KWC LogobyWIZAŻ logo

Methylchloroisothiazolinone właściowości i zastosowanie

Metylochloroizotiazolinon

MIT

Methylchloroisothiazolinone – jaką funkcję pełni w kosmetykach?

Metyloizotiazolinon (Methylchloroisothiazolinone) jest substancją wytwarzaną chemicznie, którą można znaleźć w wielu produktach kosmetycznych. Przyjmuje ona postać 2-metylo-2H-izotiazol-3-onu. Chociaż nazwa tego składnika jest długa i trudna do zapamiętania, warto poznać jej właściwości. Metyloizotiazolinon to składnik konserwujący, obecny głównie w produktach przeznaczonych do oczyszczania skóry lub włosów. Wiele osób uważa go jednak za szkodliwy i unika kosmetyków z nim w składzie.

Spis treści:

  • Metyloizotiazolinon – właściwości
  • W jakich kosmetykach można znaleźć Metyloizotiazolinon?
  • Czy Metyloizotiazolinon jest bezpieczny?
  • Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć Metyloizotiazolinonu?
  • Czy Metyloizotiazolinon to składnik pochodzenia naturalnego?
  • Efekty uboczne
  • Wpływ Metyloizotiazolinonu na środowisko naturalne

Methylchloroisothiazolinone – właściwości

Metyloizotiazolinon jest substancją obecną w wielu produktach kosmetycznych przede wszystkim jako konserwant. Hamuje rozwój drobnoustrojów w produkcie i namnażanie się bakterii, pleśni czy grzybów, które mogą pojawić się podczas codziennego stosowania. Na rozwój bakterii najczęściej narażone są kosmetyki nakładane palcem. Dzięki obecności konserwantów, takich jak właśnie metyloizotiazolinon, można je stosować bez obaw o zmianę zapachu, koloru czy właściwości produktu.

Metyloizotiazolinon jest jedną z substancji konserwujących, jakie można znaleźć w produkcie. Mogą być również stosowane inne, jednak o tym decyduje producent. Omawiana substancja dodatkowo przedłuża trwałość kosmetyku, dzięki czemu po otwarciu może on służyć jeszcze przez kilka-kilkanaście miesięcy, w zależności od informacji zamieszczonych na opakowaniu.

W jakich kosmetykach można znaleźć Metyloizotiazolinon?

Substancja ta jest na tyle popularna, że może być obecna niemalże w każdym kosmetyku, który potrzebuje konserwantów. Można go znaleźć przede wszystkim w:

  • szamponach, odżywkach i maskach do włosów,
  • peelingach do twarzy i ciała,
  • żelach pod prysznic,
  • produktach do oczyszczania twarzy,
  • preparatach do demakijażu,
  • płynach do kąpieli,
  • mydłach w płynie,
  • płynach do higieny intymnej.

Jest to również składnik, który można znaleźć w produktach nie potrzebujących spłukiwania. Zdarza się to rzadziej, jednak decyzja i tak należy do producenta. Wśród nich znajdują się takie kosmetyki jak:

  • kremy do twarzy,
  • balsamy do ciała,
  • kremy do rąk i stóp.

Czy Methylchloroisothiazolinone jest bezpieczny?

Metyloizotiazolinon jest składnikiem dopuszczonym do stosowania w kosmetykach pielęgnacyjnych do ciała, twarzy i włosów. Warto jednak pamiętać, że ta substancja w czystej postaci jest silnie toksyczna. W kontakcie z błonami śluzowymi lub układem oddechowym może spowodować nawet zgon. W branży kosmetycznej metyloizotiazolinon jest wykorzystywany w dużo niższym stężeniu, dzięki czemu jest całkowicie bezpieczny dla człowieka.

Metyloizotiazolinon może występować pod pewnymi ograniczeniami związanymi z wysokością stężenia. Maksymalne dopuszczalne stężenie tej substancji to 0,01% w przypadku, kiedy jest to jedyny konserwant zastosowany w produkcie. W przypadku pojawiania się innych substancji konserwujących w kosmetyku, stężenie metyloizotiazolinonu nie może przekroczyć 0,0015%. Należy również pamiętać, że składnik ten często występuje w mieszaninach methylchloroisothiazolinone i methylisothiazolinone (MCI/MI).

Producenci kosmetyków powinni również przestrzegać odpowiedniego stężenia w produktach przeznaczonych do spłukania oraz tych pozostających na skórze przez dłuższy czas. W produktach niespłukiwanych stężenie nie powinno być wyższe niż 0,00075%, a w spłukiwanych maksymalnie powinno wynosić 0,0015%.

CIR, czyli Cosmetic Ingredient Review, alarmuje, że produkty kosmetyczne, które nie są spłukiwane ze skóry, mają większy potencjał drażniący i mogą wywoływać szereg podrażnień skóry. Osoby z alergiami i skórą wrażliwą powinny uważać podczas ich stosowania. Ponadto stężenia ponad 14% substancji mogą wykazywać działanie mutagenne, dlatego stosowanie tego składnika w ściśle określonych stężeniach jest bardzo istotne dla zdrowia i bezpieczeństwa.

Z jakimi składnikami kosmetyków nie łączyć Methylchloroisothiazolinone?

Nie ma informacji dotyczących niepożądanych działań, jakie mogą wystąpić w połączeniu metyloizotiazolinonu z innymi substancjami. Należy jednak pamiętać, że połączenie MCI/MI może powodować podrażnienia i alergie, dlatego powinno być stosowane w bardzo niskich stężeniach.

Czy Methylchloroisothiazolinone to składnik pochodzenia naturalnego?

Omawiany składnik jest wytwarzany w laboratorium w drodze reakcji chemicznej, dlatego w całości jest on pochodzenia syntetycznego. Jest to również konserwant wegański, dlatego może się pojawić w produktach przeznaczonych dla osób, które unikają składników odzwierzęcych.

Efekty uboczne

Stosowanie kosmetyków z metyloizotiazolinonem w składzie może powodować pojawienie się podrażnień skóry, np. zaczerwienień, swędzenia czy wysypki. U osób posiadających skórę podatną na alergie i uczulenia lub cerę wrażliwą, może wystąpić uczulenie na ten składnik, jednak warto pamiętać, że jest to kwestia indywidualna i nie u każdego taka reakcja może mieć miejsce.

Jest to również składnik, który nie powinien się znaleźć w produktach przeznaczonych dla dzieci oraz kobiet w ciąży. Pomimo że jest to substancja bezpieczna, może wywołać uczulenia, a w bardzo niewielkim stopniu przenika przez naskórek.

Wpływ Methylchloroisothiazolinone na środowisko naturalne

Metyloizotiazolinon to substancja, która nie pozostaje obojętna dla środowiska naturalnego. Nie powinna przedostawać się do wód, ponieważ może zagrażać życiu organizmów żywych, np. ryb czy skorupiaków. W szczególności nie powinna być obecna w wodach, gdzie żyją ryby, ponieważ może się kumulować w ich organizmie.

Bezpieczeństwo i ostrzeżenia

Substancja sklasyfikowana, jako silnie uczulająca, wykazuje działanie alergizujące wysokiego ryzyka. Od 2015r. jest całkowicie zabroniona w UE do stosowania w kosmetykach niespłukiwanych. Obecnie wciąż trwają czynne debaty naukowe oraz prawne przed Komisją Europejską na temat zakazania stosowania tego składnika we wszystkich produktach dla dzieci.

Typ składnika

  • Substancja syntetyczna

Funkcja w kosmetyku

  • Konserwant
  • Substancja antymikrobowa
  • Substancja bakteriobójcza, bakteriocyd
  • Substancja grzybobójcza, fungicyd

Alergenne

4
Słabsze działanieSilne działanie

Bezpieczne dla kobiet w ciąży

Tak
Nie wiadomo
Nie