{{ product.product_name }}
{{ product.product_polish_name }}
Olej z pestek winogron (Vitis Vinifera Seed Oil) jest emolientem o właściwościach przeciwutleniających i przeciwzapalnych. Może być stosowany bezpośrednio na skórę, ale jest też składnikiem kosmetyków do pielęgnacji cery trądzikowej, dojrzałej, naczynkowej i tłustej oraz cienkich, pozbawionych życia włosów.
Spis treści:
Olej tłoczony jest z pestek owoców latorośli winnej (Vitis vinifera). Zawiera trójglicerydy kwasów tłuszczowych: palmitynowego, stearynowego, oleinowego i linolowego. Jest źródłem witamin A, B6 oraz E, flawonoidów, resweratrolu, minerałów i lecytyny. Właściwości, które sprawiają, że opóźnia starzenie się skóry, zawdzięcza proantocyjanidynom, które są antyoksydantami, a działanie przeciwdrobnoustrojowe związkom polifenolowym zwanym katechinami. Jest dosyć rzadki i nie tak tłusty w dotyku, jak inne, cięższe oleje, np. olej kokosowy. Ma postać klarownego, bezzapachowego płynu o lekko zielonkawym zabarwieniu. Dobrze się wchłania i wspomaga wnikanie innych składników odżywczych w naskórek, zwłaszcza witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Olej z pestek winogron jest wrażliwy na wysokie temperatury i działanie światła, dlatego najlepiej przechowywać go w lodówce, w ciemnym opakowaniu, żeby dłużej zachował świeżość.
Olej z pestek winogron ma zastosowanie w kosmetykach przeznaczonych do codziennej pielęgnacji skóry, włosów i paznokci oraz w produktach myjących, w których pełni między innymi funkcję substancji renatłuszczającej.
Wysoki poziom polifenoli i tokoferoli sprawia, że olej z pestek winogron ma silne działanie przeciwutleniające. Chroni błony komórkowe przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, dzięki czemu opóźnia procesy starzenia się. Zapobiega również fotostarzeniu się skóry i wspomaga odbudowę kolagenu, dlatego jest cennym składnikiem produktów anti-aging. Ogranicza przeznaskórkową utratę wody (TEWL – transepidermal water loss), dzięki czemu cera pozostaje odżywiona i nawilżona. Stanowi również barierę ochronną przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak promieniowanie UV czy zanieczyszczenie powietrza. Olej z pestek winogron ma łagodne działanie ściągające i oczyszczające. Zawarte w nim kwasy tłuszczowe i witamina E sprawiają, że skóra wygląda na jędrniejszą i młodszą. Działa przeciwzapalnie i zmniejsza problem „pajączków” u osób z cerą naczynkową. Usuwa zrogowaciały naskórek, wygładza i wyrównuje koloryt skóry. Reguluje produkcję sebum i wzmacnia naturalną barierę ochronną przed szkodliwymi drobnoustrojami, dlatego jest dobrym rozwiązaniem dla cery mieszanej, trądzikowej i tłustej.
Nabłyszcza, wygładza, zapobiega puszeniu się, wspomaga wzrost włosa i zapobiega rozdwajaniu się końcówek. Redukuje łupież i wzmacnia zniszczone, słabe i łamliwe kosmyki. Tworzy ochronny film, który zapobiega utracie wilgoci i stanowi barierę przed słońcem, wiatrem, zanieczyszczeniami i innymi czynnikami zewnętrznymi. Nie obciąża włosów, nie pozostawia na nich uczucia tłustości. Dzięki właściwościom antyoksydacyjnym zapobiega przedwczesnemu siwieniu.
Wysoka zawartość kwasu linolowego w oleju z pestek winogron przeciwdziała nadmiernej keratynizacji. Regularne wmasowywanie go w płytki paznokci i otaczającą je skórę wygładza je i zmiękcza.
Choć olej z pestek winogron może być samodzielnym kosmetykiem do pielęgnacji twarzy lub olejowania włosów, występuje również w szerokiej gamie produktów do codziennego użytku, takich jak:
Olej z pestek winogron może stanowić olej bazowy dla olejków eterycznych lub występować w połączeniu z innymi olejami roślinnymi, np. olejem jojoba, z nasion dzikiej róży lub migdałowym.
Olejowanie można przeprowadzać codziennie, jeśli olej z pestek winogron jest nakładany na grube, szorstkie włosy. Osobom o cienkich włosach zaleca się powtarzanie zabiegu jeden raz lub dwa razy w tygodniu. Olej z pestek winogron można zastosować na kilka sposobów:
Nie ma informacji o niekorzystnych interakcjach oleju z pestek winogron z innymi składnikami kosmetyków. Dobrze łączy się z większością substancji, zwłaszcza z innymi olejami roślinnymi i olejkami eterycznymi.
Składnik ten pochodzi z pestek owoców winorośli. Na skalę przemysłową jest produkowany w fabrykach poprzez miażdżenie nasion i zastosowanie rozpuszczalników, ale zdrowszą i bardziej ekologiczną alternatywą jest tłoczenie oleju na zimno. Nie zmienia to faktu, że jest substancją pochodzenia naturalnego i składnikiem odpowiednim dla wegan.
Olej z pestek winogron nie powinien działać komedogennie, jednak stosowany często i w dużych stężeniach (zwłaszcza bezpośrednio na skórę, bez rozcieńczenia) może nasilać problemy trądzikowe, powodować wypryski i zaskórniki, a także przesuszać naskórek. Kosmetyków z tym składnikiem powinny wystrzegać się osoby, które mają alergię na winogrona.
Olej z pestek winogron nie wpływa negatywnie na środowisko. Wytłacza się go z nasion, które są produktem ubocznym wyrobu wina, spodoba się więc zwolennikom filozofii „zero waste”.
Emolient tłusty, tworzy na powierzchni skóry i włosów ochronną i wzmacniającą powłokę. Działa ściągająco, gojąco i poprawia napięcie skóry, w czystej postaci może przesuszać i mocno ściągać. Jest składnikiem różnych kosmetyków, polecany do skóry naczynkowej, zmniejsza tzw. pajączki, a także starzejącej się. Włosom nadaje połysk i wygładzenie.
Substancja roślinna
Emolient
Przeciwutleniacz, antyoksydant
Substancja filmotwórcza
Substancja kojąca, łagodząca, substancja wzmacniająca naczynia krwionośne
Substancja natłuszczająca
Substancja ochronna
Substancja odżywcza
Substancja przeciwzmarszczkowa
Substancja ściągająca
Nie wiadomo
Tak
Nie
W dużych stężeniach i często stosowany może nasilać problemy trądzikowe, powodować wypryski i zaskórniki. Przy częstym stosowaniu może także przesuszać naskórek i powodować łuszczenie.
{{ product.product_polish_name }}