Wiciokrzew japoński jest krzewem występującym przede wszystkim na terenie Japonii i Korei. Ekstrakt z tej rośliny stanowi cenny surowiec w produkcji kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji cery problematycznej, w tym pozbawionej jędrności i elastyczności. Wiciokrzew japoński to remedium na pierwsze oznaki starzenia się skóry i walkę z wolnymi rodnikami.
Spis treści:
W ekstrakcie z wiciokrzewu japońskiego znajdują się flawonoidy, saponiny, potas, miedź i wapń. Wyróżnia się także delikatnym, przyjemnym, kwiatowym zapachem (zbliżonym do miodu).
Kosmetyki, w których składzie znajduje się ten składnik, wykazują działanie:
Naturalny ekstrakt z wiciokrzewu japońskiego ma zdolność do neutralizowania wolnych rodników, które odpowiedzialne są za uruchomienie procesów starzenia się skóry. Kwiaty tej rośliny znane są również ze swoich właściwości wygładzających, odświeżających i łagodzących podrażnienia. Wyniki badań naukowych wykazały, że ekstrakty z tego cennego okazu flory są skuteczne we wzmacnianiu naczyń krwionośnych znajdujących się pod powierzchnią naskórka, a także cebulek włosów.
Skóra zaczyna starzeć się już od ok. 25 roku życia. Ma na to wpływ wiele czynników, w tym geny, styl życia, dieta, rodzaj pielęgnacji i czynniki środowiskowe. Palenie tytoniu, spożywanie alkoholu, stosowanie niezdrowej diety, picie zbyt małej ilości wody mineralnej, błędy pielęgnacyjne, a także choroby metaboliczne mogą znacznie przyspieszyć starzenie się skóry. W związku z tym ważne jest wczesne zapobieganie pojawieniu się pierwszych zmarszczek i innych niedoskonałości.
Ekstrakty z wiciokrzewu japońskiego są częstym składnikiem kosmetyków anti-aging, a także preparatów do pielęgnacji włosów, w tym szamponów. Warto podkreślić, że pozyskiwanie tego surowca na skalę przemysłową jest procesem dość kosztownym. Ma to bezpośrednie przełożenie na cenę tych produktów. Dlatego też większość kosmetyków z wiciokrzewem japońskim w składzie jest zaliczanych do tzw. półki premium.
Surowiec, jakim jest ekstrakt z wiciokrzewu japońskiego, stosowany jest w kosmetologii jako inhibitor elastazy i kolagenazy. Co więcej, działa on ochronnie na skórę dzięki unieszkodliwianiu promieniowania UV. Nie oznacza to jednak, że stosując kremy na bazie ekstraktu z wiciokrzewu japońskiego należy zrezygnować z wysokich filtrów UVA i UVB.
Kosmetyki z wiciokrzewem japońskim działają antyoksydacyjnie. Co to oznacza? Stres oksydacyjny działa na poziomie komórkowym, powodując kumulację wolnych rodników w komórkach budujących skórę. W efekcie przyspiesza on starzenie się skóry, zaostrza objawy trądziku, przyczynia się do wysuszania skóry i zmniejszenia produkcji kolagenu. Można zatem powiedzieć, że stres oksydacyjny jest wielkim wrogiem gładkiej, jędrnej i nawilżonej cery.
Kosmetyki z tym ekstraktem z uwagi na właściwości liftingujące i przeciwstarzeniowe są zalecane do cery dojrzałej, która wymaga napięcia i uelastycznienia. Dobrze wygładza skórę, poprawia jej owal, działa także wzmacniająco na naczynka krwionośne, dlatego osoby posiadające cerą naczynkową również powinny sięgnąć po kosmetyki z wiciokrzewem japońskim.
Ekstrakt z wiciokrzewu japońskiego można znaleźć w:
Na rynku kupić można naturalne olejki z ekstraktem z wiciokrzewu japońskiego w składzie. Surowiec ten może stanowić bazę do domowych maseczek na włosy i do pielęgnacji twarzy. Nie jest to najtańszy produkt, dlatego warto wiedzieć, jak go odpowiednio wykorzystać. Najprostszą metodą będzie połączenie kilku kropel z codziennie używanym kremem lub odżywką do włosów. W ten sposób można wzbogacić działanie nawet zwykłego kosmetyku. Warto jednak pamiętać, że olejki najlepiej nakładać na uprzednio oczyszczoną skórę twarzy. Ponadto cięższe formuły lepiej nakładać na noc.
W sklepach ziołowych znaleźć można suszone łodygi z wiciokrzewu japońskiego. Herbata z tego surowca może być pomocna w zwalczaniu obrzęków. Należy zaparzyć ją w temperaturze ok. 80 st.C. przez ok. 7 minut. Co ważne, zaparzanie ziół powinno odbywać się pod przykryciem, co zmniejszy ryzyko wyparowywania cennych olejków eterycznych.
W medycynie ludowej napary z wiciokrzewu japońskiego są również stosowane jako środek przyspieszający gojenie się ran. Maści na bazie surowca zyskały sobie dobrą opinię jako łagodny i skuteczny sposób na drobne skórne infekcje i nadżerki. Ważne jest jednak to, aby każdą zmianę dermatologiczną smarować nimi regularnie.
Dotychczas nie zauważono negatywnych interakcji ekstraktu z wiciokrzewu japońskiego z innymi surowcami używanymi w kosmetologii.
Ekstrakt z wiciokrzewu japońskiego jest składnikiem pochodzenia naturalnego. Roślinę można hodować w warunkach domowych. Należy jednak pamiętać o stosunkowo dobrze nasłonecznionej ekspozycji.
Ekstrakt z wiciokrzewu japońskiego stosowany zewnętrznie nie powinien wykazywać żadnych skutków ubocznych. Ma niski potencjał alergizujący, dlatego może być z powodzeniem stosowany przez osoby z wrażliwą i skłonną do alergii cerą.
Nie odnotowano negatywnego wpływu tego składnika na środowisko naturalne.