KWC LogobyWIZAŻ logo

Magnesium Chloride właściwości i zastosowanie

Chlorek magnezu

Magnesii Chloridum, MgCl2, Magnesium Dichloride, Dus-Top

Chlorek magnezu – co to jest? Właściwości

Chlorek magnezu jest substancją, która może stanowić składnik wielu kosmetyków domowej roboty. Najczęściej występuje w formie białych płatków. Wykazuje właściwości antybakteryjne i antyseptyczne, a także pełni rolę konserwantu. Najpopularniejszą formą jego wykorzystania są tzw. kąpiele magnezowe, które doskonale odprężają i relaksują ciało, a także łagodzą bóle mięśniowe. Warto je przeprowadzać przynajmniej raz w tygodniu.

Spis treści:

  • Właściwości chlorku magnezu
  • Działanie chlorku magnezu
  • Jak przygotować kąpiel z chlorkiem magnezu?
  • W jakich kosmetykach można znaleźć chlorek magnezu?
  • Czy chlorek magnezu jest składnikiem pochodzenia naturalnego?
  • Efekty uboczne stosowania kosmetyków z chlorkiem magnezu
  • Chlorek magnezu a środowisko – czy jest to ekologiczny składnik kosmetyków?

Właściwości chlorku magnezu

Chlorek magnezu jest solą łatwo przyswajalną przez organizm, dlatego znalazł swoje zastosowanie nie tylko w kosmetyce, ale także w medycynie. Substancja ta, dodawana do produktów o niskim pH, ma właściwości przeciwbakteryjne, hamuje też namnażanie się bakterii oraz przedłuża trwałość kosmetyków. To konserwant, który można znaleźć w wielu produktach.

Działanie chlorku magnezu

Kosmetyki z dodatkiem tego składnika są przeznaczone do cer problematycznych, z trądzikiem i niedoskonałościami. Chlorek magnezu jest bezpieczny, dlatego nadaje się również do picia. Jednak taka forma nie jest zbyt popularna, ze względu na jego nieprzyjemny smak.

Działanie antyseptyczne

Z uwagi na swoje właściwości chlorek magnezu zmniejsza liczbę bakterii, które są odpowiedzialne za powstawanie wyprysków i nieprzyjemnego zapachu potu.

Działanie rozluźniające i łagodzące podrażnienia

Wśród zabiegów z użyciem tego składnika najpopularniejsze są kąpiele, które ułatwiają wchłanianie chlorku magnezu przez organizm. Zalecane są osobom, które mają słabą przyswajalność składników z przewodu pokarmowego. Magnez dostarczany w ten sposób jest bezpieczny, nie uszkadza tkanek. Kąpiel taka ma również inne zalety dla skóry – łagodzi podrażnienia, działa odprężająco i relaksująco. Łagodzi bóle i skurcze mięśni, zmniejsza widoczność blizn, siniaków i obrzęków, przyspiesza gojenie się ran i niweluje podrażnienia.

W jakich kosmetykach można znaleźć chlorek magnezu?

Chlorek magnezu może być stosowany samodzielnie (np. dodawany do wspomnianej) kąpieli, ale to nie jedyne jego zastosowanie. Z jego użyciem można przygotować:

  • oliwę magnezową (do nacierania mięśni i masażu),
  • kompres magnezowy (na ukąszenia owadów, siniaki, obrzęki),
  • peeling (wygładza ciało, usuwa martwy naskórek, dostarcza minerałów),
  • antyperspirant (zmniejsza pocenie się, działa odkażająco i antybakteryjnie),
  • krem (przeznaczony do cery trądzikowej, z łuszczycą),
  • szampon do włosów (wzmacnia włosy, zmniejsza przetłuszczanie się włosów, zapobiega nawrotom łupieżu),
  • hydrolat (działa antybakteryjnie, najlepiej stosować go po kąpieli).

Warto pamiętać, że kosmetyki domowej produkcji należy wykonywać zgodnie z przepisem i dokładnie odmierzać ilości dodawanych substancji. W innym przypadku mogą one spowodować podrażnienia skóry lub zmienić całkowicie swoje właściwości. Domowe kosmetyki mają mniejszą trwałość, dlatego należy je przechowywać w odpowiedni sposób, np. w lodówce.

Jak przygotować kąpiel z chlorkiem magnezu?

Kąpiel z chlorkiem magnezu warto wykonywać regularnie, najlepiej raz w tygodniu, ponieważ doskonale odpręża ona ciało i niweluje stres. To recepta na relaks po ciężkim dniu lub treningu i szybki sposób na odzyskanie energii do dalszego działania i uzupełnienie braku magnezu w organizmie.

Kąpiel dla ciała

Do wanny z ciepłą wodą należy dodać około 2 szklanki chlorku magnezu i zamieszać, do rozpuszczenia się substancji.

W pierwszych minutach może pojawić się delikatne mrowienie na ciele i uczucie ciepła, które po chwili mija. Rytuał powinien trwać 20–30 minut. Do wody nie powinno się dodawać innych produktów ani kosmetyków.

Po kąpieli należy opłukać się pod prysznicem i użyć balsamu, ponieważ skóra może być przesuszona.

Kąpiel dla stóp

Zamiast rytuału na całe ciało można przygotować samo spa dla stóp. Do miski z ciepłą wodą należy dodać 2 łyżki chlorku magnezu. Stopy trzeba moczyć przez 20–30 minut, po czym opłukać je pod bieżącą wodą.

Czy chlorek magnezu jest składnikiem pochodzenia naturalnego?

Produkt ten jest pochodzenia naturalnego. Wydobywany jest ze złóż np. w Niemczech, dzięki czemu jest składnikiem o wysokiej jakości. Oryginalny i bezpieczny składnik powinien zawierać certyfikaty, które odróżniają go od chińskiej podróbki.

Efekty uboczne stosowania kosmetyków z chlorkiem magnezu

Stosowanie chlorku magnezu jest bezpieczne, rzadko pojawiają się efekty uboczne. Najczęściej są one spowodowane nadmiarem tego składnika w organizmie. Nasz niepokój powinny wzbudzić zaburzenia żołądkowo-jelitowe, jak wymioty i biegunka, a także na niskie ciśnienie krwi czy bradykardia.

Kąpiele magnezowe mogą powodować nadmierne wysuszenie skóry, dlatego ważne jest zastosowanie balsamu do ciała po ich zakończeniu. U osób ze skórą suchą i wrażliwą częściej pojawia się swędzenie, łuszczenie się i ściągnięcie. W takiej sytuacji należy zaniechać kąpieli magnezowych, a spróbować zastosować chlorek magnezu w innej formie, np. maści czy szamponu.

Chlorek magnezu a środowisko – czy jest to ekologiczny składnik kosmetyków?

Chlorek magnezu znalazł swoje zastosowanie jako alternatywa dla soli drogowej. Jest to składnik, który przynosi mniej szkód środowisku niż chlorek sodu używany do rozpuszczenia lodu. Jest bezpieczny dla roślin i zwierząt, nie wpływa na zanieczyszczenie środowiska. Nie pozostawia też na obuwiu białego nalotu, który pojawia się często w zimie, podczas chodzenia po posypanych solą chodnikach.

Bezpieczeństwo i ostrzeżenia

Składnik w dużych stężeniach i w formie suplementu nie jest zalecany dla osób z chorobami tarczycy.

Typ składnika

  • Substancja pochodzenia naturalnego

Funkcja w kosmetyku

  • Lepiszcze
  • Substancja aktywna
  • Substancja antybakteryjna
  • Substancja antyseptyczna, przeciwzapalna
  • Substancja bakteriobójcza, bakteriocyd
  • Substancja dezodorująca
  • Substancja odżywcza
  • Substancja przeciw próchnicza
  • Zagęstnik

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie

Najpopularniejsze produkty z Magnesium Chloride

Jakiekolwiek aktywności, w szczególności: pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie, lub inne wykorzystywanie treści, danych lub informacji dostępnych w ramach niniejszego serwisu oraz wszystkich jego podstron, w szczególności w celu ich eksploracji, zmierzającej dotworzenia, rozwoju, modyfikacji i szkolenia systemów uczenia maszynowego, algorytmów lub sztucznej inteligencji jest zabronione oraz wymaga uprzedniej, jednoznacznie wyrażonej zgody administratora serwisu – Burda Media Polska sp. z o.o. Obowiązek uzyskania wyraźnej i jednoznacznej zgody wymagany jest bez względu sposób pobierania, zwielokrotniania, przechowywania lub innego wykorzystywania treści, danych lub informacji dostępnych w ramach niniejszego serwisu oraz wszystkich jego podstron, jak również bez względu na charakter tych treści, danych i informacji.
Powyższe nie dotyczy wyłącznie przypadków wykorzystywania treści, danych i informacji w celu umożliwienia i ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz umożliwienia pozycjonowania stron internetowych zawierających serwisy internetowe w ramach indeksowania wyników wyszukiwania wyszukiwarek internetowych
Więcej informacji znajdziesz tutaj.