KWC LogobyWIZAŻ logo

Polyethylene właściowości i zastosowanie

Polietylen

PE, Homopolymer Ethene, Ethylene Polymer, High Melting Point Polyethylene Powder, Polyethylene Powder, Polyethylene Wax

Polietylen – właściwości, zastosowanie

Polietylen (Polyethylene) to syntetyczna substancja pojawiająca się w składzie ubrań, w produktach chemicznych oraz w kosmetykach. Budzi kontrowersje, chociaż został uznany za bezpieczny. Polietylen stanowi składnik bazowy wielu produktów kosmetycznych, wpływa bowiem na ich konsystencję.

Spis treści:

  • Właściwości polietylenu
  • Działanie polietylenu
  • W jakich kosmetykach można znaleźć polietylen?
  • Jak stosować kosmetyki z polietylenem?
  • Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć polietylenu?
  • Efekty uboczne stosowania kosmetyków z polietylenem

Właściwości polietylenu

Polietylen może wykazywać różne właściwości zależnie od przyjmowanej formy, a tym samym od stanu skupienia. Jest modyfikatorem reologii, co oznacza, że wpływa na konsystencję kosmetyków, a także powoduje wzrost ich lepkości.

Do najważniejszych właściwości polietylenu można zaliczyć:

  • wytwarza okluzję, czyli ochronny film na skórze, zwłaszcza jeśli przyjmuje płynny stan skupienia;
  • jest emulgatorem, a to oznacza, że wytwarza pianę w trakcie używania danego produktu kosmetycznego;
  • sprawia, że kosmetyk jest bardziej lepki, łatwiej przykleja się do skóry;
  • zmniejsza problem wykruszania się produktów w sztyfcie, na przykład balsamów do ust czy pomadek.

Polietylen może mieć właściwości złuszczające, jeśli jest w formie mikrogranulek. W ten sposób umożliwia mechaniczne złuszczanie skóry. Obecnie stosowany jest bardzo często w przemyśle kosmetycznym, chociaż wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej mikroplastik pojawia się coraz rzadziej w składzie kosmetyków. Każdy, kto chce zrezygnować z polietylenu i innych mikroplastików, może postawić na produkty naturalne. Warto wiedzieć, że sam polietylen uznawany jest za wysoce efektywny w kosmetykach, zwłaszcza w peelingach i żelach do mycia. Niestety morza i oceany są zanieczyszczone właśnie mikroplastikami, ponieważ substancje te są niewielkie, a tym samym przedostają się do akwenów. Problemem z tym związanym jest kwestia łańcucha pokarmowego, gdyż polietylen może znajdować się w rybach i owocach morza, a tym samym później trafiać do układu pokarmowego człowieka.

Działanie polietylenu

Polietylen w peelingach działa w sposób złuszczający, co oznacza, że dobrze ściera zrogowaciały naskórek. Zwykle w peelingach do twarzy znajdują się różnego rodzaju drobinki, a więc nie tylko polietylenu, ale także cukru, orzechów czy soli morskiej. Warto wiedzieć, że w ostatnim czasie peelingi mechaniczne są mniej popularne, ponieważ wyparły je peelingi enzymatyczne oraz soniczne szczoteczki do twarzy. Jednocześnie peelingi mechaniczne są wciąż często stosowane do skóry ciała i skóry głowy. W pierwszym wypadku doskonale radzą sobie z cellulitem oraz zmniejszają widoczność rozstępów i przebarwień. Z kolei peelingi mechaniczne do skóry głowy zmniejszają ilość suchego naskórka oraz likwidują częściowo łupież. Polietylen w produktach do kąpieli i żelach do mycia najczęściej pełni funkcję emulgatora i wpływa na samą konsystencję produktów. Z kolei w kosmetykach kolorowych do makijażu sprawia, że zmniejsza się problem ścierania się produktu i wykruszania, co dotyczy głównie kosmetyków w sztyfcie.

W jakich kosmetykach można znaleźć polietylen?

Polietylen znajduje się w wielu popularnych kosmetykach. Tę substancję można znaleźć między innymi w peelingach do twarzy i ciała, żelach pod prysznic, pastach do zębów, szamponach i produktach do złuszczania naskórka na skórze głowy, a także w kosmetykach kolorowych, takich jak kredki do oczu i ust, pomadki, szminki, balsamy do ust.

Jak stosować kosmetyki z polietylenem?

Gotowe kosmetyki z polietylenem można stosować bez przeszkód, ponieważ zawierają odpowiednie stężenie. Zgodnie z obecnymi zaleceniami uznaje się tę substancję za bezpieczną, chociaż polietylen jest mikroplastikiem, co budzi sporo kontrowersji. Decydując się na stosowanie peelingu mechanicznego do skóry twarzy, należy uważać na możliwość pojawienia się podrażnień, spowodowanych przede wszystkim zbyt mocnym tarciem. Warto także pamiętać, że używanie kosmetyków z polietylenem przez osoby ze skórą trądzikową nie powinno być zbyt częste, ponieważ składnik ten może pogorszyć stan cery.

Gotowe kosmetyki z polietylenem można stosować codziennie. Jeśli zaś chodzi o peelingi mechaniczne z polietylenem, to nie należy używać ich częściej niż raz, maksymalnie dwa razy, w tygodniu.

Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć polietylenu?

Nie ma konkretnych zaleceń dotyczących produktów kosmetycznych lub substancji, z którymi nie należy łączyć polietylenu.

Efekty uboczne stosowania kosmetyków z polietylenem

Polietylen rzadko prowadzi do reakcji ubocznych. Ten składnik ma niski potencjał alergenny, a to oznacza, że reakcje uczuleniowe pojawiają się tylko w niektórych przypadkach. Warto jednak zaznaczyć, że polietylen występujący w peelingach mechanicznych może powodować nadmierne zaczerwienienie skóry, wystąpienie na niej rumienia lub podrażnień, zwłaszcza jeśli peeling był stosowany zbyt często lub doszło do zbyt mocnego, za bardzo energicznego tarcia. Należy pamiętać, że polietylen jest mikroplastikiem, co spotyka się z niechęcią środowisk skoncentrowanych na ekologii i ochronie środowiska. Właśnie dlatego od 2020 roku mikroplastik został zakazany w tych produktach chemicznych, które są spłukiwane. Zdaniem zdecydowanej większości organizacji polietylen nie powoduje żadnych skutków ubocznych dla człowieka i jest substancją bezpieczną. Obecnie producenci kosmetyków ekologicznych stawiają w swoich peelingach na substancje naturalne, które także mają właściwości złuszczające naskórek.

Bezpieczeństwo i ostrzeżenia

Składnik może być zanieczyszczony dioksanem. Nie należy stosować go na uszkodzoną skórę i nie jest zalecany w kosmetykach dla dzieci. Składnik jest szkodliwy dla środowiska naturalnego. W Stanach Zjednoczonych został zabroniony w produkcji peelingów. Doskonałą alternatywą dla tego ścierniwa są naturalne komponenty, np cukier, sól, naturalne woski, zmielone ziarna, pestki i nasiona roślin, orzechy i łupiny orzechów. Jest wiele substancji zamiennych, które przy okazji ulegają biodegradacji.

Typ składnika

  • Substancja syntetyczna

Funkcja w kosmetyku

  • Emulgator, emulsyfikator
  • Ścierniwo, substancja złuszczająca
  • Stabilizator formuły
  • Substancja filmotwórcza
  • Substancja wygładzająca

Komedogenny

1
Słabsze działanieSilne działanie

Alergenne

2
Słabsze działanieSilne działanie

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie