{{ product.product_name }}
{{ product.product_polish_name }}
Pod nazwą parfum w składzie kosmetyku kryje się kompozycja zapachowa, czyli mieszanina aromatów pochodzenia naturalnego lub syntetycznego. To one sprawiają, że kosmetyki pielęgnacyjne i kolorowe ładnie pachną.
Spis treści:
Parfum, Fragrance, Perfume, Aroma, Aromatica, Aromatic, Aromaticum, Flavor, Flavour – takie nazwy pojawiają się w składzie kosmetyków. Wszystkie odnoszą się do kompozycji zapachowych. Nie jest to jednolity składnik, ale mieszanina kilku substancji, skomponowana tak, by nadać konkretny aromat gotowym produktom kosmetycznym. Kompozycje zapachowe mogą składać się z substancji naturalnych, syntetycznych, mieszanych i identycznych z naturalnymi.
Składniki zapachowe w kosmetykach dzieli się na trzy główne grupy:
W składzie kosmetyków producenci nie zawsze stosują nazwę “parfum”. Często informują oni o obecności konkretnych substancji zapachowych, wymieniając je z nazwy. Jest to ważne w szczególności w perfumach, wodach toaletowych czy kosmetykach pielęgnacyjnych, gdzie istnieje wiele różnych substancji zapachowych. Zazwyczaj takie informacje są umieszczane na końcu składu, ponieważ jest to jedynie dodatek do produktu.
Wśród składników zapachowych, które wykorzystywane są w przemyśle kosmetycznym, wyróżniamy naturalne olejki eteryczne jak: różany, sandałowy, sosnowy, anyżowy, czy tymiankowy. Syntetyczne substancje zapachowe jak: eugenol, amyl cinnamal czy hydroxycitronellal często imitują zapachy znane nam z natury.
Substancje zapachowe są głównymi składnikami perfum, wód toaletowych, dezodorantów i mgiełek do ciała. Natomiast w kosmetykach pielęgnacyjnych i kolorowych pełnią funkcję dodatkową. Ich zadaniem jest zwiększenie komfortu używania kosmetyku. Co więcej, kompozycja zapachowa jest unikatową cechą, która ma wyróżniać kosmetyk spośród innych produktów. Jednak najważniejsza rola, jaką odgrywają kompozycje zapachowe w preparatach do twarzy i ciała, to maskowanie chemicznych aromatów oraz nieprzyjemnych zapachów, jak pot. Niektóre składniki wykorzystywane w produkcji kosmetyków mają własne zapachy, niekoniecznie przyjemne. Dlatego do kosmetyków dodaje się aromaty, które je skutecznie maskują.
Część substancji zapachowych, zarówno syntetycznych, jak i naturalnych, ma dodatkowe właściwości. Działają antybakteryjnie lub wiążą jony metali ciężkich, by te nie przenikały przez skórę do organizmu. Niektóre substancje zapachowe wpływają dodatkowo na konsystencję produktu – zapobiegają zmianom gęstości i koloru gotowego preparatu. Część substancji zapachowych pełni również funkcję konserwantu, ze względu na właściwości antybakteryjne.
Przyjemny zapach kosmetyku wspiera komfort jego stosowania. Zapach często jest cechą decydującą o tym, że wybieramy ten, a nie inny preparat. Dotyczy to nie tylko perfum czy wód toaletowych. Krem do twarzy czy balsam do ciała też powinien przyjemnie pachnieć, aby jego aplikacja sprawiała przyjemność. Kosmetyki, w których znajdują się składniki zapachowe oznaczone to:
Oczywiście kompozycja zapachowa często występuje w perfumach, mgiełkach zapachowych, dezodorantach i antyperspirantach. Osoby ze skórą wrażliwą, alergiczną i atopową powinny uważać na stosowanie kosmetyków z dodatkiem substancji zapachowych, ponieważ mogą wywoływać podrażnienia skóry. Również kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny unikać ich, ze względu na zwiększoną wrażliwość na zapachy w tym okresie.
Substancje zapachowe uznawane są za potencjalne alergeny. Ryzyko wystąpienia reakcji jest na tyle wysokie, że w większości przypadków ich maksymalne stężenie w kosmetykach jest ściśle określone – 0,001% w produkcie niespłukiwanym oraz 0,01% w spłukiwanym.
Za szczególnie niebezpieczne składniki kompozycji zapachowych uznaje się: Galaxolide (HHCB), Musk Ketone, Musk Xylene, Tonalide (AHTN). Są to aromaty syntetyczne, które mogą wywoływać silne reakcje alergiczne. Podejrzewa się ponadto, że mogą one przenikać do krwiobiegu i działać toksycznie na organizm.
Stwierdzono również, że część substancji zapachowych wykorzystywanych w przemyśle kosmetycznym uszkadza barierę hydrolipidową skóry. Charakterystyczne objawy alergii na składniki zapachowe to: podrażnienie skóry, świąd, zaczerwienienie, duszności oraz podrażnienie błon śluzowych i oczu.
Osoby, które cierpią na alergie wziewne i skórne, powinny ostrożnie stosować mocno perfumowane kosmetyki. Szczególnie te, których nie zmywamy ze skóry zaraz po zastosowaniu, np. balsamy do ciała czy kosmetyki kolorowe.
W skład kompozycji zapachowej mogą wchodzić różne substancje. Większość z nich nie powoduje osłabienia działania składników aktywnych w kosmetykach.
Niektóre substancje zapachowe mogą mieć negatywny wpływ na środowisko naturalne.
Maskowanie niepożądanych zapachów wynikających z pozostałych składników w kosmetyku, nadawanie bardziej klarownego, przyjemnego zapachu wszelkim kosmetykom. Kluczowy składnik perfum, wód toaletowych, perfumowanych, dezodorantów itp. Niektóre substancje zapachowe są stosowane jako skażalniki do denaturacji niebezpiecznych substancji, aby odstraszyć m.in. przed konsumpcją, mogą powodować zwykłe odrzucenie lub odruch wymiotny. Mogą także działać zapobiegawczo przeciwko nieprzyjemnym zapachom, neutralizować i zapobiegać namnażaniu bakterii np próchniczych, albo w pocie. Wiele składników kompozycji zapachowych, substancji zapachowych i rozpuszczalników substancji zapachowych ma właściwości przeciwutleniaczy, odpychają lub wiążą jony metali z otoczenia kosmetyku i zapobiegają psuciu kosmetyków, utracie lub zmianie właściwości zapachowych, koloru i konsystencji.
Substancja różnego pochodzenia
Substancja dezodorująca
Skażalnik
Substancja zapachowa
Substancja maskująca
Nie wiadomo
Tak
Nie
Niektóre kompozycje zapachowe mogą być bardzo silnie drażniące, uczulające i toksyczne, w zależności od użytych komponentów, z jakich powstały.
{{ product.product_polish_name }}