KWC LogobyWIZAŻ logo

Potassium Hydroxide właściowości i zastosowanie

Wodorotlenek potasu, zasada potasowa

KALII HYDROXIDUM, CAUSTIC POTASH, CAUSTIC POTASH, HYDROXYDE DE POTASSIUM (FRENCH), KALIUMHYDROXID (GERMAN), KALIUMHYDROXYDE (DUTCH), LYE, POTASSA, POTASSE CAUSTIQUE (FRENCH)

Wodorotlenek potasu – właściwości, zastosowanie

Wodorotlenek potasu (Potassium Hydroxide) nazywany jest także ługiem potasowym. To najsilniejsza zasada, która znalazła zastosowanie w wielu dziedzinach, także kosmetologii. Najbardziej znanym produktem kosmetycznym z nią w składzie jest popularne w czasach PRL-u szare mydło, które było używane w każdym polskim domu. Obecnie wodorotlenek potasu nie jest bardzo popularny, jednak nadal ma rzeszę fanów.

Spis treści:

  • Wodorotlenek potasu – właściwości
  • Zastosowanie wodorotlenku potasu w kosmetyce
  • W jakich kosmetykach znajduje się wodorotlenek potasu?
  • Domowe kosmetyki z wodorotlenkiem potasu
  • Czy wodorotlenek potasu jest bezpieczny?
  • Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć wodorotlenku potasu?
  • Efekty uboczne
  • Czy wodorotlenek potasu jest składnikiem pochodzenia naturalnego?
  • Wpływ wodorotlenku potasu na środowisko naturalne

Wodorotlenek potasu – właściwości

Wodorotlenek potasu można znaleźć w składach kosmetyków pod nazwą Potassium Hydroxide. W kosmetologii pełni on kilka funkcji, ale przede wszystkim jest regulatorem pH. Jednak jego najpopularniejszym zastosowaniem jest produkcja twardych mydeł. Ma on białą barwę i postać granulek, płatków lub wiórek. Dobrze rozpuszcza się w wodzie i alkoholu. Wodorotlenek potasu jest substancją, która potrafi wchłaniać wilgoć, a także przyciągać wodę z otoczenia.

Zastosowanie wodorotlenku potasu w kosmetyce

Najbardziej znanym kosmetykiem zawierającym wodorotlenek potasu jest szare mydło. Największą popularność zyskało ono w czasach PRL-u, kiedy było stosowane nie tylko do mycia ciała, ale także do prania czy jako środek do sprzątania. Obecnie szare mydło nie jest tak popularne jak kiedyś, jednak ma swoich zwolenników. Warto również pamiętać, że współcześnie do jego produkcji często jest używany wodorotlenek sodu, zamiast potasu.

Omawiany składnik może występować w kosmetykach w określonym stężeniu, w zależności od ich przeznaczenia, tj.:

  • w kosmetykach do stylizacji włosów, głównie prostowania – maks. 2%,
  • w kosmetykach do prostowania włosów stosowanych w salonach fryzjerskich – maks. 4,5%,
  • w produktach do zmiękczania i usuwania skórek przy paznokciach – do 5%,
  • w kosmetykach, w których pełni rolę regulatora pH – maks.11% (nie dotyczy produktów do depilacji),
  • w produktach do depilacji, w których pełni rolę regulatora pH – 12,7%.

W jakich kosmetykach znajduje się wodorotlenek potasu?

Wodorotlenek potasu można znaleźć w takich kosmetykach jak:

  • mydła w kostce,
  • szampony do włosów,
  • kule, sole, płyny, pudry do kąpieli,
  • produkty do depilacji,
  • produkty do stylizacji włosów,
  • preparaty do usuwania skórek,
  • kosmetyki silnie oczyszczające.

Jest substancją, którą można kupić w czystej formie i wykorzystać do produkcji kosmetyków lub środków czyszczących.

Domowe kosmetyki z wodorotlenkiem potasu

Wodorotlenek potasu jest głównym składnikiem mydła potasowego. Jest stosowany zamiast wodorotlenku sodu, który również może służyć do wyrobu tego typu kosmetyków. Do samodzielnej produkcji mydła potrzebne są także: gliceryna, tłuszcze roślinne oraz woda. Wszystkie składniki należy ze sobą połączyć, a następnie schłodzić w odpowiedniej formie. Należy jednak pamiętać, aby ściśle trzymać się receptur kosmetycznych, ponieważ wodorotlenek potasu powinien być stosowany w odpowiednim stężeniu.

Aby wykonać mydło potasowe, należy połączyć wodę z wodorotlenkiem potasu. Powstanie wtedy ług potasowy. Jest to reakcja mocno egzotermiczna, czyli wybuchowa, dlatego należy zachować szczególną ostrożność. W innym garnku należy podgrzać olej roślinny do temperatury 80°C. Powstałe płyny muszą przestygnąć, a następnie należy je ze sobą połączyć, wlewając powoli ług do tłuszczu. Całość trzeba dokładnie zmiksować. Mieszanie należy zakończyć w momencie, kiedy płyn zgęstnieje, co może czasem trwać długo. Aby przyspieszyć ten proces, można dodać alkohol, jednak nie każdy chce, aby znajdował się on w kosmetyku.

Niestety tworzenie mydła potasowego nie jest łatwe, ponieważ wodorotlenek potasu jest substancją żrącą. Może poparzyć skórę, a nawet układ oddechowy, dlatego podczas samodzielnego tworzenia kosmetyków z tą substancją niezbędne jest używanie środków ochrony osobistej, takich jak rękawiczki, okulary ochronne, fartuch i maseczka. Zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zakup mydła w drogerii.

Czy wodorotlenek potasu jest bezpieczny?

Wodorotlenek potasu jest substancją bezpieczną, jeśli jest używany w odpowiednich stężeniach. Producenci mają obowiązek stosowania się do nich podczas tworzenia kosmetyków. Jest to składnik silnie żrący, dlatego powinien być przechowywany poza zasięgiem dzieci. W czystej postaci może uszkadzać wzrok, skórę oraz układ oddechowy, dlatego należy go stosować, zachowując wszelkie zasady bezpieczeństwa.

W kosmetykach wodorotlenek potasu jest używany w niewielkim stężeniu oraz w odpowiednim pH, dlatego nie wykazuje takiego działania jak w przypadku czystej substancji. Z uwagi na to, że może podrażniać skórę, nie powinny go używać kobiety w ciąży.

Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć wodorotlenku potasu?

Wodorotlenek potasu jest żrącą substancją, dlatego nie powinno się go samodzielnie łączyć z innymi składnikami kosmetyków. Należy również pamiętać, że po połączeniu go z wodą powstaje silna reakcja egzotermiczna.

Efekty uboczne

Wodorotlenek potasu jest składnikiem, który może oddziaływać na skórę. Wiele osób stosuje kosmetyki z tym związkiem do mycia ciała, ponieważ jest substancją o niskim poziomie alergiczności. Należy pamiętać, że może on nadmiernie wysuszać skórę, co prowadzi do zaburzenia jej warstwy hydrolipidowej. Może się łuszczyć, swędzieć, a także być zaczerwieniona. Osoby o cerze suchej, trądzikowej i problematycznej powinny uważać na kosmetyki zawierające wodorotlenek potasu.

Czy wodorotlenek potasu jest składnikiem pochodzenia naturalnego?

Jest to składnik w 100% syntetyczny. Najczęściej powstaje w wyniku elektrolizy chlorku potasu. Weganie mogą sięgać po produkty, które go zawierają.

Wpływ wodorotlenku potasu na środowisko naturalne

Nie odnotowano negatywnego wpływu wodorotlenku na środowisko naturalne.

Bezpieczeństwo i ostrzeżenia

W czystej postaci jest silnie żrący, może spowodować poważne oparzenia. Dozwolony do stosowania w ograniczonym stężeniu (lista substancji dozwolonych do stosowania w kosmetykach wyłącznie w ograniczonej ilości, zakresie i warunkach stosowania), maksymalne stężenie dopuszczalne do stosowania: -w produktach do usuwania skórek wokół paznokci to 5%, -w produktach ogólnych do prostowania włosów to 2%, w stosowaniu profesjonalnym to 4,5%, -jako regulator pH w depilatorach pH<12,7, -w innych zastosowaniach jako regulator pH to pH<11. Warunki i ostrzeżenia, jakie powinny być umieszczone na opakowaniach kosmetyków zawierających wodorotlenek potasu to: -w produktach do usuwania skórek wokół paznokci - "Zawiera alkalia", "Unikać kontaktu z oczami", "Może spowodować utratę wzroku", "Chronić przed dziećmi", -w preparatach do prostowania włosów przy stosowaniu ogólnym powinno być umieszczone ostrzeżenie - "Zawiera alkalia"," Unikać kontaktu z oczami", "Może spowodować utratę wzroku", "Chronić przed dziećmi", -w użytku profesjonalnym - "Tylko do użytku profesjonalnego", "Unikać kontaktu z oczami", "Może spowodować utratę wzroku", -w depilatorach (wodorotlenek potasu jest stosowany jako regulator pH) przy pH<12,7 - powinna być umieszczona informacja - "Chronić przed dziećmi", "Unikać kontaktu z oczami".

Typ składnika

  • Substancja syntetyczna

Funkcja w kosmetyku

  • Regulator pH

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie