Undekan (Undecane) to alkan o jedenastu atomach węgla w cząsteczce. Tworzy emolient pochodzący w stu procentach z surowców odnawialnych. Został zatwierdzony przez ECOCERT i COSMOS, jest pozyskiwany w sposób zrównoważony. Jest to naturalna alternatywa dla cyklometikonu i innych silikonów.
Spis treści:
Undekan to klarowna, bezbarwna ciecz o niskiej lepkości. Ma rzadką konsystencję. Łatwo rozpuszcza się w alkoholu i jest nierozpuszczalny w wodzie. Ułatwia nakładanie produktów kosmetycznych oraz pozostawia uczucie gładkiej i suchej skóry. Jest ceniony za to, że szybko się wchłania i nie pozostawia tłustego wykończenia, bo szybko odparowuje z naskórka. Po wniknięciu w głąb skóry powoduje, że woda nie wydostaje się na zewnątrz.
Undekan ma właściwości:
Wspiera także działanie anti-aging, regeneracyjne oraz odżywcze kosmetyków. Jest wykorzystywany w produktach do codziennego użytku.
Undekan to emolient. Jest alternatywą dla silikonów, dlatego że ma podobne do nich właściwości, takie jak zdolność do szybkiego wchłaniania i pozostawiania gładkiego, suchego wykończenia. W kosmetykach do ciała jest dodawany, by zmiękczyć, natłuścić i wygładzić skórę. Jest substancją ochronną – neutralizuje szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Tworzy lekką bazę dla produktów do pielęgnacji skóry i makijażu.
Pośrednio wpływa także na nawilżenie skóry, ponieważ zapobiega przeznaskórkowej utracie wody (TEWL) – tworzy na skórze oraz włosach warstwę okluzyjną, dzięki czemu zapobiega odparowywaniu wody. Uzupełnia niedobory powłoki lipidowej. Undekan jest często stosowany w produktach nawilżających. Wzmacnia efekt napięcia skóry i poprawia jej elastyczność.
W kosmetykach do włosów pełni rolę substancji kondycjonującej – wygładza je, nabłyszcza, nawilża i natłuszcza, a także powoduje, że lepiej się rozczesują i mniej elektryzują. Jako emolient tworzy na ich powierzchni powłokę, która zapobiega utracie wody i zabezpiecza końcówki przed rozdwajaniem się. Poprawia wygląd włosów, chroni je przed uszkodzeniami i szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, takich jak stylizacja, suszenie gorącym powietrzem czy zabiegi fryzjerskie.
Substancja ta przedłuża przydatność produktów do makijażu i podkładów. Ułatwia też przygotowywanie kosmetyków kolorowych, umożliwia lepsze krycie w podkładach i zwiększa komfort korzystania ze szminek. Jest ceniony za to, że ma mało skomplikowaną strukturę. To powoduje, że produkty z undekanem po nałożeniu dają uczucie lekkości na skórze i włosach.
Undekan jest stosowany w wielu kosmetykach, zarówno do twarzy i ciała, jak i włosów. Jest wykorzystywany w produktach do cery suchej, wrażliwej i dojrzałej, często nawilżających i liftingujących. Z uwagi na właściwości komedogenne powinno się go unikać w kosmetykach do cery tłustej. Występuje także w produktach dla dzieci. Jest polecany do włosów suchych, nadmiernie puszących się i szorstkich. Jest wykorzystywany w kremach do twarzy, olejkach do ciała i kremach przeciwsłonecznych.
Undekan można znaleźć w takich kosmetykach jak:
Undekan jest cenioną alternatywą dla emolientów silikonowych i często jest wykorzystywany w produkcji naturalnych kosmetyków. Znajduje się w składzie znanych kosmetyków eko. Jest zatwierdzony przez ECOCERT, czyli międzynarodową instytucję zajmują się kontrolą jakości naturalnych kosmetyków.
Undekan jest substancją bezpieczną. Nie powoduje alergii ani chorób nowotworowych i nie jest toksyczny. W kosmetykach jest stosowany zwykle w stężeniu od 2 do 10%. Nie ma wystarczających informacji na temat bezpieczeństwa stosowania produktów z undekanem przez kobiety w ciąży. Występuje jako składnik kosmetyków dla dzieci.
Substancja ta występuje naturalnie w kokosie, palmie, opuncji, agreście, algach i grzybach. Może być także uzyskiwana syntetycznie.
Nie ma przeciwwskazań do łączenia undekanu z innymi składnikami. W kosmetykach często występuje z inną substancja o podobnym działaniu – tridekanem (Tridecane). Wspólnie stanowią emolient o handlowej nazwie Cetiol® Ultimate. To połączenie gwarantuje delikatne wykończenie i gładką bazę dla produktów kosmetycznych. Często jest stosowany w połączeniu ze składnikami nawilżającymi skórę, bo ułatwia ich działanie.
Undekan jest składnikiem komedogennym. Może powodować zatykanie porów, co z kolei skutkuje powstawaniem wyprysków i zaskórników. Może nasilać problemy skórne. Ostrożność powinny zachować w szczególności osoby z tłustą i problematyczną cerą. Jeśli po użyciu kosmetyku z undekanem na twarzy pojawiają się pryszcze, należy zrezygnować z jego dalszego stosowania. Undekan w połączeniu z innymi emolientami może powodować nadmierne obciążenie włosów, a także ich przetłuszczenie. Dotyczy to głównie włosów bardzo cienkich.
Undekan jest substancją uznaną za przyjazną dla środowiska. Jest składnikiem zatwierdzonym przez COSMOS, który przyznaje certyfikaty produktom ekologicznym. Jest biodegradowalny.