Karagen jest popularnym środkiem stosowanym w przemyśle spożywczym. Budzi jednak pewne kontrowersje. Ma szerokie zastosowanie również w kosmetyce i farmaceutyce, a jego nawilżające i ujędrniające właściwości bardzo dobrze wpływają na skórę.
Spis treści:
Karagen jest substancją, którą produkuje się z czerwonych wodorostów, nazywanych mchem irlandzkim. Główna odmiana stosowana do wytwarzania karagenu to chrząstnica kędzierzawa. Składa się w 80% z karageniny i do 18% z soli mineralnych. Karageniny pod wpływem wody pęcznieją, wytwarzając hydrożele i roztwory koloidalne. Poza tym, że chronią skórę, to również działają na nią nawilżająco.
Karagen występuje często na etykietach produktów jako E407. Jest stabilizatorem, który dodaje się do żywności i kosmetyków. Jako substancja chemiczna należy do grupy polisacharydów. Stanowi frakcję błonnika pokarmowego, który jest rozpuszczalny w wodzie. Karagen pozyskuje się w podwyższonej temperaturze i zasadowym środowisku – jest izolowany z wodorostów.
Karagen używany jest w:
Jednym z podstawowych składników wodorostów, który wykorzystuje się w produkcji karagenu, jest śluz. Zawiera on duże ilości karageniny. Sam karagen ma w swoim składzie wielocukry, a także składniki mineralne – brom i jod. Jest substancją bezsmakową i bezzapachową.
Karagen jest popularnym dodatkiem do żywności. Znalazł jednak bardzo szerokie zastosowanie w kosmetyce. Ekstrakt można znaleźć go w składzie wielu kosmetyków pielęgnacyjnych, takich jak:
Karagen pełni w kosmetykach funkcję stabilizatora i zagęstnika. Dzięki niemu kosmetyki mają dobrą konsystencję. Wykazuje działanie nawilżające na skórę. Wpływa na nią regenerująco i sprawia, że jest bardziej miękka w dotyku. Pełni również funkcję jej oczyszczania. Ze względu na swoje ujędrniające właściwości znajduje się w składzie kosmetyków, które mają za zadanie poprawić jej kondycję. Sprawiają, że jest bardziej elastyczna. Karagen przyspiesza również proces gojenia się ran. Kosmetyki z tym składnikiem opóźniają pojawienie się pierwszych zmarszczek, w szczególności w okolicy ust.
Ze względu na właściwości nawilżające karagenu stosowany jest on bardzo często w kosmetykach zawierających wyciąg z alg, które są przeznaczone do cery zniszczonej, dojrzałej i suchej. Karagen można znaleźć także w kosmetykach zawierających filtry przeciwsłoneczne. Doskonale nadaje się do preparatów z filtrem ochronnym dla włosów. Dzięki swojej konsystencji wytwarza on barierę, która jest w stanie zabezpieczyć włosy przed szkodliwym oddziaływaniem czynników zewnętrznych.
Karagen sprawdza się również jako składnik kosmetyków do włosów. Zapobiega ich wypadaniu, zwalcza łupież czy zmniejsza łojotok. Wykazuje również działanie przeciwświądowe i przeciwzapalne. Kosmetyki z jego dodatkiem sprawiają, że włosy stają się mocniejsze, bardziej elastyczne i błyszczące. Wykazują także działanie ochronne przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, jak wiatr, mróz, smog czy promieniowanie słoneczne.
Karagen jest dostępny na rynku w postaci sproszkowanej. Stosuje się go w tej formie do zagęszczania i żelowania żywności. Jeśli chodzi o kosmetykę, to jest on dostępny w formie żelowej, która łatwo rozpuszcza się w wodzie.
W zależności od rodzaju produktu może być on stosowany w różnym stężeniu:
Można samodzielnie przygotować kosmetyki z karagenem, jednak bardzo ważne jest trzymanie się przepisów. Najczęściej wykonuje się kremy do twarzy, hydrolaty, kremy do rąk, mgiełki do ciała czy kosmetyki pielęgnacyjne do włosów.
Brak jest informacji na temat tego, z czym nie należy łączyć karagenu. Substancja ta budzi kontrowersje, jeśli chodzi o zastosowanie w przemyśle spożywczym i przyjmowanie go drogą doustną. Nie istnieją jednak jakiekolwiek informacje na temat szkodliwości karagenu w kosmetykach czy jakichś szkodliwych połączeń z innymi substancjami.
Brak jest informacji dotyczących skutków ubocznych po zastosowaniu kosmetyków zawierających karagen.
Jeżeli nie stosowało się wcześniej kosmetyku, który zawiera karagen w swoim składzie, to dobrze jest profilaktycznie wykonać test alergiczny na niewielkim obszarze skóry. Pozwoli to uzyskać pewność, że substancja nie działa na daną osobę uczulająco.
Brak jest informacji o wpływie karagenu na środowisko. Jest produktem pochodzenia naturalnego i roślinnego. Dlatego jeżeli kosmetyki, do których został dodany, nie są niebezpieczne dla przyrody, to można założyć, że on również pozostaje neutralny dla środowiska naturalnego.
Składnik silnie komedogenny. Może nasilać problem trądziku, powodować wypryski i ropne stany zapalne. Jest korzystny dla skóry tłustej, trądzikowej w niewielkich stężeniach, jednakże raczej odradzany do regularnej pielęgnacji.