KWC LogobyWIZAŻ logo

Behenamidopropyl Dimethylamine właściwości i zastosowanie

Dimethylaminopropyl Behenamide, N-[3-(Dimethylamino)Propyl] Docosanamide

Behenamidopropyl Dimethylamine – właściwości, działanie i zastosowanie w kosmetykach

Behenamidopropylodimetyloamina (Behenamidopropyl Dimethylamine) to półsyntetyczna, alkilowa sól amoniowa, pełniąca w kosmetykach funkcję niejonowego lub kationowego (w zależności od przeznaczenia kosmetycznego) środka powierzchniowo czynnego. Składnik wykazuje działanie emulgujące i jest najczęściej stosowany w produktach do pielęgnacji włosów. Dzięki właściwościom antystatycznym ułatwia rozczesywanie i zapobiega elektryzowaniu się włosów.

Spis treści:

  • Behenamidopropyl Dimethylamine – właściwości
  • Zastosowanie Behenamidopropyl Dimethylamine w kosmetykach
  • W jakich kosmetykach można znaleźć Behenamidopropyl Dimethylamine?
  • Czy Behenamidopropyl Dimethylamine jest bezpieczny?
  • Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć Behenamidopropyl Dimethylamine?
  • Czy Behenamidopropyl Dimethylamine to składnik wegański?
  • Czy Behenamidopropyl Dimethylamine jest składnikiem pochodzenia naturalnego?
  • Efekty uboczne
  • Wpływ Behenamidopropyl Dimethylamine na środowisko naturalne

Behenamidopropyl Dimethylamine – właściwości

Pełna nazwa chemiczna związku Behenamidopropyl Dimethylamine (BAPDMA) brzmi N-(3-(dimetyloamino)propylo)dokozanamid. Składnik doskonale nadaje się do wygładzania, kondycjonowania i zmniejszania elektryzowania się włosów. W przemyśle kosmetycznym najczęściej występuje w odżywkach oraz w mniejszym stopniu w szamponach. Świetnie nadaje się do wszystkich rodzajów włosów, w tym prostych, falowanych i kręconych. W naturze substancja nie występuje i nie ma swojego odpowiednika.

Zastosowanie Behenamidopropyl Dimethylamine w kosmetykach

Behenamidopropyl Dimethylamine działa głównie jako składnik odżywek przeznaczonych do włosów. Zneutralizowany kwasami mineralnymi lub organicznymi pomaga zwiększyć miękkość lub gładkość włosów, zmniejszyć kołtuny i szorstkość powierzchni. Może być również stosowany w formułach szamponów, jako niejonowy środek powierzchniowo czynny pełniący dwie główne funkcje, którymi są kondycjonowanie i ochronę koloru przed blaknięciem. Jako środek antystatyczny redukuje elektryczność statyczną, neutralizując ładunek elektryczny na powierzchni włosów. Pomaga to zapobiegać puszeniu się włosów. Do podstawowych funkcji, jakie behenamidopropylodimetyloamina pełni w produktach kosmetycznych, możemy zaliczyć właściwości takie jak:

  • antystatyczność – zmniejsza elektryczność statyczną, neutralizując ładunek elektryczny na powierzchni;
  • środek emulgujący – wspomaga tworzenie mieszanin między niemieszającymi się płynami poprzez modyfikację napięcia międzyfazowego (woda i olej).

W jakich kosmetykach można znaleźć Behenamidopropyl Dimethylamine?

Ze względu na swoje działanie antystatyczne behenamidopropylodimetyloaminę można spotkać przede wszystkim jako składnik kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji, koloryzacji lub stylizacji włosów. Ze względu zaś na potencjał emulgujący, sól znajduje zastosowanie jako składnik (emulgator) preparatów kosmetycznych przeznaczonych do skóry twarzy lub ciała. Behenamidopropyl Dimethylamine najczęściej występuje w kosmetykach takich jak:

  • odżywki do włosów,
  • balsamy/odżywki do włosów,
  • preparaty nawilżające (w kremie, w sprayu),
  • Szampony do włosów,
  • farby do koloryzacji włosów,
  • produkty do rozjaśniania włosów,
  • płyny do mycia twarzy (żele, mleczka, płyny micelarne),
  • produkty do oczyszczania ciała (żele, mydła),
  • maski do włosów,
  • preparaty do stylizacji włosów.

Czy Behenamidopropyl Dimethylamine jest bezpieczny?

Behenamidopropyl Dimethylamine jest określony jako bezpieczny do stosowania w produktach kosmetycznych, podlega ograniczeniom stężenia lub stosowania. Jest równie bezpieczny do stosowania w kosmetykach spłukiwanych i niepozostających na skórze.

Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć Behenamidopropyl Dimethylamine?

Nie ma informacji na temat niekorzystnych połączeń Behenamidopropyl Dimethylamine z innymi składnikami kosmetyków. Nie ma podejrzeń co do wchodzenia w jakiekolwiek interakcje z innymi substancjami.

Czy Behenamidopropyl Dimethylamine to składnik wegański?

Behenamidopropyl Dimethylamine jest substancją wegańską, ponieważ związek ten wytwarza się w sposób syntetyczny bez użycia składników pochodzenia zwierzęcego lub odzwierzęcego. Jest to związek półsyntetyczny, zaś w pierwszym etapie syntezy pozyskuje się olej, który następnie jest poddawany procesowi amidacji, wobec czego behenamidopropylodimetyloamina jest substancją częściowo roślinną.

Składnik jest odpowiedni dla wegan. Aby mieć stuprocentową pewność, że kosmetyk jest w pełni wegański, zawsze należy sprawdzić pozostałe składniki produktu i upewnić się, że firma nie testuje swoich produktów na zwierzętach.

Czy Behenamidopropyl Dimethylamine jest składnikiem pochodzenia naturalnego?

Behenamidopropyl Dimethylamine to substancja półsyntetyczna. Ten składnik jest wytwarzany z oleju Brassica (rodziny musztardy, kapusty i jarmużu). W procesie amidacji olejek przekształca się w kationową (dodatnio naładowaną) odżywkę ułatwiającą rozczesywanie i łagodzącą elektryzowanie się.

Z kosmetyków, które mają ten rodzaj soli w swoim składzie, mogą korzystać weganie. Ze względu na częściowe pochodzenie roślinne behenamidopropylodimetyloaminy, składnik nie jest w pełni naturalny i nie powinny stosować go osoby unikające syntetycznych składników w kosmetykach.

Efekty uboczne

Behenamidopropyl Dimethylamine jest bezpieczna do stosowania w kosmetykach niepozostających na skórze. Swoje zastosowanie znajduje w kosmetykach, które finalnie zostaną spłukane lub takie, które nie wchodzą w skład preparatów pozostających na powierzchni skóry (niewchłanialnych). Behenamidopropylodimetyloamina może podrażniać oczy, dlatego nie stosuje się jej w produktach kosmetycznych przeznaczonych do okolic oczu.

Wpływ Behenamidopropyl Dimethylamine na środowisko naturalne

Nie ma informacji na temat negatywnego wpływu Behenamidopropyl Dimethylamine na środowisko naturalne. Nie stwierdzono toksycznego wpływu tego składnika na ekosystem wody, substancja uznana jest za ogólnie bezpieczną.

Typ składnika

  • Substancja różnego pochodzenia

Funkcja w kosmetyku

  • Emulgator, emulsyfikator
  • Substancja antystatyczna

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie

Najpopularniejsze produkty z Behenamidopropyl Dimethylamine

Jakiekolwiek aktywności, w szczególności: pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie, lub inne wykorzystywanie treści, danych lub informacji dostępnych w ramach niniejszego serwisu oraz wszystkich jego podstron, w szczególności w celu ich eksploracji, zmierzającej dotworzenia, rozwoju, modyfikacji i szkolenia systemów uczenia maszynowego, algorytmów lub sztucznej inteligencji jest zabronione oraz wymaga uprzedniej, jednoznacznie wyrażonej zgody administratora serwisu – Burda Media Polska sp. z o.o. Obowiązek uzyskania wyraźnej i jednoznacznej zgody wymagany jest bez względu sposób pobierania, zwielokrotniania, przechowywania lub innego wykorzystywania treści, danych lub informacji dostępnych w ramach niniejszego serwisu oraz wszystkich jego podstron, jak również bez względu na charakter tych treści, danych i informacji.
Powyższe nie dotyczy wyłącznie przypadków wykorzystywania treści, danych i informacji w celu umożliwienia i ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz umożliwienia pozycjonowania stron internetowych zawierających serwisy internetowe w ramach indeksowania wyników wyszukiwania wyszukiwarek internetowych
Więcej informacji znajdziesz tutaj.