Paraffinum Liquidum - właściwości i zastosowanie

Ciekła parafina, Płynna parafina, Olej mineralny, Olej parafinowy

Mineral Oil, Paraffin Oil, Paraffinum Oil

Paraffinum Liquidum – co to jest i w jakich kosmetykach się znajduje?

Paraffinum Liquidum (olej mineralny, ciekła parafina) to składnik kosmetyków, który wzbudza wiele kontrowersji, głównie z uwagi na sposób jego pozyskiwania. Jest on bezzapachowy, o różnych kolorach, w zależności od stopnia oczyszczenia. Nałożony na skórę nie wchłania się, a pozostawia tłusty film. Nie wszyscy go lubią. Ciekła parafina to na tyle delikatny składnik, że można go znaleźć w wielu kosmetykach dla dzieci i niemowląt.

Spis treści:

  • Właściwości Paraffinum Liquidum
  • Zastosowanie Paraffinum Liquidum w kosmetykach
  • Ciekła parafina w pielęgnacji dłoni
  • Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć Paraffinum Liquidum?
  • Efekty uboczne stosowania kosmetyków z Paraffinum Liquidum
  • Czy Paraffinum Liquidum jest składnikiem pochodzenia naturalnego?

Właściwości Paraffinum Liquidum

Ciekła parafina jest jedną z odmian parafiny. Jej zastosowanie jest szerokie. Kolor waha się od białego do ciemnożółtego, a odcień zależy od stopnia oczyszczenia substancji. Składnik ten jest bazą wielu produktów, np. olejki do kąpieli czy oliwki do ciała. Zmiękcza produkty do ust, jak pomadka czy szminka, zmniejszając ich kruchość. Dzięki dodatkowi parafiny ciekłej stają się one bardziej błyszczące.

Substancja ta pozostawia na skórze warstwę okluzyjną. Nie wnika w jej głębsze partie ani naskórek. Pozostaje na jej powierzchni oraz na włosach, chroniąc je przed działaniem czynników zewnętrznych. Powstały film zmniejsza parowanie wody ze skóry, dzięki czemu jest ona bardziej nawilżona. Parafina poprawia wygląd skóry, odżywia ją, zmniejsza i wygładza.

Parafina to składnik, który może być stosowany także do pielęgnacji włosów. Kondycjonuje je, sprawia, że mniej się elektryzują. Można ją również znaleźć w wielu kosmetykach do pielęgnacji cery, w szczególności przesuszonej czy dojrzałej. Ponadto sprawia, że te produkty lepiej się rozsmarowują, wygładzają niewielkie zmarszczki i zmiękczają skórę.

Zastosowanie Paraffinum Liquidum w kosmetykach

Olej mineralny jest substancją łatwą do pozyskania i stosunkowo tanią, dlatego często jest wykorzystywany do produkcji kosmetyków. Można go znaleźć w:

  • kremach do twarzy,
  • balsamach do ciała,
  • produktach do włosów, jak szampony, maski i odżywki,
  • kremach do stóp i rąk,
  • pomadkach i szminkach do ust.

Parafina dobrze natłuszcza i zmiękcza skórę, nie powoduje podrażnień, działa jedynie na powierzchni naskórka, dlatego jest stosowana w kosmetykach dla dzieci, a także tych przeznaczonych do pielęgnacji skóry atopowej i wrażliwej.

Do skóry

Kosmetyki z dodatkiem oleju mineralnego często uważane są za ciężkie i zapychające skórę. Osoby posiadające cerę trądzikową, tłustą i zanieczyszczoną nie powinny po nie sięgać. Nie zawsze jest to zgodne z prawdą, ponieważ to, czy produkt jest komedogenny, zależy od wielu czynników, w tym od indywidualnych predyspozycji skóry. Jeśli kosmetyki z dodatkiem tego składnika służą skórze, nie powodują pojawiania się nowych niedoskonałości, jak wypryski czy zmiany trądzikowe, można ich nadal używać. Komedogenność najczęściej ma miejsce podczas stosowania substancji w czystej postaci. W kosmetykach ciekła parafina występuje w niewielkiej ilości.

Do włosów

Kosmetyki z dodatkiem parafiny są lubiane przez osoby o wysokoporowatych włosach, które potrzebują solidnego dociążenia i wygładzenia. Takie preparaty mogą być używane nawet codziennie, jednak warto raz na kilka myć zastosować silniejszy szampon, o właściwościach intensywnie oczyszczających, aby pozbyć się pozostałości po innych produktach.

Ciekła parafina w pielęgnacji dłoni

Popularnym zabiegiem z użyciem parafiny jest kąpiel parafinowa na dłonie lub stopy. Regeneruje ona skórę, rozgrzewa ją, a także nawilża. Konieczne jest zastosowanie silnie odżywczego kremu do rąk przed wykonaniem kąpieli parafinowej. Sam zabieg jest bardzo przyjemny, w szczególności w zimie lub kiedy zaczyna się robić chłodniej. Poprawia kondycję rąk, które codziennie są narażone na działanie niskich temperatur.

Jak wykonać zabieg?

Umyte i osuszone dłonie należy posmarować kremem do rąk lub nałożyć na nie serum dopasowane do potrzeb. W dalszej kolejności trzeba kilkukrotnie zanurzyć dłonie w ciepłej parafinie, tak aby otuliła ona szczelnie skórę. Na ręce należy nałożyć foliowe rękawiczki, a na nie ręcznik, aby zachować ciepło. Cały kompres trzeba trzymać przez kilka minut, a następnie zdjąć go wraz z parafiną. Dłonie od razu będą wyglądały lepiej. Taki zabieg warto wykonywać przynajmniej raz w tygodniu. Skóra po parafinie jest nawilżona, miękka i wyraźnie odmłodzona.

Z jakimi składnikami kosmetykównie łączyć Paraffinum Liquidum?

Ciekła parafina jest obojętna dla skóry, nie wnika w naskórek i jest odporna na działanie czynników takich jak woda, tlen czy światło. Nie należy natomiast stosować kremów z tym składnikiem po złuszczaniu skóry kwasami. Mogą one zatykać pory, powodując pojawienie się wyprysków. Lepiej sięgnąć po taki krem, który będzie miał działanie regeneracyjne.

Efekty uboczne stosowania kosmetyków z Paraffinum Liquidum

Ciekła parafina to składnik, który nie wnika w skórę i we włosy. Pozostaje na powierzchni, co może być przyczyną pojawienia się niedoskonałości. Z uwagi na jej tłustą formułę, może ona blokować wchłanianie innych substancji aktywnych zawartych w kosmetyku. Ważne jest codzienne oczyszczanie skóry, aby usunąć jej pozostałości.

Czy Paraffinum Liquidum jest składnikiem pochodzenia naturalnego?

Paraffinum Liquidum budzi wiele kontrowersji, ponieważ ten składnik jest pozyskiwany w wyniku rafinacji ropy naftowej. Jednak przed dopuszczeniem go do stosowania w kosmetykach jest on bardzo starannie oczyszczany, aby był bezpieczny dla ludzi. Ciekła parafina jest produkowana syntetycznie, nie ma składników pochodzenia zwierzęcego, dlatego kosmetyki z jej dodatkiem mogą stosować również weganie i wegetarianie.

Działanie w kosmetykach

Emolient tłusty, tworzy okluzyjny, ochronny, zmiękczający, wygładzający i nabłyszczający film na skórze i włosach, który zapobiega odparowywaniu wilgoci i chroni przed czynnikami zewnętrznymi, np. wiatrem, mrozem czy klimatyzowanymi pomieszczeniami. Zastosowanie znajduje w każdego typu kosmetykach, zwłaszcza do skóry wrażliwej, wymagającej ochrony, suchej i bardzo suchej. Jest także plastyfikatorem np sztyftów do ust, zapobiega kruszeniu oraz rozpuszczalnikiem dla wielu substancji, m.in. zapachowych.

Typ składnika

Substancja pochodzenia naturalnego, Substancja syntetyczna, Substancja różnego pochodzenia

Funkcja w kosmetyku

Emolient

Plastyfikator

Rozpuszczalnik

Substancja antystatyczna

Substancja filmotwórcza

Substancja natłuszczająca

Substancja ochronna

Substancja wygładzająca

Substancja zmiękczająca

Komedogenny
2
słabsze działanie silne działanie
Alergenne
2
słabsze działanie silne działanie
Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Nie wiadomo

Tak

Nie

Ostrzeżenia

W dużych stężeniach u niektórych osób może powodować podrażnienie skóry, co objawia się w dużym stopniu przesuszeniem naskórka. Może nasilać problemy trądzikowe, powodować wypryski i zaskórniki.

Produkty z tym składnikiem

Nie posiadamy podobnych produktów dla danej katergorii.