Cerezyna (Ceresin) jest szeroko wykorzystywana w branży kosmetycznej, farmaceutycznej, a także w innych gałęziach przemysłu. Jest woskiem stanowiącym pochodną ropy naftowej. Ma woskową konsystencję, pozbawioną zapachu i koloru. Nie rozpuszcza się w wodzie, a jedynie organicznych rozpuszczalnikach.
Spis treści:
Cerezyna jest substancją, która powstaje jako pozostałość po procesie destylacji ropy naftowej. Ma ona najczęściej postać bezzapachowej, białej lub bezbarwnej masy. Przypomina nieco wosk pszczeli. Nazywa się ją także rafinowanym woskiem ziemnym. Nie da się jej rozpuścić w wodzie. Można natomiast rozpuścić ją w rozpuszczalnikach organicznych, np. węglowodorowych. W temperaturze 20°C jest ciałem stałym. Gdy się ją podgrzewa, staje się plastyczna. Topi się w 68–72°C.
Cerezynę stosuje się w kosmetyce, a także wykorzystuje się ją do produkcji maści, świec, past do butów i smarów. Określana jest mianem wosku mineralnego. Używa się jej także jako zagęstnika do sztyftów i emulsji. Często pełni w kosmetykach funkcję emolientu. Działa na skórę:
Cerezyna jest stabilnym składnikiem. Ma dużą odporność na promieniowanie UV. Nie ulega rozkładowi na inne substancje, a także się nie utlenia. Nie wykazuje właściwości odżywczych dla skóry. Nie wnika w głąb przez warstwę naskórka, zabezpiecza go tylko powierzchniowo przed utratą wilgoci. Cerezyna nie działa również na skórę regeneracyjnie, odbudowująco, przeciwzmarszczkowo ani antybakteryjnie.
Cerezyna jest emolientem. Zabezpiecza skórę i natłuszcza ją. Po nałożeniu kosmetyku z tym składnikiem pojawia się tzw. film, który zapobiega utracie wody z naskórka. Dzięki temu skóra pozostaje nawilżona. Można zauważyć także jej wygładzenie i zmiękczenie. Parafiny, a wśród nich cerezyna, nie wnikają w głąb skóry, dzięki czemu są dla niej bezpieczne i nie podrażniają jej. Nie wywołują też alergii.
Nie powinno się jednak stosować kosmetyków z cerezyną do pielęgnacji skóry tłustej i łojotokowej. Wydziela się wtedy nadmiar sebum i cerezyna może działać komedogennie, przez co przyczynia się do powstawania zaskórników. Może wywoływać także efekt świecącej się, tłustej skóry. Bywa to nieakceptowane przez wiele osób. Cerezyny i innych parafin nie stosuje się raczej w produkcji kosmetyków do cery tłustej i mieszanej, o tendencji do powstawania zaskórników.
Cerezynę stosuje się szeroko w kosmetyce. Można ją znaleźć w produktach takich jak:
Warto zauważyć, że cerezyna stosowana w kosmetykach jest bardzo wysokiej czystości. Odpowiada wysokiej jakości surowcom, które stosuje się w produkcji kosmetyków i maści farmaceutycznych.
Cerezyna, tak jak i inne parafiny, jest bezpiecznym składnikiem kosmetyków, co potwierdza Światowa Organizacja Zdrowia – WHO. Zanim substancja ta zostanie dopuszczona do ich produkcji, musi być dokładnie oczyszczona i przejść rygorystyczne badania.
Cerezyna jest trudno dostępna w sprzedaży. Nie ma powszechnych przepisów na przygotowanie domowych kosmetyków z zastosowaniem tego składnika. Jest substancją łatwopalną i jej użycie wymaga specjalnych laboratoryjnych warunków. Dlatego lepiej wybrać coś z szerokiej gamy produktów z cerezyną dostępnych w sprzedaży.
Brak jest informacji dotyczących tego, z jakimi składnikami kosmetyków nie powinno się łączyć cerezyny. Jest ona substancją stabilną.
Cerezyna nie jest naturalnym składnikiem kosmetycznym. Wytwarza się ją syntetycznie. Powstaje podczas destylacji ropy naftowej i jest poddawana bardzo dokładnemu oczyszczaniu. Może występować w kosmetykach przeznaczonych dla wegan, jednak z uwagi na jej pochodzenie może być niechętnie stosowana.
Cerezyna bardzo rzadko wywołuje alergie. Jest bezpiecznym składnikiem. Kosmetyki z tą substancją w składzie poleca się do pielęgnacji cery wrażliwej i atopowej. Dzięki nim skóra staje się natłuszczona i pośrednio nawilżona. Do skutków ubocznych cerezyny można zaliczyć:
Mitem jest, że cerezyna utrudnia oddychanie skóry poprzez utworzenie na niej warstwy okluzyjnej. Człowiek oddycha za pomocą płuc i kosmetyk na skórze nie ma wpływu na ten proces.
Cerezyna używana w kosmetyce jest wysoce oczyszczona i uważa się ją za bezpieczny składnik kosmetyków. Raczej nie uczula, ale osoby z cerą wrażliwą i skłonną do alergii powinny zrobić próbę alergiczną przed pierwszym użyciem produktu z cerezyną.
Cerezynę określa się mianem substancji ropopochodnej. Dlatego nie można jej zaliczyć do ekologicznych składników kosmetyków. Może mieć negatywny wpływ na ekosystemy, w tym wody gruntowe i glebę. Ropa naftowa zagraża również organizmom żywym.
W dużych stężeniach i często stosowany może nasilać problemy trądzikowe, powodować wypryski i zaskórniki. Może także powodować podrażnienie i przesuszenie skóry.