Witaminy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wykazano, że populacja polska cierpi z powodu niedoboru witamin z grupy B, a w szczególności B12, czyli kobalaminy. Wspiera ona układ odpornościowy i nerwowy. Na szeroką skalę wykorzystywana jest także w kosmetologii, głównie w kremach przeciwzmarszczkowych i tych stosowanych na przebarwienia skórne.
Spis treści:
Witamina B12 (inna nazwa kobalamina) to organiczny związek chemiczny będący kompleksem, w którego centrum znajduje się atom kobaltu. Jego struktura pozwala na przyłączanie różnego rodzaju ligandów, które warunkują stabilność witaminy. Najkorzystniejsza jest struktura z grupą cyjankową w pozycji drugiego wiązania kowalencyjnego. Mowa wówczas o cyjankobalaminie. To właśnie ona wykorzystywana jest na szeroką skalę w przemyśle.
Witamina B12 jest rozpuszczalna w wodzie i zaliczana jest do prekursorów koenzymów. Dzięki temu odgrywa kluczową rolę w przemianach węglowodanów, tłuszczów i białek. Działanie witaminy B12 można zaobserwować na wielu poziomach organizmu. Ten związek chemiczny wykazuje pozytywny wpływ na kondycję skóry, włosów i paznokci.
Witamina B12 stanowi ważny składnik kremów do pielęgnacji twarzy, które przeznaczone są dla osób z widocznymi pierwszymi zmarszczkami i niewielkimi przebarwieniami. Mogą one pojawić się na twarzy już po 25. roku życia i być wynikiem wpływu szkodliwych czynników zewnętrznych, w tym smogu, zanieczyszczeń środowiskowych czy metali ciężkich. Na pojawienie się pierwszych zmarszczek wpływ ma także niewłaściwa pielęgnacja i dieta. Przebarwienia często są wynikiem nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne lub być konsekwencja zaburzeń hormonalnych.
Związek chemiczny, jakim jest witamina B12, okazuje się także skuteczny w walce z przebarwieniami skórnymi, rozdwajającymi się paznokciami i wypadającymi, łamliwymi włosami.
Kompleks witamin B jest kluczowy w utrzymaniu prawidłowej kondycji skóry, włosów i paznokci. Stosuje się je na szeroką skalę w preparatach przeznaczonych do pielęgnacji skóry problematycznej, w tym trądzikowej i łojotokowej. Regularnie stosowane poprawiają koloryt skóry, wygładzają ich powierzchnię, zmniejszają stany zapalne, a także ograniczają proces łuszczenia się skóry. Preparaty z witaminą B12 przyspieszają wzrost paznokci i wyrównują drobne nierówności na płytce.
Niedobór witamin z grupy B może uwidaczniać się na skórze w postaci zajadów w kącikach ust oraz suchych i łamliwych paznokci. Dermatolodzy rekomendują, aby kremy i inne produkty pielęgnacyjne z kompleksem witamin B w składzie stosować przede wszystkim w sezonie jesienno-zimowym.
Witamina B12 działa na:
W produktach do pielęgnacji skóry, włosów i paznokci witamina B12 jest często łączona z innymi witaminami z tej grupy.
Witaminę B12 można znaleźć w:
Nie od dziś wiadomo, że naturalne źródła witamin są najlepsze i najskuteczniejsze jeśli chodzi o pielęgnację skóry, włosów i paznokci zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz. Witamina B12 jest szczególnym rodzajem związku chemicznego, ponieważ występuje przede wszystkim w produktach pochodzenia zwierzęcego. Jest jej szczególnie dużo w jogurtach naturalnych, na bazie których można zrobić domową maseczkę do twarzy.
Składniki
Wykonanie
UWAGA! Przed nałożeniem maseczki na twarz, warto wykonać test uczuleniowy. W tym celu trzeba nałożyć niewielką ilość preparatu na skórę przedramienia. Jeśli po upływie ok. 30 minut nie zaobserwuje się reakcji uczuleniowej, można bezpiecznie nałożyć maskę na twarz.
Wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać w misce. Powstałą papkę nałożyć na uprzednio oczyszczoną twarz. Pozostawić na ok. 15 minut, a następnie zmyć wodą.
Działanie
Kompleks witamin B zawarty w produktach sprawi, że skóra będzie miękka w dotyku, świeża i lepiej nawilżona. Większe stany zapalne będą widocznie zredukowane. Cera stanie się jaśniejsza i gładsza.
Nie ma informacji dotyczących składników kosmetycznych, z jakimi nie powinno się łączyć witaminy B12.
Witamina B12 jest składnikiem wytwarzanym w laboratorium. Nie ma szkodliwego wpływu na środowisko naturalne, dlatego może być z powodzeniem wykorzystywana przez firmy ceniące sobie ekologiczne i naturalne podejście do produkcji.
W kosmetyce kobalamina nigdy nie jest stosowana jako samodzielny składnik. Powstaje wówczas w procesie dwuetapowej fermentacji przebiegającej z udziałem mikroorganizmów, przede wszystkim Propionibacterium shermanii (produkcja w warunkach beztlenowych), a także Pseudomonas denitryficans (produkcja w warunkach tlenowych). Na początkowym etapie syntezy dochodzi do powstania prekursora witaminy o nazwie kobinoamid. Dopiero po kilku dniach możliwe staje się uzyskanie dimetylobenzimidazolu, który w połączeniu z kobinoamidem tworzy cyjanokobalaminę. Cały proces trwa około 6 dni w zależności od warunków hodowlanych.
Witaminy z grupy B są niezwykle ważne w utrzymaniu dobrej kondycji skóry.
Witamina B12 w kosmetykach występuje w niewielkich stężeniu i dlatego efekty uboczne po ich stosowaniu nie są znane. Można ją przedawkować jedynie w postaci doustnej.