Inozytol to substancja o bardzo szerokim działaniu pielęgnacyjnym i leczniczym na skórę. Jest naturalnym składnikiem pochodzenia roślinnego – warto sięgać po kosmetyki, które mają inozytol w składzie.
Spis treści:
Inozytol (INCI: inositol) to substancja naturalnie występująca w przyrodzie – związek organiczny z grupy cukroli, alkohol polihydroksylowy cykliczny sześciowęglowy. Błędnie nazywany jest witaminą z grupy B lub witaminą B8. Był tak klasyfikowany, ale badania wykazały, że ma zdolność do endogennej produkcji i tym samym został wycofany z listy witamin z grupy B. Inozytol występuje pod nazwami: cykloheksanoheksol, Myo-Inositolum, Myoinosite, Phaseomannitol, Dambose, I-Inositol, Inosital, Inositene, Inositina, Iso-Inositol, Meat Sugar, Meso-Inositol. Spośród dziewięciu odmian izomerycznych tylko jedna uznawana jest za aktywną biologicznie.
Inozytol ma postać rozpuszczalnego w wodzie białego lub krystalicznego proszku, nie rozpuszcza się w alkoholach. Naturalnie występuje w organizmach żywych i roślinach. W kosmetyce zastosowanie ma substancja roślinna pozyskiwana najczęściej ze zbóż, a konkretnie z łusek, w których znajdują się ziarna. Inozytol obecny jest również w owocach cytrusowych, roślinach strączkowych i orzeszkach ziemnych.
Omawiana substancja jest niezwykle wszechstronnym surowcem kosmetycznym. Ma wiele właściwości cennych i potrzebnych w kosmetykach pielęgnacyjnych. Najważniejszą cechą inozytolu jest zdolność do wiązania jonów metali i utrzymania pomiędzy nimi równowagi potrzebnej w przebiegu procesów odnowy skóry. Zdolność do przenikania przez warstwę rogową i usuwanie nadmiaru komórek żelaza spowalnia proces starzenia się skóry.
Inozytol hamuje tyrozynazę, czyli proces nadmiernego wydzielania melaniny. Dzięki temu minimalizuje ryzyko powstawania przebarwień na skórze. Substancja działa spowalniająco na proces namnażania się komórek skóry, przez co może hamować rozwój chorób skóry polegających na nadprodukcji komórek naskórka czy łojotoku. Inozytol wzmacnia i uelastycznia ściany komórkowe. To działanie jest szczególnie widoczne u osób o rozszerzonych naczyniach krwionośnych.
Składnik dotlenia cebulki włosów, dzięki czemu możemy zaobserwować ich wzmocnienie. Zastosowanie inozytolu zmniejsza wypadanie włosów. Proces natleniania jest wspierany również na poziomie komórek skóry, co z kolei daje efekt przeciwstarzeniowy.
Inozytol jest substancją antystatyczną, może być zatem stosowany w kosmetykach jako naturalny konserwant. Zapewnia czystość mikrobiologiczną preparatu i działa na drobnoustroje bytujące na skórze. Jednocześnie łagodzi podrażnienia i wspiera proces regeneracji skóry. W połączeniu z właściwościami przeciwłojotokowymi zapewnia kompleksową walkę z objawami trądziku.
Jedną z właściwości inozytolu jest zdolność do rozbijania komórek tłuszczowych. Dlatego jest on wykorzystywany podczas zabiegów wyszczuplających i antycellulitowych. Znajduje się również w składzie profesjonalnych preparatów zmniejszających widoczność tzw. pajączków, czyli rozszerzonych lub popękanych naczyń krwionośnych. W trychologii stosuje się go podczas terapii wzmacniających i hamujących nadmierne wypadanie włosów.
Inozytol jest silnym antyoksydantem, a przede wszystkim wykazuje wysoką skuteczność w leczeniu różnych odmian trądziku. Zarówno w odmianie hormonalnej, jak i w trądziku różowatym ważne jest działanie wielokierunkowe. Inozytol to substancja, która jednocześnie hamuje nadmierne wydzielanie sebum i neutralizuje bakterie. Dzięki temu proces naturalnego nawilżania skóry jest uregulowany, a przyczyna powstawania zmian zapalnych – zlikwidowana.
Ze względu na multifunkcyjność inozytol wykorzystywany jest w wielu recepturach kosmetycznych. Stanowi jeden z aktywnych składników dermokosmetyków przeciwtrądzikowych. Warto sięgać po preparaty, które zawierają ten składnik, gdy walczymy z trądzikiem hormonalnym. Ponieważ inozytol wzmacnia naczynia krwionośne, będzie również skutecznym remedium na trądzik różowaty.
Omawiana substancja hamuje łojotok i dotlenia cebulki włosów, dlatego możemy znaleźć ją w składzie szamponów przeciwłupieżowych i kosmetyków do włosów przetłuszczających się. Producenci szamponów i odżywek dodają inozytol również w celu zminimalizowania efektu elektryzowania się włosów.
Zdolność do przenikania przez skórę i regulowania aktywności metali sprawia, że inozytol ma zastosowanie w preparatach przeciwstarzeniowych. Dodatkowo jest on humektantem – wiąże cząsteczki wody i zapewnia dogłębne nawilżenie skóry.
Inozytol może być składnikiem:
Substancja pozyskiwana jest z roślin – nie wykazuje toksyczności, nie powoduje ryzyka wystąpienia reakcji alergicznej. Może być składnikiem kosmetyków wegańskich i tych przeznaczonych dla skóry wrażliwej i alergicznej. Inozytol jest surowcem, z którego chętnie korzystają producenci kosmetyków naturalnych i organicznych. Ze względu na działanie antyseptyczne może być stosowany jako konserwant. Jest dobrą alternatywą dla syntetycznych substancji konserwujących.
Kosmetyki zawierające inozytol są bezpieczne dla kobiet w ciąży i matek karmiących. Producenci mogą dowolnie dobierać jego stężenie w recepturach. Inozytol jest stosowany jako substancja wspierająca odchudzanie, pomaga w leczeniu bezsenności ze względu na fakt, że reguluje pracę układu hormonalnego. W formie suplementu diety zaleca się go również osobom cierpiącym na wahania nastrojów i zaburzenia koncentracji. Może być przyjmowany doustnie w ograniczonych dawkach, nie wykazuje toksyczności przy nadmiernym spożyciu. Jest na bieżąco wydalany przez układ moczowy.