a jednocześnie myjącym, dzięki czemu bardzo dobrze sprawdza się w wielu produktach kosmetycznych.
Laurylosarkozynian sodu jest uznawany za środek bezpieczny, dlatego można stosować go w codziennej pielęgnacji. Chodzi tutaj zarówno o mycie twarzy, jak i ciała, a także zębów. Warto dodać, że ten składnik jest syntetyczny, a nie pochodzenia naturalnego, co może rodzić sprzeciw u osób stosujących tylko produkty naturalne. Należy jednak zaznaczyć, że bez tego składnika kosmetyki nie mają właściwości myjących, oczyszczających i pieniących. Na skórze i włosach regularnie gromadzi się sebum, pył, kurz oraz bakterie, które należy usuwać przy pomocy odpowiednich środków myjących. W przypadku zębów sytuacja jest jeszcze poważniejsza, ponieważ brak odpowiedniej pielęgnacji może prowadzić do pojawienia się próchnicy. Sodium lauroyl sarcosinate nie narusza bariery hydrolipidowej skóry, jest bezpieczny i odpowiedni do stosowania. Warto także dodać, że ten składnik nie ma negatywnego wpływu na środowisko naturalne, jest łatwo biodegradowalny. Substancja ta została zakwalifikowana jako bezpieczna dla dzieci, kobiet w ciąży i osób dorosłych, a jednocześnie nie została uznana za potencjalny alergen. Zarazem uznaje się, że kobiety w ciąży oraz dzieci powinny uważać na stosowanie produktów kosmetycznych z tym składnikiem. Chodzi o zbyt duże stężenie laurylosarkozynianu sodu oraz możliwość pojawienia się szkodliwych nitrozoamin, które mają potencjał kancerogenny.
Nie ma konkretnych produktów kosmetycznych, z którymi nie należy łączyć tego składnika.
Warto wiedzieć, że w zdecydowanej większości przypadków laurylosarkozynian sodu nie powoduje skutków ubocznych, jednak w niektórych przypadkach może dojść do reakcji alergicznych. Tego typu reakcje są związane z pojawieniem się zaczerwienień, pokrzywki i swędzenia w miejscu zastosowania produktu. Laurylosarkozynian sodu znajduje się w bardzo dużej części kosmetyków myjących, dlatego trudno jest unikać tego składnika. Właśnie dlatego warto sprawdzić, czy reakcja alergiczna pojawiła się rzeczywiście na ten składnik, czy też na inny zawarty w danym kosmetyku. Przy stosowaniu produktów z dużą zawartością laurylosarkozynianu sodu warto pamiętać o tym, aby nie trzymać ich za długo na skórze, ponieważ mogą działać drażniąco. Po prostu należy umyć skórę, a następnie spłukać kosmetyk. Sam składnik jest uznawany za bezpieczny, jednak ma potencjał zanieczyszczenia nitrozoaminami. To właśnie te substancje są środkami zakazanymi w kosmetykach, ponieważ mogą mieć działanie rakotwórcze. Warto zaznaczyć, że sam laurylosarkozynian sodu nie musi zawierać nitrozoamin, ponieważ producenci dokładnie dobierają cząsteczki składnika. Jednocześnie zawsze istnieje ryzyko pojawienia się tych szkodliwych substancji w kosmetykach. W praktyce chodzi także o wysoką koncentrację danego składnika. Oznacza to, że laurylosarkozynian sodu sam w sobie nie jest niebezpieczny, jeśli cząsteczki produktu zostaną odpowiednio dobrane.
Związek uważany za szkodliwy przede wszystkim ze względu na swój potencjał bycia zanieczyszczonym nitrozoaminami (związkami rakotwórczymi). Związek ten nie powinien być używany w kosmetyce i produktach higieny osobistej, w których mogą się tworzyć związki N-nitrozowe.